Starý most (Bratislava)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Starý most
Současná podoba Starého mostu (2016)
Současná podoba Starého mostu (2016)
Základní údaje
StátSlovenskoSlovensko Slovensko
PřesDunaj
Dopravatramvaje, pěší, cyklisté, vozovka pro mimořádné případy
Souřadnice
Parametry
Délka460 m
Mapa
Další data
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Starý most (původně: Most Františka Jozefa, po první světové válce Štefánikov most, po druhé světové válce bez názvu, po dokončení Mostu SNP začátkem sedmdesátých let 20. století byl pojmenován Most Červenej armády, po roce 1990 Starý most) je nejstarší dochovaný most vedoucí přes řeku Dunaj v Bratislavě.

Most je tvořen železnými díly, stojí na kamenných pilířích. Jeho délka činí 460 m; vede přes něj jak lávka pro pěší, dráha tramvají i dvouproudová vozovka pro mimořádné případy. V budoucnosti se uvažuje most využít pro rychlodráhu, která spojí centrum metropole s Petržalkou.[zdroj?]

Dějiny[editovat | editovat zdroj]

Kromě dočasného mostu, který existoval v 15. století, se trvalé přemostění Dunaje nacházelo v místech dnešního Starého mostu už v první polovině 19. století. Roku 1825 tu byl postavený pontonový most. Ten vycházel z místa, kde je dnes Štúrovo náměstí. Předtím zde stály různé dřevěné mosty, ty však ničily plující ledy.

Ocelový most tu vznikl až roku 1891; otevřel jej slavnostně císař František Josef I. a nahradil tak starý a nevyhovující most pontonový. Původně se jednalo o most určený ryze pro železniční dopravu, součást železniční trati vedoucí z Bratislavy do Szombathely. Po vyhlášení Československé republiky byl přejmenován na Štefánikov most.

Poničila jej až druhá světová válka – ustupující německá armáda jej vyhodila do povětří v roce 1945. Konkretně se zcela zřítila ocelová část stavby do řeky a zůstaly jen pilíře.

Most Červené armády (1946 – 2013)[editovat | editovat zdroj]

Most v roce 2006, před přestavbou

Po dobytí Bratislavy Rudou armádou postavili v roce 1946 její zajatci z řad armády německé most nový. Přestože byl navržen pouze jako dočasný na 15 let, zůstal na svém místě, vzhledem k nedostatku financí na vybudování nového fungoval až do roku 1972 jako jediný ve městě. Most hned po válce znovu postavil 6.ženijní pluk z Pardubic s velitelem Plk.Ing.Jos. Klicperou / 1889-1972 /, dislokovaný v Bratislavě - pouze za pomoci vojáků Rudé Armády a zajatců. Materiál přivezli z armádních skladů v Korneuburgu u Vídně. Jen poúnorovou propagandou se stalo zvykem tvrdit, že ho postavili Sověti.

Detail u petržalské strany mostu, před rekonstrukcí

Byla na něm 1000 mm kolej místní dráhy Bratislava – Kitsee (s pokračováním do Vídně) – patřící zrušené železniční trati vedoucí přes centrum Bratislavy do Szombathely. Do roku 2010 na něm vedla i dvouproudá silniční komunikace. Ta byla nejdříve ve večerních hodinách 31. prosince 2008 uzavřená pro všechny druhy dopravy kromě MHD a od 14. května 2010 i pro MHD. Následně byla kvůli havarijnímu stavu mostovka demontována. Od konce listopadu probíhala demontáž mostu. Od 2. listopadu 2013 byla uzavřena pro všechnu dopravu.

Přestavba (2013 – 2016)[editovat | editovat zdroj]

Na jeho místě je vybudovaný Nový most, který využil některých z pilířů Starého mostu. Nový most umožnil spojení tramvajovou rychlodráhou s Petržalkou a rozšířil plavební prostor. Konstrukce pochází z Vítkovických železáren. Od začátku roku 2016 je využíván převážně pro tramvaje, pěší a kola. Vjezd mají dále povoleny v mimořádných případech vozidla záchranné služby, hasičů a Policie.

Zajímavost[editovat | editovat zdroj]

  • Roku 1981 se po skoku z mostu utopil český rockový zpěvák Jiří Schelinger.
  • Na obou stranách mostu zůstaly zachovány mýtné domy. V petržalském v současnosti sídlí restaurace, ve staroměstském muzeum celnictví.

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Starý most (Bratislava) na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]