Hajdú-Bihar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Hajducko-Bihárská župa
Hajdú-Bihar megye
Hortobágyi híd.JPG
Hajdú-Bihar – znak
znak
Geografie
HU county Hajdu-Bihar.svg
Hlavní město Debrecín
Souřadnice
Rozloha 6 210,56 km²
Časové pásmo +1
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 541 298 (2010)
Hustota zalidnění 87,2 obyv./km²
Jazyk maďarština
Národnostní složení Maďaři, v malém počtu Rumuni
Náboženství křesťanství
Správa regionu
Nadřazený celek Maďarsko Maďarsko
Druh celku župa
Podřízené celky 10 okresů
82 obcí
Vznik 1950
představitel László Domokos
Sídlo Debrecín
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 HB
Oficiální web www.bekesmegye.hu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hajdú-Bihar (česky Hajducko-Biharská župa) je župa ve východním Maďarsku na hranicích s Rumunskem. Sousedí se župami Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok a Békés. Na rozloze 6211 km² zde žije zhruba 549 000 obyvatel. Hlavním a největším městem je Debrecín.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Župa byla vytvořena po druhé světové válce sjednocením žup Hajdú a Bihar. Z hlediska historických uherských žup zahrnuje celé území župy Hajdú, okrajové části župy Szabolcs a severozápadní část župy Bihar (většina je v Rumunsku jako župa Bihor).

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Celá župa Hajdú-Bihar leží ve Velké uherské nížině, takže její území je převážně ploché a jen na východě sem zasahuje vyvýšená mírně zvlněná oblast Nyírség. Není zde mnoho velkých řek, pouze po severozápadní hranici protéká Tisa a po jižní Bystrý Kriš (Sebes-Kőrös). Jižní část župy odvodňuje řeka Berettyó a ze severu na jih protéká vodní kanál Keleti-főcsatorna ("Východní hlavní kanál"). Na západě župy se nachází nejzachovalejší části uherské stepi (puszta), chráněné v nejstarším maďarském národním parku Hortobágy.

Okresy[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Severní částí župy prochází dálnice M3 z Budapešti na východ země, z níž u Görbeházy odpojuje odbočka M35 (E79) k Debrecínu. Tam ji křižuje státní silnice č.4 Budapešť - Szolnok - Debrecín - Ukrajina (E573), z níž se v Püspökladányi odpojuje silnice č. 42 (E60) směr Velký Varadín, Brašov, Bukurešť. Hlavním železničním uzlem je Debrecín, kde z hlavní tratě (stejná trasa jako zmíněná silnice č. 4) vybíhají lokální tratě do všech směrů. Jediné železniční spojení s Rumunskem je ale z uzlu Püspökladány přes Berettyóújfalu a Biharkeresztes.