Lajos Vajda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vajda Lajos

Vajda Lajos, Szentendre (1939)
Narození 6. srpna 1908
Zalaegerszeg
Úmrtí 7. září 1941
Budakeszi
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Lajos Vajda (6. srpna 1908, Zalaegerszeg - 7. září 1941, Budakeszi) byl maďarský malíř.

V letech 1927-1930 studoval na Akademii umění, kde byl studentem Istvána Csóka. V letech 1930-1934 navštěvoval, společně s Dezsõ Kornissem, školu Fernanda Léger v Paříži. Tam se poprvé blíže setkává s kubismem a surrealismem.

Žil a pracoval v maďarském městečku Szentendre. Pro svou práci sbíral po vzoru Bély Bartóka a Zoltána Kodálye maďarský folklórní materiál v Szentendre a Szigetmonostoru.

V Szentendre byl obklopen lidmi nejrůznějšího vyznání (katolíci, ortodoxní křesťané a židé) a ve svých dílech rád kombinoval jejich náboženské motivy. Dále na jeho obrazech nacházíme často motivy folklórní. Patrný je vliv surrealismu. Jeho posledními surrealistickýmim kresbami nástiny hrůz 2. světové války. V roce 1941 Vajda zemřel na tuberkulózu.

Často je považován za nejvýraznějšího představitele maďarské avantgardy. Jeho dílo výrazně ovlivnilo i umělce příštích generací, například umělce soustředěné v Evropské škole umění (založena roku 1945) nebo členy Studia Lajose Vajdy (založeno roku 1972).

Jeho díla se nacházejí v soukromých sbírkách i galeriích (mezi nimi i v Maďarské národní) a jeho osobě je věnováno Muzeum Lajose Vajdy v Szentendre.

Slavná díla[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Lajos Vajda na anglické Wikipedii.