Kanoistika

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kanoistika
Rodina na kánoi
Rodina na kánoi
Nadřazené odvětví
Vodní sporty
Disciplíny
rychlostní kanoistika, slalom na divoké vodě, sjezd na divoké vodě, rodeo a akrobacie, kanoepolo, dračí loď, seakayak, vodní turistika, kvadriatlon
Mezinárodní federace
NázevMezinárodní kanoistická federace (ICF)
Založena1946
WebCanoeicf.com
Národní svaz
NázevČeský svaz kanoistů (ČSK)
Založen1925
WebKanoe.cz

Kanoistika je vodní sport provozovaný jak rekreačně tak i profesionálně. Ač je název odvozen od kánoe, je obecně používán i pro podobné aktivity provozované na kajaku.

Disciplíny[editovat | editovat zdroj]

Mezi disciplíny kanoistiky se řadí:

  • Rychlostní kanoistika – provozována na klidných stojatých vodách, přičemž cílem je ujet stanovenou vzdálenost v co nejkratším čase. Existuje mnoho kategorií, které se dělí nejen podle věku a pohlaví, ale i typem lodi.
Kanoistika na letních olympijských hrách
  • Slalom na divoké vodě – provozován na silně proudících tocích. Cílem je nejen projet stanovenou trasu co nejrychleji, ale také správně projet na trase umístěné branky. Červené (protivodné) branky se projíždějí proti směru proudu a zelené po směru proudu. Za dotyk či neprojetí branky jsou závodníkovi přičítány trestné sekundy.
  • Sjezd na divoké vodě – provozován na tratích mírně či více proudících řek, trať měří zhruba 5 km (asi 20 minut trvá jezdci její projetí) při takzvaném klasickém sjezdu, nebo zhruba 500 m při sprintu, který je dvoukolový.
  • Rodeo a akrobacie – závodník provádí ve vlně či válci různé „figury“, podle kterých je hodnocen.
  • Kanoepolo – obdoba basketbalu na vodě, dvě soupeřící družstva se snaží vsítit co nejvíce gólů, k základním dovednostem hráče patří eskymácký obrat, jelikož při kontaktu s protihráči dochází často k převrhnutí kajaku. Hřiště má typicky rozměry 30x20m a branky jsou 2 metry nad vodou o rozměru 1x1,5 metru. Na hřišti je pět hráčů z každého týmu a maximálně tři střídající za zadní čárou.
  • Dračí loď – na jedné lodi (12,5 m) pádluje 20 členů posádky, loď je dále doplněna o kormidelníka vzadu a bubeníka vpředu, loď má svým tvarem připomínat draka.
  • Seakayak – typ kajaku, který je uzpůsoben k turistice na moři. Existuje mnoho variant, některé typy mají úložné prostory, které zamezují přístupu vody. V dnešní době je putování po moři na mořských kajacích velmi oblíbeným sportem.
  • Vodní turistika – nejrozšířenějším vodním sportem je vodní turistika. Nadšenci na různých druzích lodí (turistické kanoe mnoha typů, pálavy, turistické kajaky…) každoročně sjíždějí většinou mírnějí tekoucí řeky.
  • Kanoistiku používají i některé extrémní nebo kombinované sporty, jízda na kajaku je součástí kombinovaného sportu zvaného kvadriatlon.

Kanoistika v českých podmínkách[editovat | editovat zdroj]

Rekreačně se kanoistika neomezuje pouze na sjíždění vodních toků, v naprosté většině mírných až středně tekoucích, ale nově i jízdu po vodních hladinách (vzhledem k vnitrozemské poloze naší země). Příznivci divočejší vody v Česku nemají příliš příležitostí, takže jezdí do oblastí kde řeky tečou trochu divočeji, nebo využívají možnosti sjíždět některé úseky českých řek při vypouštění přehrad (např. ČPV – Český pohár vodáků).

Jedna z nejhezčích a nejatraktivnijších tratí Čertovy schody se nachází na Vltavě v úseku pod Lipenskou přehradní nádrží nad Vyšším Brodem, kromě kanoisty je využívána i pro závody v raftingu.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]