Evropská silnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Značka „silnice pro mezinárodní provoz“
Mezinárodní silniční systém

Evropská mezinárodní silnice (někdy označovaná též jako eurosilnice) je silnice či dálnice zařazená do evropské sítě mezinárodních silnic. Tyto trasy mají jednotné číslování, začínající písmenem E. Označují se zelenou tabulkou s tímto číslem. Naprostá většina eurosilnic vede přes území více států, což byl hlavní účel jejich založení, vedoucí ke sjednocení číslování hlavních tahů na kontinentě. Evropské silnice se dělí na silnice 1. třídy (páteřní a mezilehlé) a silnice 2. třídy (odbočné, propojovací a připojovací). Toto rozdělení nesouvisí s označením silnic v jednotlivých zemích.

Evropská mezinárodní síť prochází všemi státy na kontinentě (nejen v Evropské unii) kromě Malty, Kypru, Andorry, Islandu, Monaka, San Marina a Vatikánu a do roku 2000 i kromě Albánie. Evropská síť zasahuje i na asijský kontinent, a to v Turecku (nachází se částečně i v Evropě) a v kavkazských státech (Arménie, Ázerbájdžán a Gruzie; kvůli nejasným hranicím kontinentu jsou někdy přičleňovány k Evropě a někdy k Asii).

Přes Česko prochází 13 evropských mezinárodních silnic, z toho čtyři páteřní E50, E55, E65 a E75, vedoucí přes celý kontinent.

Evropské silnice propojují především významná hospodářská střediska, hlavní města a křižovatky. Evropská silnice proto není vždy ta nejkratší trasa spojující dva konce kontinentu. Například E65 ze Švédska do Řecka by mohla vést nejkratší cestou přes Srbsko a na českém území přes Trutnov a Svitavy. Namísto toho vede delší trasou přes Prahu a přes Chorvatsko.

Číslování silnic není náhodné. Čísla se přidělují podle určitého klíče ve směru sever–jih a východ–západ (viz níže). Tím, že silnice spojují významná místa a obcházejí hory a moře, síť není pravoúhlá.

Komunikace, po kterých se vedou evropské silnice, musejí splňovat přísnější parametry než běžné silnice první třídy. To se týká především rekonstrukcí a novostaveb silnic. Přednostně jsou evropské trasy vedeny po dálnicích a rychlostních silnicích.

Síť mezinárodních silnic má na starosti Evropská hospodářská komise OSN (UNECE). Nejedná se o systém vytvořený Evropskou unií. Existoval již před jejím založením. Používané číslování se od vnitrostátního číslování odlišuje předponou „E-“ (E1 a výše). Ve většině evropských zemích mají mezinárodní silnice zároveň své vnitrostátní číslo. V několika zemích (Švédsko, Norsko) však mají pouze mezinárodní označení.

Mezinárodní silnice existují i v jiných světadílech; např. Panamerická dálnice v Severní a Jižní Americe a asijská síť dálnic.

Číslovací systém[editovat | editovat zdroj]

Systém číslování mezinárodních silnic byl definován v roce 1975 komisí UNECE a původně měl v seznamu jen několik desítek čísel. V té době českým územím procházely např. silnice E12 a E14 a neexistovaly tzv. spojovací trasy (2. třída). Koncem 80. let 20. století prošel systém zásadní změnou, seznam se rozrostl, byl celý přepracován a nyní má tuto podobu:

  • Páteřní a mezilehlé silnice, nazývané silnice 1. třídy, mají vždy dvojciferná čísla (E01 – E99). Někde jsou však dosud nesprávně značeny jen jednou cifrou bez nuly na začátku (E1 – E9).
  • Odbočné, propojovací a připojovací silnice, nazývané silnice 2. třídy, mají vždy trojciferná čísla (E130 – E999, avšak mimo E001 – E129, viz níže).
  • Páteřní silnice ve směru sever–jih (tedy přibližně ve směru poledníků) mají vždy dvojciferná čísla končící číslicí 5. Tato čísla směrem k východu narůstají o 10. V oblasti Atlantiku tedy vede první severojižní E05 a čím dále na východ se čísla zvyšují (E15, E25 atd.).
  • Páteřní silnice ve směru západ–východ (tedy přibližně ve směru rovnoběžek) mají vždy dvojciferná čísla končící číslicí 0, která směrem k jihu narůstají o 10. V polárních oblastech Skandinávie vede nejsevernější E10, zatímco u Středozemního moře na jihu Evropy E90.
  • Mezilehlé silnice mají dvojciferná lichá (sever–jih) a dvojciferná sudá (západ–východ) čísla s hodnotou v intervalu daném čísly páteřních silnic, mezi nimiž se nacházejí. Například sudá silnice E48 musí začínat anebo převážně vést mezi silnicemi E40 a E50 a např. lichá E49 mezi E45 a E55.
  • Silnice 2. třídy mají vždy trojciferná čísla: první cifru mají shodnou s první cifrou nejbližší páteřní silnice severně od ní (např. E40), druhou cifrou shodnou s první cifrou nejbližší páteřní silnice západně od ní (např. E65) a třetí cifrou řadovou. Touto kombinací vznikne např. E461, E462 až E469. U silnic 2. třídy není určen směr podle poledníků nebo rovnoběžek.

