Hajdú-Bihar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Župa Hajdú-Bihar
Hajdú-Bihar vármegye
Župa Hajdú-Bihar – znak
znak
Župa Hajdú-Bihar – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoDebrecín
Souřadnice
Rozloha6 210,56 km²
Časové pásmo+1
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel541 298 (2010)
Hustota zalidnění87,2 obyv./km²
Jazykmaďarština
Národnostní složeníMaďaři, v malém počtu Rumuni
Náboženstvíkřesťanství
Správa regionu
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
Nadřazený celekMaďarskoMaďarsko Maďarsko
Druh celkužupa
Podřízené celky10 okresů
82 obcí
Vznik1950
představitelLászló Domokos
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2HB
Oficiální webwww.bekesmegye.hu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hajdú-Bihar je župa ve východním Maďarsku na hranicích s Rumunskem. Sousedí se župami Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok a Békés. Na rozloze 6211 km² zde žije zhruba 549 000 obyvatel. Hlavním a největším městem je Debrecín.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Župa byla vytvořena po druhé světové válce sjednocením žup Hajdú a Bihar. Z hlediska historických uherských žup zahrnuje celé území župy Hajdú, okrajové části župy Szabolcs a severozápadní část župy Bihar (většina je v Rumunsku jako župa Bihor).

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Celá župa Hajdú-Bihar leží ve Velké uherské nížině, takže její území je převážně ploché a jen na východě sem zasahuje vyvýšená mírně zvlněná oblast Nyírség. Není zde mnoho velkých řek, pouze po severozápadní hranici protéká Tisa a po jižní Bystrý Kriš (Sebes-Kőrös). Jižní část župy odvodňuje řeka Berettyó a ze severu na jih protéká vodní kanál Keleti-főcsatorna ("Východní hlavní kanál"). Na západě župy se nachází nejzachovalejší části uherské stepi (puszta), chráněné v nejstarším maďarském národním parku Hortobágy.

Okresy[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Severní částí župy prochází dálnice M3 z Budapešti na východ země, z níž u Görbeházy odpojuje odbočka M35 (E79) k Debrecínu. Tam ji křižuje státní silnice č.4 Budapešť - Szolnok - Debrecín - Ukrajina (E573), z níž se v Püspökladányi odpojuje silnice č. 42 (E60) směr Velký Varadín, Brašov, Bukurešť. Hlavním železničním uzlem je Debrecín, kde z hlavní tratě (stejná trasa jako zmíněná silnice č. 4) vybíhají lokální tratě do všech směrů. Jediné železniční spojení s Rumunskem je ale z uzlu Püspökladány přes Berettyóújfalu a Biharkeresztes.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]