Most Apollo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Most Apollo přes Dunaj, Bratislava. Obrázek pochází ze slavnostního otevření mostu 4. 9. 2005.
Most Apollo v noci

Most Apollo je pátý a nejnovější bratislavský most přes řeku Dunaj. Jedná se o ocelový obloukový most o rozpětí 231 m, s radiálně uspořádanými závěsy a s dolní ortotropní ocelovou mostovkou.

Název[editovat | editovat zdroj]

Název dostal podle Rafinerie Apollo, která kdysi stála v blízkosti bratislavské strany mostu; ta samotná byla pojmenována podle řeckého boha Apollóna. Pracovní název byl Most Košická podle Košické ulice, která na něj plynule navazuje.

Výstavba[editovat | editovat zdroj]

Most byl postaven v letech 20022005 a slavnostně otevřen 4. září 2005. Nosná konstrukce oblouku a mostovky byla smontována na levém břehu Dunaje, poté byl most otočen zaplavením. Pro zaplavení byly použity dva říční čluny, které byly spojeny a na nich byla vybudována provizorní konstrukce s výsuvnou dráhou. Před započetím přesunu mostu na čluny, byla do člunů načerpána voda jako balast. Čluny klesly a umožnily tak snadnější nájezd petržalského konce mostu po dráze. Po zaplavení říčných člunů k podpěře u pravého břehu Dunaje, byl most přesunut po výsuvné dráze do finální pozice.

Autorem projektu mostu, který získal několik mezinárodních cen, je Ing. Miroslav Maťaščík. Specifikaci protikorozní ochrany vytvořil RNDr. Petr Nevěčný.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Most Apollo: Bratislava má novou dominantu. eStav.cz [online]. eStav.cz, 2004-10-12 [cit. 2011-01-09]. Dostupné online. ISSN 1214-0341.  (čeština) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Souřadnice: 48°8′15″ s. š., 17°7′41″ v. d.