Jelikož dvouciferná čísla pro severojižní silnice byla vyčerpána v oblasti západních hranic Ruska, nebylo zde možné zajistit stejná pravidla číslování. Proto systém pokračuje výjimečně i přes stovku:

  • Silnice 1. třídy ve směru sever–jih situované východně od silnice E99 mají trojciferná lichá čísla od 101 do 129. Páteřní vždy E105, E115 a E125. Pro mezilehlé silnice platí pravidla popsaná v odstavcích výše, tedy např. E107, E127 apod.
  • Silnice 2. třídy situované východně od E101 mají trojciferná čísla, ale vždy začínající 0, od 001 do 099 (např. E001, E019).

Výjimky[editovat | editovat zdroj]

Dvě silnice první třídy, jmenovitě E47 a E55, zůstávají ve Švédsku a Norsku označeny starými čísly, E6, resp. E4. Tyto výjimky byly uděleny, aby se ušetřily enormní výdaje, které by si výměna značek na těchto mimořádně dlouhých úsecích vyžádala. Od Dánska na jih jsou však tyto silnice označeny novými čísly. Nové označení se vztahuje i na ostatní evropské silnice ve Skandinávii.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Kvůli železné oponě, tedy neprostupnosti státních hranic mezi Západem a Východem, musela být síť evropských silnic značně upravena. Nebylo žádoucí, aby dálková trasa překračovala Železnou oponu víckrát než jednou a pokud to šlo, celá zůstala buď v západní nebo východní části Evropy. Nejznámějším příkladem je silnice E65, která z Prahy do Chorvatska místo přes Vídeň vede oklikou výhradně tehdejšími státy východního bloku (přes Slovensko a Maďarsko). Mezi další nuceně kličkující silnice podél hranic mezi západním a východním Německem patřila např. E49.

Přes Albánii se až do pádu režimu nedalo projíždět vůbec. Veřejná doprava zde neexistovala a proto důležité evropské trasy E65 a E80 zemi dodnes obcházejí složitou oklikou. Nová úprava by přinesla velké náklady a proto byly po roce 2000 přes Albánii zavedeny zkratky formou evropských silnic 2. třídy.

Mnohé trasy sice běžně přecházejí i přes moře, kdy evropská silnice dorazí k přístavu, trajektem se vozidla přepraví na druhou stranu a tam zase silnice pod stejným číslem pokračuje dál. Ale existují i silnice, které jsou mořem přerušeny, protože se řidiči nemají jak dostat na druhou stranu. Např. E80 vede do italského přístavu Pescara, ale odtud žádný trajekt do Dubrovníku (odkud E80 zase pokračuje dál na východ) nepluje.

Některé evropské trasy jsou z různých důvodů ukončeny na hraničním přechodu nebo ve městě a nepokračují dál, i když silnice pokračuje dál normálně. Např. E675 nebo E761.

Staré číslování silnic[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Staré číslování evropských mezinárodních silnic.

Do 80. let bylo číslování vedeno méně systematicky a méně rovnoměrně a koncentrovalo se na západní Evropu. Páteřní tahy se vyznačovaly jednociferným číslem a jednotlivé silnice byly trasovány přirozeně, bez snahy dodržovat poledníkový nebo rovnoběžkový směr. Na českém území byla síť číslovaných evropských silnic oproti dnešku podstatně řidší, v základu však existovala.

Silnice 1. třídy[editovat | editovat zdroj]

V následujícím přehledu se pomlčkou (–) značí silniční spojení mezi městy po souši. Třemi tečkami (…) se značí vedení trasy přes vodu.

