Eskymácký obrat

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Eskymácký obrat

Eskymácký obrat je záchranný manévr (obvykle jednočlenné) posádky po převrácení zavřeného sportovního plavidla, nejčastěji kajaku.

Při převrácení otevřené lodě například dvoumístné turistické kánoe dojde okamžitě k zalití vnitřních prostor lodi a posádka vypadne do vody. V tomto případě nezbývá než doplavat i s pádly a převrácenou lodí ke břehu, tam ji vylít a převrátit zpět. Celý záchranný proces je pracný a zdlouhavý, ale v létě na klidných vodách zhruba do WW 1WW 2 není nebezpečný a nevyžaduje ani nějaké zvláštní schopnosti.

Zcela jinak je tomu v zavřeném kajaku. Vodák má na sobě oblečenou krycí zástěru (špricdeku, šprajdu), kterou pevně utěsní otvor v palubě, v němž sedí, takže loď ani po převrácení nezatopí voda. V tu chvíli ale je vodák hlavou ve vodě, nemůže tedy dýchat a navíc na divoké vodě hrozí úder kamenem do hlavy. Jediným řešením pro začátečníka je takzvané vykrysení, tady strhnutí šprajdy z lodi, vysunutí nohou a vyplavání. Mnohem elegantnějším řešením je eskymácký obrat.

Existuje mnoho variant eskymáckého obratu. Společné mají to, že vodák začne pohybem boků obracet loď a přitom se rukama opře o cokoli dostupného, dokončí obrat lodi a až na závěr vystrčí horní polovinu těla z vody. Oporou bývá standardně záběr pádla, při výcviku pak i okraj bazénu, destička nebo ruce ve vodě stojícího instruktora. Při správné koordinaci pohybů není obrat náročný na sílu, zkušení vodáci jej proto dokáží provést i bez pádla, tlakem rukou o vodu. V základní variantě s pádlem je pak nejúčinnější a nejjednodušší dopředný záběr s listem vedeným obloukem kolem lodi po hladině s obratem lodi uprostřed záběru pádla se zabírajícím listem daleko od lodi.

Eskymácký obrat je důležitý, ale pro začátečníky poměrně obtížný manévr, proto se jeho nácviku věnuje značná pozornost. V Česku se obvykle trénuje v mělké části bazénu, neboť je zde oproti řece teplejší, klidná a průhledná voda, což usnadňuje orientaci pod vodou i vlastní provedení manévru, a navíc se instruktor může ve vodě postavit a pomoci studentovi s obratem. Pro zmírnění strachu z vody se používá skřipec na nos, k lepší orientaci plavecké brýle. Trénuje se pohyb boky a především základní zásada, že hlava jde z vody jako poslední. Potom zpravidla následují obraty s držením se žlábku na okraji bazénu a o ruce instruktora. Následuje obrat s plastovou plovací destičkou, to je již obtížnější neboť opora destičky je omezená. Pokud student cviky zvládá, učí se již přímo s pádlem. Instruktor mu z počátku ukáže správný pohyb pádlem, potom již jen vede list a nakonec student eskymuje sám. Nácvik obratu v bazénu obvykle probíhá přes zimu mimo vodáckou sezónu. V ČR tyto kurzy pořádá několik vodáckých cestovních kanceláří a půjčoven, jeden kurs zpravidla trvá hodinu až hodinu a půl. Začátečník se většinou základní variantu obratu naučí až na druhém nebo třetím kurzu. Znalost obratu za optimálních podmínek v bazénu však ještě neznamená jeho praktické zvládnutí v reálné situaci na řece.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]