Evropská silnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Značka „silnice pro mezinárodní provoz“
Mezinárodní silniční systém

Evropská mezinárodní silnice (někdy označovaná též jako eurosilnice) je silnice či dálnice zařazená do evropské sítě mezinárodních silnic. Tyto trasy mají jednotné číslování, začínající písmenem E. Označují se zelenou tabulkou s tímto číslem. Naprostá většina eurosilnic vede přes území více států, což byl hlavní účel jejich založení, vedoucí ke sjednocení číslování hlavních tahů na kontinentě. Evropské silnice se dělí na silnice 1. třídy (páteřní a mezilehlé) a silnice 2. třídy (odbočné, propojovací a připojovací). Toto rozdělení nesouvisí s označením silnic v jednotlivých zemích.

Evropská mezinárodní síť prochází všemi státy na kontinentě (nejen v Evropské unii) kromě Malty, Kypru, Andorry, Islandu, Monaka, San Marina a Vatikánu a do roku 2000 i kromě Albánie. Evropská síť zasahuje i na asijský kontinent, a to v Turecku (nachází se částečně i v Evropě) a v kavkazských státech (Arménie, Ázerbájdžán a Gruzie; kvůli nejasným hranicím kontinentu jsou někdy přičleňovány k Evropě a někdy k Asii).

Přes Česko prochází 13 evropských mezinárodních silnic, z toho čtyři páteřní E50, E55, E65 a E75, vedoucí přes celý kontinent.

Evropské silnice propojují především významná hospodářská střediska, hlavní města a křižovatky. Evropská silnice proto není vždy ta nejkratší trasa spojující dva konce kontinentu. Například E65 ze Švédska do Řecka by mohla vést nejkratší cestou přes Srbsko a na českém území přes Trutnov a Svitavy. Namísto toho vede delší trasou přes Prahu a přes Chorvatsko.

Číslování silnic není náhodné. Čísla se přidělují podle určitého klíče ve směru sever–jih a východ–západ (viz níže). Tím, že silnice spojují významná místa a obcházejí hory a moře, síť není pravoúhlá.

Komunikace, po kterých se vedou evropské silnice, musejí splňovat přísnější parametry než běžné silnice první třídy. To se týká především rekonstrukcí a novostaveb silnic. Přednostně jsou evropské trasy vedeny po dálnicích a rychlostních silnicích.

Síť mezinárodních silnic má na starosti Evropská hospodářská komise OSN (UNECE). Nejedná se o systém vytvořený Evropskou unií. Existoval již před jejím založením. Používané číslování se od vnitrostátního číslování odlišuje předponou „E-“ (E1 a výše). Ve většině evropských zemích mají mezinárodní silnice zároveň své vnitrostátní číslo. V několika zemích (Švédsko, Norsko) však mají pouze mezinárodní označení.

Mezinárodní silnice existují i v jiných světadílech; např. Panamerická dálnice v Severní a Jižní Americe a asijská síť dálnic.

Číslovací systém[editovat | editovat zdroj]

Systém číslování mezinárodních silnic byl definován v roce 1975 komisí UNECE a původně měl v seznamu jen několik desítek čísel. V té době českým územím procházely např. silnice E12 a E14 a neexistovaly tzv. spojovací trasy (2. třída). Koncem 80. let 20. století prošel systém zásadní změnou, seznam se rozrostl, byl celý přepracován a nyní má tuto podobu:

  • Páteřní a mezilehlé silnice, nazývané silnice 1. třídy, mají vždy dvojciferná čísla (E01 – E99). Někde jsou však dosud nesprávně značeny jen jednou cifrou bez nuly na začátku (E1 – E9).
  • Odbočné, propojovací a připojovací silnice, nazývané silnice 2. třídy, mají vždy trojciferná čísla (E130 – E999, avšak mimo E001 – E129, viz níže).
  • Páteřní silnice ve směru sever–jih (tedy přibližně ve směru poledníků) mají vždy dvojciferná čísla končící číslicí 5. Tato čísla směrem k východu narůstají o 10. V oblasti Atlantiku tedy vede první severojižní E05 a čím dále na východ se čísla zvyšují (E15, E25 atd.).
  • Páteřní silnice ve směru západ–východ (tedy přibližně ve směru rovnoběžek) mají vždy dvojciferná čísla končící číslicí 0, která směrem k jihu narůstají o 10. V polárních oblastech Skandinávie vede nejsevernější E10, zatímco u Středozemního moře na jihu Evropy E90.
  • Mezilehlé silnice mají dvojciferná lichá (sever–jih) a dvojciferná sudá (západ–východ) čísla s hodnotou v intervalu daném čísly páteřních silnic, mezi nimiž se nacházejí. Například sudá silnice E48 musí začínat anebo převážně vést mezi silnicemi E40 a E50 a např. lichá E49 mezi E45 a E55.
  • Silnice 2. třídy mají vždy trojciferná čísla: první cifru mají shodnou s první cifrou nejbližší páteřní silnice severně od ní (např. E40), druhou cifrou shodnou s první cifrou nejbližší páteřní silnice západně od ní (např. E65) a třetí cifrou řadovou. Touto kombinací vznikne např. E461, E462 až E469. U silnic 2. třídy není určen směr podle poledníků nebo rovnoběžek.

Jelikož dvouciferná čísla pro severojižní silnice byla vyčerpána v oblasti západních hranic Ruska, nebylo zde možné zajistit stejná pravidla číslování. Proto systém pokračuje výjimečně i přes stovku:

  • Silnice 1. třídy ve směru sever–jih situované východně od silnice E99 mají trojciferná lichá čísla od 101 do 129. Páteřní vždy E105, E115 a E125. Pro mezilehlé silnice platí pravidla popsaná v odstavcích výše, tedy např. E107, E127 apod.
  • Silnice 2. třídy situované východně od E101 mají trojciferná čísla, ale vždy začínající 0, od 001 do 099 (např. E001, E019).