Páteřní silnice ve směru východ–západ[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
880 km NO, SE ÅSvolværMelbuSortlandLødingenEvenesNarvikKirunaTöreLuleå
1 880 km IE, UK, DK, SE, EE, RU ShannonLimerickDublinLiverpoolManchesterKingston upon HullEsbjergKodaňMalmöHelsingborgHalmstadGöteborgÖrebroStockholmTallinnNarvaPetrohrad
6 050 km IE, GB, NL, DE, PL, BY, RU CorkWaterfordWexfordRosslareFishguardSwanseaCardiffNewportBristolLondýnColchesterIpswichFelixstoweHoek van HollandHaagGoudaUtrechtAmersfoortOldenzaalOsnabrückBad OeynhausenHannoverBraunschweigMagdeburgBerlínŚwiebodzinPoznaňVaršavaBrestMinskSmolenskMoskvaRjazaňPenzaSamaraUfaČeljabinskKurgaňIšimOmsk
8 690 km FR, BE, DE, PL, UA, RU, KZ, TM, UZ, KG CalaisOstendeBruggyGentBruselLutychCáchyKolín nad RýnemOlpeGießenBad Hersfeld – – EisenachErfurtGeraChemnitzDrážďanyZhořelecLehniceVratislavOpolíGliwiceKrakovPřemyšlLvovRovnoŽytomyrKyjevCharkovLuhanskVolgogradAstrachaňAtyrauBeineuKungradNukusDasshausBucharaNavoiSamarkandDžizzachTaškentŠymkentŽambylBiškekAlmatySary-OzekTaldykorganUčaralTaskeskenAyaguzGeorgijevskaUst-KamenogorskRidder
5 100 km FR, DE, CZ, SK, UA, RU BrestRennesLe MansPařížRemešMetySaarbrückenMannheimHeilbronnNorimberkRozvadovPlzeňPrahaJihlavaBrnoTrenčínPopradPrešovVyšné NemeckéUžhorodMukačevoStryjTernopilChmelnyckyjVinnycjaUmaňKropyvnyckyjDniproDoněckRostov na DonuArmavirMiněralnyje VodyMachačkala
8 200 km FR, CH, AT, HU, RO, GE, AZ, TM, TJ, KG BrestLorientVannesNantesAngersToursOrléansMontargisAuxerreBeauneDoleBesançonBelfortMylhúzyBasilejCurychWinterthurSt. GallenSt. MargrethenBregenzLauterachFeldkirchLandeckTelfsInnsbruckImstInnsbruckWörglRosenheimBad ReichenhallSalcburkSattledtLinecSankt PöltenVídeňNickelsdorfMosonmagyaróvárBudapešťSzolnokPüspökladányOradeaKlužTurdaTârgu MureșBrašovPloješťBukurešťUrziceniSloboziaHârsovaConstanțaPotiSamtrediaChašuriTbilisiGancaEvlakBakuTurkmenbašiGyzylarbatAšchabadTedjenMaryČardžuAlatBucharaKaršiGuzaiŠerobodTermisDušanbeJirgatalSary TašIrkeštam
4 550 km ES, FR, IT, SI, HR, RS, RO, BG, TR, GE A CoruñaBilbaoSan SebastiánBordeauxClermont-FerrandLyonChambérySusaTurínAlessandriaTortonaBresciaVeronaMestrePalmanovaTerstPostojnaLublaňZáhřebSlavonski BrodBělehradVršacTemešvárDrobeta-Turnu SeverinCraiovaAlexandriaBukurešťGiurgiuRuseRazgradŠumenVarnaSamsunOrduGiresunTrabzonBatumiPoti
5 600 km PT, ES, FR, IT, HR, ME, RS, BG, TR LisabonSan SebastiánToulouseNiceJanovŘímPescaraDubrovníkPrištinaSofieIstanbulSmyrnaGeredeAmasyaErzurumGürbulakÍrán
4 770 km PT, ES, IT, GR, TR LisabonMéridaMadridZaragozaBarcelonaMazara del ValloPalermoBuonfornello MessinaReggio di CalabriaMetapontoTarantoBrindisiIgoumenitsaIoánninaSoluňAlexandroupolisGeliboluLapsekiBursaAnkaraAdanaNusaybinHaburIrák

