Csongrád-Csanád

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Na tento článek je přesměrováno heslo Csongrád. Tento článek je o maďarské župě. O stejnojmenném městě pojednává článek Csongrád (město).
Župa Csongrád-Csanád
Csongrád-Csanád vármegye
Župa Csongrád-Csanád – znak
znak
Župa Csongrád-Csanád – vlajka
vlajka
Geografie
Hlavní městoSegedín
Souřadnice
Rozloha4 263 km²
Časové pásmostředoevropský čas
UTC+01:00
Geodata (OSM)OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel417 456 (2011)
Hustota zalidnění97,9 obyv./km²
Správa regionu
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
Nadřazený celekMaďarskoMaďarsko Maďarsko
Druh celkužupa
Podřízené celky7 okresů
Vznik1950
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2CS
Oficiální webwww.csongrad-megye.hu
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Csongrád-Csanád [čongrád-čanád], do 4. června 2020 oficiálně[1] jen Csongrád, je župa, ležící na jihu Maďarska u hranic se Srbskem a Rumunskem. Jejím hlavním městem je Segedín. Na západě sousedí se župou Bács-Kiskun, na severu Jász-Nagykun-Szolnok a na východě se župou Békés.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Župa v dnešní podobě vznikla při administrativní reformě roku 1950, ale má tradici sahající hluboko do středověku. Z historického hlediska pokrývá víceméně celé území někdejšího uherského komitátu Čongrád, asi polovinu Čanádu (zbytek je až na výjimky zahrnut do župy Békés) a malou okrajovou část Torontálu (zbytek je rozdělen mezi Srbsko a Rumunsko).

Název[editovat | editovat zdroj]

První složka názvu je odvozena od stejnojmenného města v severní části župy a má slovanský původ (zřejmě zkomolenina z „Č(o)rn(o)grad“), druhá složka je podle města Čanád (dnes v Rumunsku těsně za hranicemi), nazvaného podle stejnojmenného uherského náčelníka (možná synovce krále Štěpána I.). Dnešní župa byla zavedena roku 1950 jen pod názvem Csongrád, také proto, že území dosavadního Csanádu bylo zhruba rozpůleno mezi nové župy Csongrád a Békés.

V 90. letech, kdy byly názvy některých žup rozšířeny podle historické tradice (např. Jász-Nagykun-Szolnok, Komárom-Esztergom), vznikly také snahy zohlednit historii tohoto území rozšířením názvu župy na Csongrád-Csanád-Torontál. Nakonec bylo rozhodnuto přidat do názvu jen Csanád, neboť zatímco z historického Torontálu je v dnešním Maďarsku jen zlomek, území Csanádu je v něm téměř celé. Od 4. června 2020 se tak župa oficiálně jmenuje Csongrád-Csanád megye.[1]

Přírodní poměry[editovat | editovat zdroj]

Celé území župy leží ve Velké uherské nížině a je zcela ploché. Ze severu na jih jím protéká Tisa, jejíž výtok (78 m n. m.) je nejnižším bodem celého Maďarska. V Segedíně se do ní zleva vlévá její vůbec největší přítok Maruše (Maros). Severně od Segedína se nachází jezero Fehér-tó. Csongrád-Csanád disponuje velmi úrodnou půdou, pochází odsud značná část celé maďarské zemědělské produkce, vyhlášená je zejména zdejší cibule a paprika.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Župou Csongrád-Csanád prochází hlavní silniční tah z Budapešti směrem na Balkán, dálnice M5, která se u Segedína větví na směr Bělehrad a Soluň (E75) a na odbočku M43 směr Rumunsko (E68). Ze Segedína vycházejí i další hlavní silnice, č. 47 směr Békéscsaba a Debrecín a č. 55 směr Baja.

Z pohledu železnice nemá Csongrád-Csanád takový tranzitní potenciál, i největší uzel Segedín má spíše jen místní význam.

Významná města[editovat | editovat zdroj]

Okresy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]