Hajdú-Bihar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Hajducko-Bihárská župa
Hajdú-Bihar megye
Znak
znak
geografie

HU county Hajdu-Bihar.svg

Hlavní město: Debrecín
Souřadnice:
Rozloha: 6 210,56 km²
Časové pásmo: +1
obyvatelstvo
Počet obyvatel: 541 298 (2010)
Hustota zalidnění: 87,5 ob./km²
Jazyk: maďarština
Národnostní složení: Maďaři, v malém počtu Rumuni
Náboženství: křesťanství
správa regionu
Nadřazený celek: Maďarsko Maďarsko
Druh celku: župa
Podřízené celky: 10 okresů
82 obcí
představitel László Domokos
mezinárodní identifikace
ISO 3166-2: HB
Oficiální web: http://www.bekesmegye.hu
Poloha župy v rámci Maďarska

Hajdú-Bihar (česky Hajducko-Biharská župa) je župa ve východním Maďarsku na hranicích s Rumunskem. Sousedí se župami Szabolcs-Szatmár-Bereg, Borsod-Abaúj-Zemplén, Jász-Nagykun-Szolnok a Békés. Na rozloze 6211 km² zde žije zhruba 549 000 obyvatel. Hlavním a největším městem je Debrecín.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Župa byla vytvořena po druhé světové válce sjednocením žup Hajdú a Bihar. Z hlediska historických uherských žup zahrnuje celé území župy Hajdú, okrajové části župy Szabolcs a severozápadní část župy Bihar (většina je v Rumunsku jako župa Bihor).

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Celá župa Hajdú-Bihar leží ve Velké uherské nížině, takže její území je převážně ploché a jen na východě sem zasahuje vyvýšená mírně zvlněná oblast Nyírség. Není zde mnoho velkých řek, pouze po severozápadní hranici protéká Tisa a po jižní Bystrý Kriš (Sebes-Kőrös). Jižní část župy odvodňuje řeka Berettyó a ze severu na jih protéká vodní kanál Keleti-főcsatorna ("Východní hlavní kanál"). Na západě župy se nachází nejzachovalejší části uherské stepi (puszta), chráněné v nejstarším maďarském národním parku Hortobágy.

Okresy[editovat | editovat zdroj]

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Severní částí župy prochází dálnice M3 z Budapešti na východ země, z níž u Görbeházy odpojuje odbočka M35 (E79) k Debrecínu. Tam ji křižuje státní silnice č.4 Budapešť - Szolnok - Debrecín - Ukrajina (E573), z níž se v Püspökladányi odpojuje silnice č. 42 (E60) směr Velký Varadín, Brašov, Bukurešť. Hlavním železničním uzlem je Debrecín, kde z hlavní tratě (stejná trasa jako zmíněná silnice č. 4) vybíhají lokální tratě do všech směrů. Jediné železniční spojení s Rumunskem je ale z uzlu Püspökladány přes Berettyóújfalu a Biharkeresztes.