Mezilehlé silnice ve směru východ-západ[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
1 410 km NO, FI TromsøNordkjosbotnSkibotnKilpisjärviKolariTornioKemiOuluKokkolaVaasaPoriTurku
910 km NO, SE, FI Mo i RanaUmeåVaasaTampereHämeenlinnaHelsinki
460 km NO, SE TrondheimÖstersundSundsvall
710 km GB, NO LondonderryBelfastGlasgowEdinburghBergenArnaVossLærdalTyinFagernesHønefossSandvikaOslo
1 890 km GB, NO, SE, FI, RU CraigavonBelfastLarneStranraerGretnaCarlisleNewcastleKristiansandArendalPorsgrunnLarvikSandefjordHortenDrammenOsloAskimKarlstadÖrebroVästeråsStockholm/KapellskärMariehamnTurku/NaantaliHelsinkyKotkaVaalimaaVyborgPetrohrad
5 320 km GB, NL, DE, SE, LV, RU HolyheadChesterWarringtonManchesterLeedsDoncasterImminghamAmsterdamGroningenBrémyHamburkLübeckRostockMalmöKalmarNorrköpingVentspilsRigaRezekneVělikije LukiMoskvaVladimirNižnij Novgorod
230 km GB BirminghamCambridgeIpswich
280 km DE HamburkBerlín
1 230 km DE, PL, RU, LT, BY BerlínŠtětínGoleniówKoszalinGdaňskKaliningradTolpakiNesterovMarijampoléVilniusMinsk
30 km GB ColchesterHarwich
470 km BE, NL, DE ZeebruggeAntverpyEindhovenVenloOberhausenDortmundBad Oeynhausen
220 km DE, PL BerlínLübbenauChotěbuzLehnice
3 400 km UA, RU, KZ HluchivKurskVoroněžSaratovOralAktobeKarabulakAralNovokazalinskKyzylordaŠymkent
620 km FR, BE, DE DunkerqueLilleMonsCharleroiNamurLutychSankt VithWittlichBingenWiesbadenFrankfurt nad MohanemAschaffenburg
780 km FR, LU, DE Le HavreAmiensCharleville-MezièresLucemburkTrevírKoblenzGießen
720 km FR, BE Cherbourg-OctevilleCaenRouenRemešCharleville-MezièresLutych
350 km DE, CZ SchweinfurtBayreuthMarktredwitzChebKarlovy VaryPraha
520 km FR, DE, AT ŠtrasburkAppenweierKarlsruheStuttgartUlmMnichovSalcburk
860 km FR, DE, CH PařížChaumontMylhúzyBasilejWaldshutLindauMnichov
310 km DE, AT NorimberkŘeznoPasovWelsSattledt
2 200 km AT, SK, UA, RO, MD, RU VídeňBratislavaZvolenKošiceUžhorodMukačevoHalmeuBaia MareDejBistrițaVatra DorneiSuceavaBotoșaniTârgu FrumosJasyLeucheniKišiněvOděsaMykolajivChersonMelitopolTaganrogRostov na Donu
1 290 km FR, CH, IT NantesPoitiersMâconŽenevaLausanneMartignySionSimplonGravellona ToceMilánTortonaJanov
240 km IT TurínMilánBrescia
650 km IT FortezzaInnichenSpittal an der DrauVillachKlagenfurt am WörtherseeŠtýrský HradecVeszprémSzékesfehérvár
510 km HU, RO SegedínAradDevaSibiuBrašov
250 km FR BordeauxToulouse
240 km FR, IT NiceCuneoAstiAlessandria
80 km IT MigliarinoFlorencie
270 km IT GrossetoArezzoSansepolcroFano
380 km PT, ES PortoVila RealBragançaZamoraTordesillas
150 km TR KeşanTekirdagSilivri
200 km AL, GR KristalopigiFlórinaVéviGéfira
640 km TR AnkaraYozgatSivasRefahiye
320 km GR IgoumenítsaIoánninaTrikalaVólos
110 km GR KorintMegaraEleusisAthény
440 km TR SmyrnaUşakAfyonSivrihişar
60 km TR TopboğaziKirichanReyhanliCilvegözüSýrie

