Rajka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o maďarské obci. O jiných významech tohoto slova pojednává článek Rajka (rozcestník).
Železniční stanice v Rajce

Rajka (německy Ragendorf) je obec v Maďarsku ležící v župě Győr-Moson-Sopron. Obec se rozkládá v bezprostřední blízkosti Bratislavy u hranic se Slovenskem (asi 2 km jižně od městské části Čunovo a 5 km od Rusovcí).

Rajka leží na železniční trati 132 původně spojující Bratislavu a Szombathely, vybudované v posledních letech 19. století[1]. Význam tratě začal upadat po rozdělení Uherska a přičlenění Bratislavy k Československu. Na počátku 21. století přes Rajku pořád jezdily vybrané mezistátní vlaky spojující Bratislavu s Budapeští, regionální vlaky z Bratislavy do Győru, stejně jako sezonní vlak do Splitu. Ke dni 12. 12. 2010 byl zrušen poslední přeshraniční spoj: pár nočních rychlíků 470/471 Amicus mezi Prahou a Budapeští. Spoje ze Slovenska byli zkráceny do stanice Bratislava-Petržalka, spoje z Maďarska byly ukončeny ve stanici Rajka[2]. Jízdní řád na rok 2012 přinesl další omezení na slovenské části tratě, všechny osobní vlaky byly ukončeny již ve stanici Bratislava-Nové Mesto[3]. Úsek mezi stanicemi Bratislava-Nové Mesto a Rajka si v současnosti zachovává význam pouze pro občasnou nákladní dopravu. Veřejnou osobní dopravu mezi Bratislavou a Rajkou nyní zabezpečuje autobusová linka 801 provozovaná Dopravním podnikem Bratislava[4].

Rajka má zhruba 3000 obyvatel, její národnostní složení je velmi bohaté. Kromě dominantních Maďarů tu žijí i Němci, Chorvaté, Češi, Židé a především Slováci. Počet slovenských obyvatel se začal zvyšovat v letech 2004–2007 a výrazně narostl po vstupu obou zemí do Schengenského prostoru. Rajka se tak stala aglomerací Bratislavy. V současnosti žije v Rajce až polovina obyvatel se slovenským občanstvím.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]