Evropská silnice E87

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Evropská silnice E87
Tabliczka E87.svg
Mapa
E-road E87 small.png
Základní údaje
ZačátekOděsa
KonecAntalya
Celková délka2030 km
    v provozu:2 030 km
StátUkrajinaUkrajina Ukrajina, MoldavskoMoldavsko Moldavsko, RumunskoRumunsko Rumunsko, BulharskoBulharsko Bulharsko, TureckoTurecko Turecko
Geodata (OSM)OSM, WMF
E87 poblíž Smyrny
E87 poblíž Smyrny
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mezinárodní silnice E87 je evropská silnice, která vede z ukrajinské Oděsy podél rumunského a bulharského pobřeží Černého moře, a pak západním Tureckem podél egejského pobřeží a do středomořského přístavu Antalya. Vede pěti státy, z toho Moldavskem jen ve dvou velmi krátkých úsecích (7,5 a 2,5 km).

První z těchto úseků (přes Palancu) je předmětem sporu mezi Moldavskem a Ukrajinou, která je vlastníkem silnice, ale usiluje získat i dotyčné území. Alternativní trasou z Oděsy do Izmailu (a celé jižní části Oděské oblasti) je silnice H-33 přes Ovidiopol a Bilhorod-Dnistrovskyj, která moldavské území míjí, kvůli obcházení Dněsterského limanu je ale asi o 20 km delší.

Na trase je E87 dvakrát fyzicky přerušena – u Brăily (trajekt přes Dunaj) a u Çanakkale (trajekt přes Dardanely). Okolo Dunaje vede trasa značnou oklikou přes rumunská města Galați a Brăila, ačkoliv ani zde přes Dunaj nevede most. Je možné cestu zkrátit o více než 100 km využitím přívozu z ukrajinské Orlivky do rumunské Isaccei. Ve výstavbě je 2km most z Brăily do Smârdanu, po němž by měla E87 vést od roku 2023.

Trasa[editovat | editovat zdroj]

UkrajinaUkrajina Ukrajina

MoldavskoMoldavsko Moldavsko

UkrajinaUkrajina Ukrajina

MoldavskoMoldavsko Moldavsko

RumunskoRumunsko Rumunsko

BulharskoBulharsko Bulharsko

TureckoTurecko Turecko

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]