Páteřní silnice ve směru sever–jih[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
2 960 km GB, FR, ES GreenockGlasgowPrestonBirminghamSouthamptonLe HavrePařížOrléansPoitiersBordeauxSan SebastiánBurgosMadridCórdobaSevillaAlgeciras
3 950 km GB, FR, ES InvernessPerthEdinburghNewcastleLondýnFolkestoneDoverCalaisPařížLyonOrangeNarbonneGironaBarcelonaTarragonaCastellón de la PlanaValenciaAlicanteMurciaAlmeríaMálagaAlgeciras
1 830 km NL, BE, LU, FR, CH, IT Hoek van HollandRotterdamEindhovenMaastrichtLutychBastogneArlonLucemburkMetySaint-AvoldŠtrasburkMylhúzyBasilejOltenBernLausanneŽenevaMont BlancAostaIvreaVercelliAlessandriaJanovBastiaPorto-VecchioBonifacioPorto TorresSassariCagliariPalermo
1 660 km NL, DE, CH, IT AmsterdamUtrechtArnhemEmmerich am RheinOberhausenKolín nad RýnemFrankfurt nad MohanemHeidelbergKarlsruheOffenburgBasilejOltenLucernAltdorfGotthardský silniční tunelBellinzonaLuganoChiassoComoMilánPiacenzaParmaModenaFlorencieŘím
4 998 km NO, FI, SE, DK, DE, AT, IT KaresuandoGällivareStorumanÖstersundMoraGrumsTrollhättanGöteborgFredrikshavnAalborgAarhusVejleKoldingFrøslevFlensburgHamburkHannoverGöttingenKasselFuldaWürzburgNorimberkMnichovRosenheimWörglInnsbruckBrennerFortezzaBolzanoTrentoVeronaModenaBolognaCesenaPerugiaFianoNeapolSalernoSicignanoCosenzaVilla San GiovanniMessinaCataniaSyrakusyGela
2 920 km SE, DK, DE, CZ, AT, IT, GR HelsingborgHelsingørKodaňKøgeVordingborgFarøNykøbing FalsterGedserRostockBerlínLübbenauDrážďanyTrmicePrahaTáborČeské BudějoviceKapliceDolní DvořištěLinecSalcburkVillachTarvisioUdinePalmanovaMestreRavennaCesenaRiminiFanoAnconaPescaraCanosaBariBrindisiIgumenicaPrevezaRhionPatraPyrgosKalamáta (Viz také níže.)
3 800 km SE, PL, CZ, SK, HU ,HR, BA, ME, RS, MK, GR MalmöYstadSvinoústíWolinGoleniówŠtětínGorzów WielkopolskiŚwiebodzinZelená HoraLehniceJelení HoraHarrachovŽelezný BrodTurnovMladá BoleslavPrahaJihlavaBrnoBratislavaRajkaCsornaSzombathelyZalaegerszegNagykanizsaLetenyeZáhřebKarlovacRijekaSplitDubrovníkPetrovacPodgoricaBijelo PoljeSkopjeKicevoOchridBitolaNikiVeviKozaniLarisaDomokosLamiaBrallosIteaAntirrionRhionEgionKorintTripolisKalamataKissamosChaniá
4 340 km NO, FI, PL, CZ, SK, HU, RS, MK, GR VardøVadsøVarangerbotnUtsjokiInariIvaloSodankyläRovaniemiKemiOuluJyväskyläHeinolaLahtiHelsinkyGdaňskŚwiecieLodžPiotrków TrybunalskiKatoviceBílsko-BěláTěšínŽilinaBratislavaGyőrBudapešťSzegedBělehradNišKumanovoSkopjeSoluňLarisaLamiaAthényChaniáHeráklionÁgios NikólaosSitía
2 300 km LT, BY, UA, RO, BG, GR KlaipedaKaunasVilniusLidaSlonimKobrinSiretSuceavaRomanUrziceniBukurešťGiurgiuRuseBjalaVeliko TarnovoStara ZagoraChaskovoSvilengradOrmenioKastaniesDidymoteichoAlexandroupolis
1 790 km RU, BY, UA, TR PetrohradPskovVitebskHomelKyjevUmaňOděsaSamsunMerzifon

