Starý most (Bratislava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pohled z Tyršova nábřeží
Detail sešroubování jednotlivých částí mostu
U petržalské strany mostu

Starý most (původně: Most Františka Jozefa, po první světové válce Štefánikov most, po druhé světové válce bez názvu, po dokončení Mostu SNP začátkem sedmdesátých let 20.st. byl pojmenován Most Červenej armády, po r. 1990 Starý most) je nejstarší dochovaný most vedoucí přes řeku Dunaj v Bratislavě.

Most je tvořen železnými díly, stojí na kamenných pilířích. Jeho délka činí 460 m; vedla přes něj jak lávka pro pěší, tak i dvouproudová vozovka. Kromě toho zde byla také 1000 mm kolej místní dráhy Bratislava - Kitsee (s pokračováním do Vídně) a na samostatné mostovce dodnes existující kolej - patřící zrušené železniční trati vedoucí přes centrum Bratislavy do Szombathely, avšak nepoužívá se. V budoucnosti se uvažuje most využít pro rychlodráhu, která spojí centrum metropole s Petržalkou.

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Kromě dočasného mostu, který existoval v 15. století, se trvalé přemostění Dunaje nacházelo v místech dnešního Starého mostu už v první polovině 19. století. Roku 1825 tu byl postavený pontonový most. Ten vycházel z místa, kde je dnes Štúrovo náměstí. Předtím zde stály různé dřevěné mosty; ty však ničily plující ledy.

Ocelový most tu vznikl až roku 1891; otevřel jej slavnostně císař František Josef I. a nahradil tak starý a nevyhovující most pontonový. Původně se jednalo se o most určený ryze pro železniční dopravu; součást železniční trati vedoucí z Bratislavy do Szombathely. Po vyhlášení Československé republiky byl přejmenován na Štefánikov most.

Poničila jej až druhá světová válka - ustupující německá armáda jej vyhodila do povětří; konkretně se zcela zřítila ocelová část stavby do řeky a zůstaly jen pilíře. Po dobytí Bratislavy Rudou armádou postavili její zajatci z řad armády německé most v dnešní podobě. Přestože byl navržen pouze jako dočasný na 15 let, zůstal na svém místě, vzhledem k nedostatku financí na vybudování nového fungoval až do r. 1972 jako jediný ve městě. Do roku 2010 na něm vedla i dvouproudá silniční komunikace. Ta byla nejdříve ve večerních hodinách 31. prosince 2008 uzavřená pro všechny druhy dopravy kromě MHD a od 14. května 2010 i pro MHD. Následně byla kvůli havarijnímu stavu mostovka demontována. Od konce listopadu probíhá demontáž mostu a z toho důvodu je od 2. listopadu 2013 uzavřený pro všechnu dopravu. Po demontáži má být na jeho místě vybudovaný nový most, který využije některé z pilířů Starého mostu. Současně má dojít k menším změnám uspořádání pilířů kvůli zlepšení plavebních poměrů. Cílem je, mimo jiné, umožnit tramvajové spojení s Petržalkou a rozšířit plavební prostor. Předpokládaný konec rekonstrukce je podzim 2015. Počítá se s využitím pouze pro tramvaje, pěší a kola.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

  • Roku 1981 se po skoku z mostu utopil český rockový zpěvák Jiří Schelinger.
  • Na obou stranách mostu zůstaly zachovány mýtné domy. V petržalském v současnosti sídlí restaurace, ve staroměstském muzeum celnictví.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Starý most (Bratislava) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]