Čunovo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čunovský kostel z 18. století

Čunovo (maďarsky Dunacsún, německy Sarndorf, ve slovenštině nesprávně také Čuňovo) je nejjižnější část hlavního města Slovenska, Bratislavy. Na jihu sousedí s Maďarskem, na západě pak s Rakouskem. Žije zde 919 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Poprvé byla samostatná obec zmíněna v roce 1232 pod názvem Chun. V 16. století prchající Chorvati z oblastí, které dobyla Osmanská říše osídlili a rozšířili právě tuto vesnici.

K Československu bylo připojeno po dohodě s Maďarskem až v roce 1947 jako součást tzv. Bratislavského předmostí[1] (dalšími obcemi, kterých se Maďaři vzdali, byly Rusovce a Jarovce); tehdy zde měl vzniknout bratislavský přístav. Obyvateli byli na konci 40. let převážně Chorvati, kteří si zde uchovávali vlastní folklór a zvyky. Dnes zde žije pouze část těchto obyvatel. Součástí Bratislavy je Čunovo od 1. července 1972.

Od roku 1977 bylo v nedaleké blízkosti (na Dunaji, jižním směrem od městské části) budováno vodní dílo Gabčíkovo. Vzhledem k mezinárodním sporům ale nikdy nebylo dokončeno v původní podobě (maďarská strana na jaře 1989 od stavby odstoupila). Podle varianty C tak vzniklo i Vodní dílo Čunovo, které zajišťuje odtok vody z mohutné nádrže na maďarskou stranu do původního koryta. Vznikly také i cyklostezky, kanály pro vodní sporty a další zařízení. Roku 2000 bylo v Čunovu otevřeno muzeum Danubiana.

Sport[editovat | editovat zdroj]

V Čunovu se nachází moderní areál vodních sportů určený pro kaoistiku, vodní slalom a rafting na divoké vodě, v roce 2011 se zde konalo Mistrovství světa ve vodním slalomu 2011. V roce 2012 se zde konalo finále Světového poháru ve vodním slalomu 2012.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byly použity překlady textů z článků Čunovo na anglické Wikipedii a Čunovo na slovenské Wikipedii.

  1. Oficiální stránky Čunova, navštíveno 26. 11. 2007

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]