Mezilehlé silnice ve směru sever-jih[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
1 460 km GB, IE, ES, PT LarneBelfastDublinRosslareA CoruñaPontevedraValença do MinhoVila Real de Santo AntónioHuelvaSevilla
470 km FR Cherbourg-OctevilleLa Rochelle
1 590 km SE, FI HelsingborgJönköpingLinköpingNorrköpingSödertäljeStockholmSundsvallÖrnsköldsvikUmeåLuleåHaparandaTornio (E4 je ve skutečnosti součástí silnice první třídy (viz výše), stále označená svým číslem, které platilo do 80. let 20. století. Tato výjimka byla Švédsku udělena, aby se ušetřily ohromné výdaje, které by si výměna značek na těchto mimořádně dlouhých úsecích vyžádala.)
3 120 km SE, NO TrelleborgMalmöHelsingborgHalmstadGöteborgOsloHamarLillehammerDombåsTrondheimStjørdalSteinkjerMosjøenMo i RanaRognanFauskeBallangenNarvikSetermoenAltaOlderfjordLakselvKarasjokNessebyKirkenes (Úsek silnice E6 Helsingborg—Olderfjord je ve skutečnosti a součástí silnice 1. třídy (viz níže) )
250 km FR, ES PauJacaZaragoza
967 km FR, ES OrléansLimogesToulouseBarcelona
540 km FR VierzonMontluçonClermont-FerrandMontpellier
230 km GB DoncasterSheffieldNottinghamLeicesterNorthamptonLondýn
670 km BE, FR AntverpyBeaune
520 km NL, BE, FR AmsterdamBruselPaříž
540 km FR, CH MetyŽeneva
390 km FR, CH MetyLausanne
350 km FR, CH, IT BelfortBernMartignyAosta
290 km DE, LU Kolín nad RýnemSarreguemines – E25 (směr Štrasburk)
520 km NL, DE RotterdamLudwigshafen
100 km IT ParmaLa Spezia
290 km DE BrémyKolín nad Rýnem
1 330 km NO, DK TrondheimOrkangerVinjeøraHalsaStraumsnesKrifastBatnfjordsøraMoldeVestnesSkodjeÅlesundVoldaNordfjordeidSandaneFørdeLavikInstefjordKnarvikBergenOsStordSveioAksdalBoknRennesøyRandabergStavangerSandnesHellelandFlekkefjordLyngdalMandalKristiansandHirtshalsHjørringNørresundbyAalborg
760 km DE, CH DortmundGießenAschaffenburgWürzburgStuttgartSchaffhausenWinterthurCurychAltdorf
510 km DE, AT, CH WürzburgUlmLindauBregenzSt. MargrethenBuchsChurSan BernardinoBellinzona
290 km SE, DK, DE HelsingborgHelsingørKodaňKøgeVordingborgFarøRødbyPuttgardenOldenburgLübeck (Viz také výše.)
740 km DE, CZ, AT MagdeburgHallePlavnoSchönbergVojtanovKarlovy VaryPlzeňČeské BudějoviceHalámkyVídeň
410 km DE BerlínLipskoGeraHirschbergHofBayreuthNorimberk
270 km CZ, DE PlzeňKlatovyBayerisch EisensteinDeggendorfMnichov
380 km AT, SI SattledtLiezenSt. MichaelŠtýrský HradecMariborLublaň
644 km CZ, AT, SI, HR JihlavaVídeňŠtýrský HradecSpielfeldMariborZáhřeb
240 km AT, SI, IT, HR VillachKaravankentunnelNakloLublaňTerstRijeka
1 110 km FI SodankyläKemijärviPosioKuusamoKajaaniIisalmiKuopioJyväskyläTampereTurku
1 630 km FI, EE, LV, LT, PL, CZ HelsinkiTallinnRigaKaunasAugustovVaršavaPiotrków TrybunalskiVratislavKladskoKudowa-ZdrójNáchodHradec KrálovéPraha – poznámka: také známá jako Via Baltica
130 km NO Severní mysOlderfjord
970 km SK, HU, HR, BA KošiceMiskolcBudapešťBalatonaligaNagykanizsaZáhřebKarlovacKninSplit
710 km HU, HR, BA BudapešťSzekszárdMoháčOsijekĐakovoŠamacZenicaMostarMetković
1 690 km RU, LV, LT, PL, SK, HU PskovRigaŠiauliaiTolpakiKaliningradGdaňskElblągVaršavaRadomKrakovTrstenáRužomberokZvolenBudapešť
1 160 km RO, BG, GR MiskolcDebrecínPüspökladányOradeaBeiuşDevaPetroşaniTârgu JiuCraiovaCalafatVidinVracaBotevgradSofieBlagoevgradSeraiSoluň
990 km UA, RO MukačevoHalmeuSatu MareZalăuKlužTurdaSebeşSibiuPiteștiBukurešť
250 km BG BjalaPlevenJablanicaBotevgradSofie
2 030 km TR OděsaIzmajilReniGalațiTulceaConstanțaVarnaBurgasTărnovoDereköyKırklareliBabaeskiHavsaKeşanGeliboluAyvalıkSmyrnaSelçukAydınDenizliAcıpayamKorkuteliAntalya
130 km TR GeredeKızılcahamamAnkara
170 km TU, UA ToprakkaleİskenderunAntakyaYayladağSýrie
1 150 km RO, RU, GE, TR ChersonDžankojKerčNovorossijskSočiSuchumiPoti – poznámka: dříve Rostov na DonuAşkale?
750 km TR, AZ Sədərək - Aralık - IğdırDoğubeyazıtBitlisDiyarbakırŞanlıurfa

Páteřní silnice východně od E99[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
850 km RU, UA MoskvaKalugaBrjanskHluchivKyjev
3 770 km NO, RU, UA KirkenesMurmanskPetrozavodskPetrohradMoskvaOrelCharkovZáporožíSimferopolAluštaJalta
1 730 km RU JaroslavlMoskvaVoroněžRostov na DonuNovorossijsk
1 050 km RU, GE, AM Miněralnyje VodyNalčikVladikavkazTbilisiJerevanGorisMegri
2 630 km RU, AZ MoskvaTambovPovorinoVolgogradAstrachaňMachačkalaKubaBakuAljatAstara
2 700 km RU, KZ, TM SamaraOralAtyrauBeineuŠetpeŽetybaiFetisovoBekdašTurkmenbašiGyzylarbat – hranice Íránu
2 840 km RU, KZ, UZ, TJ ČeljabinskKostanaiEsilDěržavinskArkalykŽezkazganKyzylordaŠymkentTaškentAyniDušanbeNižnij Panj
2 600 km RU, KZ, KG PetropavlAstanaKaragandaBalchašBurubajtalAlmatyBiškekNarynTorugart
1 330 km RU, KZ OmskPavlodarSemejGeorgijevkaMaikapšagai

