Židovský hřbitov v Kozmově ulici

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Židovský hřbitov v Kozmově ulici
Židovský hřbitov v Kozmově ulici
Židovský hřbitov v Kozmově ulici
Lokalita
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
ObecBudapešť
Zeměpisné souřadnice
Map
Specifikace
ArchitektiFreud Vilmos
Výstavba1891
Odkazy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Židovský hřbitov v Kozmově ulici je největším židovským hřbitovemBudapešti a jedním z největších židovských hřbitovů v Evropě.[1] Nachází se ve východní části města v X. městském obvodu a sousedí s novým městským hřbitovem.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Hřbitov byl otevřen v roce 1891 neologickou židovskou obcí a jeho architektem byl Freud Vilmos. Za dobu jeho existence zde bylo pohřbeno více než 300 tisíc lidí. Součástí řady hrobů jsou secesní skulptury, které mnohdy znázorňují lidské postavy.[1] Mezi výstavní patří secesní hrobka rodiny Schmidlů, která je dílem Ödöna Lechnera a Bély Lajty.[2] Na hřbitově, který využívá budapešťská židovská obec, se stále pohřbívá.

Součástí hřbitova je památník deseti tisícům maďarských židovských vojáků, kteří padli během první světové války, vojenský památník dobrovolným vojákům, kteří zahynuli během maďarské revoluce v roce 1849 či památník mučedníkům maďarského holocaustu.[3] Nachází se zde i okresek mučedníků, kde byla v roce 1944 pohřbena židovská výsadkářka a izraelská národní hrdinka Chana Seneš. O šest let později byly její ostatky exhumovány a repatriovány do Izraele, kde byly pohřbeny v Jeruzalémě.[3]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Kozma Street Jewish Cemetery [online]. budapest-city-guide.com [cit. 2012-11-10]. Dostupné online. (anglicky) 
  2. SMYTH, Robert. Frommer's Budapest Day by Day. Chichester: John Wiley & Sons, 2009. 192 s. Dostupné online. ISBN 978-0-470-69758-0. S. 57. (anglicky) 
  3. a b Rákoskeresztúr Kozma Str. Cemetery [online]. studyjew.freeweb.hu [cit. 2012-11-10]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]