Körmend

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Körmend
Körmend - Palace.jpg
Körmend – znak
znak
Körmend – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice
StátMaďarskoMaďarsko Maďarsko
ŽupaVas
OkresKörmend
Körmend
Körmend
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha52,79 km²
Počet obyvatel11 236 (2018)[1]
Hustota zalidnění212,8 obyv./km²
Správa
StatusMěsto
Oficiální webwww.kormend.hu
PSČ9900
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Körmend je město v maďarské župě Vas. Je centrem okresu Körmend. Město leží 5 kilometrů daleko od hranice s Rakouskem a blízko národního parku Őrségi Nemzeti Park. Je to také významný železniční uzel, z kterého vedou koleje do sousedního Rakouska. Městem procházejí dvě evropské silnice: E66 SzékesfehérvárGraz a E65 BratislavaZáhřeb.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V roce 1238 je zde poprvé připomínána existence sídla s názvem Villa Curmend terra regis. Již roku 1244 je připomínána existence jakési pevnosti v lokalitě dnešního města. V témže roce uherský král udělil obci jistá privilegia, která měla sídlu, poničeném během tatarského vpádu několik let dříve, hospodářsky zachránit. Až do vlády krále Zikmunda Lucemburského byla obec královským majetkem, někde uváděná také jako královské město. V 18. století odsud spravovali své rozsáhlé polnosti a majetky Batthyányové. Nechali zde zbudovat proto zámek. Během napoleonských válek bylo město obsazeno francouzským vojskem.

V roce 2011 zde žilo 11 799 obyvatel.[2]

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Nachází se zde zámek rodu Batthyány, který z východní a jihovýchodní strany obklopuje rozsáhlý anglický park. Z tohoto města také pochází László Batthyány Strattmann, kterému se říkalo Doktor chudých a později byl prohlášen za svatého. Žil 10 let na zámku Batthyánů a jednu část zámku předělal na kliniku, kde bezplatně léčil chudé.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

Obcí probíhá železniční trať ze Szombathely do Szentgotthárdu. Není používána lokální trať, která z města směřuje na jih do obce Zalalövő.

V západo-východním směru tu také probíhá dálnice M80, která v roce 2022 v Körmendu byla ukončena (hotov byl pouze úsek k Rakousko-rakouské státní hranici.

Partnerská města a obce[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Кёрменд na ruské Wikipedii.

  1. Magyarország közigazgatási helynévkönyve, 2018. január 1.. 27. září 2018. Dostupné online. [cit. 2018-09-27]
  2. www.ksh.hu (xls 1,6 MB)

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]