Silnice 2. třídy[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
460 km NO HaugesundEtneRøldalHaukeliVinjeSeljordHjartdalNotoddenKongsbergØvre EikerDrammen
176 km NO ÅlesundSkodjeØrskogTresfjordÅndalsnesLesjaDombås
170 km IE CorkPortlaoise
40 km NL AmsterdamAmersfoort
172 km NL AmersfoortHoogeveenGroningen
132 km NL, DE HoogeveenHaselünneCloppenburgBrémy
162 km DE CuxhavenBremerhavenBrémyWalsrode
281 km DE SassnitzStralsundNeubrandenburgBerlín
350 km PL ŚwieciePoznaňVratislav
417 km LT, LV, RU KaunasUkmergeDaugavpilsRezekneOstrov
282 km EE TallinnTartuLuhamaa
340 km EE, LV JõhviTartuValgaValkaValmieraInčukalns
348 km EE, SE TallinnPaldiskiKapellskär
280 km BY MinskHomel poznámka: dříve KlaipėdaKaunasVilnius
380 km LT KlaipėdaPalangaŠiauliaiPanevėžysUkmergeVilnius
67 km NL BredaGorinchemUtrecht
160 km NL VlissingenBredaEindhoven
112 km BE AntverpyLutych
125 km BE, NL, DE LovaňHasseltHeerlenCáchy
150 km DE DortmundKassel
358 km PL, SK RadomŘešovBarwinekVyšný KomárnikSvidníkPrešov
367 km PL, UA VaršavaLublinZamośćLvov
373 km PL, UA LublinKovelRovnoŽytomyrKyjev
160 km UA, RU TrosnaHluchiv
200 km FR Saint-BrieucCaen
425 km FR CalaisRouenLe Mans
96 km BE ZeebruggeBruggyRoeselareKortrijkTournai
30 km BE JabbekeZeebrugge
270 km BE, FR BruselMety
187 km BE, FR NivellesCharleroiRemeš
153 km DE, BE, LU CáchySankt VithLucemburk
82 km DE TrevírSaarbrücken
65 km BE TournaiHalle
110 km DE ChemnitzPlavnoHof
568 km CZ, SK Karlovy VaryTepliceLiberecTurnovHradec KrálovéOlomoucŽilina
125 km DE GießenFrankfurt nad MohanemMannheim
190 km CZ, AT SvitavyBrnoVídeň
310 km CZ, PL BrnoOlomoucČeský TěšínBílsko-BěláTychyKrakov
210 km UA MukačevoLvov
90 km FR Le MansAngers
90 km FR Le MansTours
100 km FR CourtenayTroyes
80 km FR RemiremontMylhúzy
95 km DE OffenburgDonaueschingen
70 km DE, AT MemmingenFüssen
125 km DE, AT MnichovGarmisch-PartenkirchenMittenwaldSeefeld in TirolInnsbruck
110 km CZ České BudějoviceHumpolec
230 km DE, AT MnichovBraunau am InnWelsLinec
403 km SK BratislavaZvolenKošice
101 km SK TrenčínŽiar nad Hronom
193 km UA, HU PüspökladányNyíregyházaČopUžhorod
416 km RO BacăuBrašovPiteștiCraiova
95 km SK, HU BratislavaDunajská StredaMedveďovVámosszabadiGyőr
58 km RO KlužDej poznámka: dříve pokračovala směrem BistrițaSuceava
75 km RO PloješťBuzău poznámka: dříve SloboziaBrăilaGalațiComratKišiněvKropyvnyckyjKremenčukPoltava
228 km RO SaratelReghinToplitaGheorgheniMiercurea CiucSfântu GheorgheChichis
100 km HU GörbeházaNyíregyházaVásárosnaményBeregdaróc
441 km RO, MD, UA MărăşeştiTecuciAlbiţaLeuşeniKišiněvOděsa
628 km RO, MD, UA RomanJasyBălțiMohelerpodolscVinnycjaŽytomyr
938 km RO, MD, UA PoltavaKremenčukKropyvnyckyjKišiněvGiurgiuleştiGalațiSlobozia
 km RU NovorossijskRostov na Donu
113 km RU KrasnodarDjoubga
61 km FR NiortLa Rochelle
195 km FR La RochelleSaintes
172 km FR SaintesAngoulêmeLimoges poznámka: dříve do Sculeni
128 km FR ToursVierzon
120 km FR AngoulêmeBordeaux
88 km FR DigoinChalon-sur-Saône
58 km FR LyonPont-d'Ain
54 km IT IvreaTurín
106 km AT, DE WörglSankt Johann in TirolLoferSalcburk
73 km AT Altenmarkt im PongauLiezen
52 km AT, SI Klagenfurt am WörtherseeLoibl PassNaklo
107 km SI, HU MariborNagykanizsa
447 km HU, HR, BA BalatonkeresztúrNagyatádBarcsViroviticaOkučaniBanja LukaJajceDonji VakufZenica
121 km HR, RS SuboticaSomborOsijek
322 km RO TemešvárAradOradeaSatu Mare
103 km RO LugojDeva
59 km RO ConstanțaAgigeaNegru Voda/Kardam
460 km AM, GE, TR ValeAšockGjumriAštarak
113 km GE BatumiSamtredia
111 km FR, CH LyonGrenoble
452 km CH, FR ŽenevaChambéryMarseille
92 km FR ValenceGrenoble
117 km FR OrangeMarseille
141 km IT TurínSavona
160 km SI, HR RijekaPulaKoper
742 km BA, RS BihaćJajceDonji VakufZenicaSarajevoUžiceČačakKraljevoKruševacPojateParaćinZaječar
328 km BA, ME, AL SarajevoPodgoricaAlbánie
348 km RS, ME BělehradČačakNova VarosBijelo Polje
225 km RO, RS Drobeta-Turnu SeverinNiš
258 km BG JablanicaVeliko TarnovoŠumen
273 km BG PopovicaStara ZagoraBurgas
262 km PT, ES CoimbraViseuVila RealChavesVerin
599 km PT BragançaGuardaCastelo BrancoPortalegreÉvoraBejaOurique
463 km ES SalamancaMéridaSevilla
292 km ES BilbaoLogroñoZaragoza
124 km PT FamalicãoChaves
209 km PT Torres NovasAbrantesCastelo BrancoGuarda
36 km IT ŘímSan Cesareo
105 km IT SassariOlbiaCivitavecchia – křižovatka s E80
38 km IT AvellinoSalerno
257 km IT NeapolAvellinoBeneventoCanosa di Puglia
96 km IT BariTaranto
24 km IT Spezzano AlbaneseSibari
112 km IT CosenzaCrotone
159 km IT Sicignano degli AlburniPotenzaMetaponto
38 km IT Sant'Eufemia LameziaCatanzaro
323 km ME, AL, RKS PetrovacUlcinjSkadarPriština
29 km AL, MK TiranaElbasanStrugaOchrid
61 km AL, GR SarandaIoánnina
194 km MK, BG SofieKjustendilKumanovo
550 km TR Bursaİzmit
352 km ES MadridValencia
280 km ES JaénGranadaMálaga – poznámka: dříve NikósiePafos
187 km IT Mazara del ValloGela
161 km IT BuonfornelloEnnaCatania
50 km IT AlcamoTrapani
193 km GR IoánninaÁrtaAgrinioMesolóngi
247 km GR AktioVónitsaAmfilochiaKarpenisiLamia
101 km GR TripolisSpartaGithio
51 km GR ElefsinaThiva poznámka: dříve TripolisSpartaGytheion
403 km TR AfyonkarahisarKonya - Ereğli
66 km TR MersinTarsus

