Hajdúnánás

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Hajdúnánás
Letecký pohled na Hajdúnánás
Letecký pohled na Hajdúnánás
Hajdúnánás – znak
znak
Hajdúnánás – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
Časové pásmo+1
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
ŽupaHajdú-Bihar
OkresHajdúnánás
Administrativní děleníMike, Sirályoldal, Szőlőoldal, Tedej, Temetőoldal
Hajdúnánás
Hajdúnánás
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha259,62 km²
Počet obyvatel16 828 (2018)
Hustota zalidnění64,8 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
StarostaSzólláth Tibor Zoltán
Vznik1301
Oficiální webhajdunanas.hu
PSČ4080
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Hajdúnánás [hajdúnánáš] (chorvatsky Nenaš) je město ve východním Maďarsku v župě Hajdú-Bihar, těsně u hranic župy Szabolcs-Szatmár-Bereg. Nachází se asi 26 km jihozápadně od Nyíregyházy a je správním městem stejnojmenného okresu. V roce 2018 zde žilo 16 828 obyvatel. Městem neprotéká žádný vodní tok, zato tudy ale vede kanál Keleti-főcsatorna.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o sídle pochází ze 13. století, kdy neslo název Nánásmonostora. Objevilo se pod ním v dokumentu Váradi regestrum.

Po turecké okupaci Uher bylo město opuštěno zhruba deset let. Poté bylo ničeno během Rákócziho vzpoury, zasáhly jej také morové rány.

Hajdúnánás získal status města ještě do roku 1900. Ve 20. století bylo centrum města rozsáhle přestavěno. Vyrostly nové domy pro veřejné instituce a především panelové bloky.

Obyvatelstvo[editovat | editovat zdroj]

Podle údajů z roku 2001 zde bylo 99 % obyvatel maďarské a 1 % jiných (především romské) národností. Nejvíce zastoupené náboženství zde představuje reformovaná církev (35 % věřících), k ostatním církvím se nehlásí více lidí. 4,8 % se přihlásilo k církvi římskokatolické.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Hlavní ulice ve městě (Árpád utca, Magyar utca, Attila utca, Baross utca, Honfoglalás utca) jsou stejně jako např. u města Hajdúböszörmény stavěny do kruhového půdorysu, proto se lidem, kteří město neznají, může velice snadno stát, že zabloudí a budou město obcházet pořád dokola.

V budoucnosti by měl být v blízkosti města postaven nový závodní okruh. Maďarská vláda o tom rozhodla v roce 2020.

Severně od města vede dálnice M3. Prochází tudy také železniční trať z Debrecína do Tiszalöku. Na ní stojí [[Hajdúnánás (nádraží)|hlavní nádraží]] a zastávka Hajdúnánás-Vásártér.

Sport a rekreace[editovat | editovat zdroj]

Jihozápadně od města se nachází rekreační areál s termálními lázněmi (maďarsky gyógyfürdő) a v jeho blízkosti také areál sportovní.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]