Silnice východně od E99[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
117 km GE, AM TbilisiBagratašeVanatzor
481 km AZ, AM MehgriAljat
1 120 km UT, TM UčkudukDaşoguzAšchabadGaudan
700 km KZ, UZ KyzylordaUčkudukBuchara
154 km UZ GuzaSamarkand
298 km TJ, UZ AjniKokand
590 km UZ, KG TaškentKokandAndižanIrkeštam
970 km TJ ChorogMurghab
666 km TJ JirgatalChorogIškašimLjanga – hranice s Čínou
650 km KG Biškek
179 km KZ, KG AlmatyKegenKokpekTjup
360 km KZ ChorgosČundžaKokpek
180 km KZ Sary-OzekChorgos
182 km KZ UšaralDostyk
193 km KZ TaskeskenBachty
495 km KZ EsilAstana
320 km RU JelabugaNaberežnyje ČelnyUfa
1 071 km KZ JezkazganKaraganda - Pavlodar - Uspenovka
289 km KZ PetropavlToqsan bi

Bývalé evropské silnice[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
UA, RUS KyjevOrel
E580 RO, MD, UA MărășeștiTecuciKišiněvTiraspolOděsa
672 km ES Girne (Kyrenia) – NikósieLemesos

Mezinárodní silnice v Česku[editovat | editovat zdroj]

Síť evropských silnic v Česku. Silnice 1. třídy modře, silnice 2. třídy červeně

Českem procházejí tyto mezinárodní silnice (na konci uveden stav při starém číslování):

Nejvýznamnějším evropským dopravním tahem v Česku je z tohoto hlediska dálnice D1 mezi Prahou a Brnem, po níž je společně vedena páteřní silnice ve směru západ–východ (E50) i sever–jih (E65), na úseku Praha – Mirošovice dokonce i další páteřní silnice sever-jih (E55; bude výhledově odvedena na plánovanou dálnici D3).

Oproti starému číslování byl snížen význam moravské tranzitní trasy Vídeň – Brno – Olomouc – Český Těšín – Krakov, která byla z dřívější E7 přečíslována na evropské silnice II. třídy E461 a E462.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]