Výjimky[editovat | editovat zdroj]

Dvě silnice první třídy, jmenovitě E47 a E55, zůstávají ve Švédsku a Norsku označeny starými čísly, E6, resp. E4. Tyto výjimky byly uděleny, aby se ušetřily enormní výdaje, které by si výměna značek na těchto mimořádně dlouhých úsecích vyžádala. Od Dánska na jih jsou však tyto silnice označeny novými čísly. Nové označení se vztahuje i na ostatní evropské silnice ve Skandinávii.

Zajímavosti[editovat | editovat zdroj]

Kvůli železné oponě, tedy neprostupnosti státních hranic mezi Západem a Východem, musela být síť evropských silnic značně upravena. Nebylo žádoucí, aby dálková trasa překračovala Železnou oponu víckrát než jednou a pokud to šlo, celá zůstala buď v západní nebo východní části Evropy. Nejznámějším příkladem je silnice E65, která z Prahy do Chorvatska místo přes Vídeň vede oklikou výhradně tehdejšími státy východního bloku (přes Slovensko a Maďarsko). Mezi další nuceně kličkující silnice podél hranic mezi západním a východním Německem patřila např. E49.

Přes Albánii se až do pádu režimu nedalo projíždět vůbec. Veřejná doprava zde neexistovala a proto důležité evropské trasy E65 a E80 zemi dodnes obcházejí složitou oklikou. Nová úprava by přinesla velké náklady a proto byly po roce 2000 přes Albánii zavedeny zkratky formou evropských silnic 2. třídy.

Mnohé trasy sice běžně přecházejí i přes moře, kdy evropská silnice dorazí k přístavu, trajektem se vozidla přepraví na druhou stranu a tam zase silnice pod stejným číslem pokračuje dál. Ale existují i silnice, které jsou mořem přerušeny, protože se řidiči nemají jak dostat na druhou stranu. Např. E80 vede do italského přístavu Pescara, ale odtud žádný trajekt do Dubrovníku (odkud E80 zase pokračuje dál na východ) nepluje.

Některé evropské trasy jsou z různých důvodů ukončeny na hraničním přechodu nebo ve městě a nepokračují dál, i když silnice pokračuje dál normálně. Např. E675 nebo E761.

Staré číslování silnic[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Staré číslování evropských mezinárodních silnic.

Do 80. let bylo číslování vedeno méně systematicky a méně rovnoměrně a koncentrovalo se na západní Evropu. Páteřní tahy se vyznačovaly jednociferným číslem a jednotlivé silnice byly trasovány přirozeně, bez snahy dodržovat poledníkový nebo rovnoběžkový směr. Na českém území byla síť číslovaných evropských silnic oproti dnešku podstatně řidší, v základu však existovala.

Silnice 1. třídy[editovat | editovat zdroj]

V následujícím přehledu se pomlčkou (–) značí silniční spojení mezi městy po souši. Třemi tečkami (…) se značí vedení trasy přes vodu.

Páteřní silnice ve směru východ–západ[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
Tabliczka E10.svg 880 km NO, SE ÅSvolværMelbuSortlandLødingenEvenesNarvikKirunaTöreLuleå
Tabliczka E20.svg 1 880 km IE, UK, DK, SE, EE, RU ShannonLimerickDublinLiverpoolManchesterKingston upon HullEsbjergKodaňMalmöHelsingborgHalmstadGöteborgÖrebroStockholmTallinnNarvaPetrohrad
Tabliczka E30.svg 6 050 km IE, GB, NL, DE, PL, BY, RU CorkWaterfordWexfordRosslareFishguardSwanseaCardiffNewportBristolLondýnColchesterIpswichFelixstoweHoek van HollandHaagGoudaUtrechtAmersfoortOldenzaalOsnabrückBad OeynhausenHannoverBraunschweigMagdeburgBerlínŚwiebodzinPoznaňVaršavaBrestMinskSmolenskMoskvaRjazaňPenzaSamaraUfaČeljabinskKurgaňIšimOmsk
Tabliczka E40.svg 8 690 km FR, BE, DE, PL, UA, RU, KZ, TM, UZ, KG CalaisOstendeBruggyGentBruselLutychCáchyKolín nad RýnemOlpeGießenBad Hersfeld – – EisenachErfurtGeraChemnitzDrážďanyZhořelecLehniceVratislavOpolíGliwiceKrakovPřemyšlLvovRovnoŽytomyrKyjevCharkovLuhanskVolgogradAstrachaňAtyrauBeineuKungradNukusDasshausBucharaNavoiSamarkandDžizzachTaškentŠymkentŽambylBiškekAlmatySary-OzekTaldykorganUčaralTaskeskenAyaguzGeorgijevskaUst-KamenogorskRidder
Tabliczka E50.svg 5 100 km FR, DE, CZ, SK, UA, RU BrestRennesLe MansPařížRemešMetySaarbrückenMannheimHeilbronnNorimberkRozvadovPlzeňPrahaJihlavaBrnoTrenčínPopradPrešovVyšné NemeckéUžhorodMukačevoStryjTernopilChmelnyckyjVinnycjaUmaňKropyvnyckyjDniproDoněckRostov na DonuArmavirMineralnyje VodyMachačkala
Tabliczka E60.svg 8 200 km FR, CH, AT, HU, RO, GE, AZ, TM, TJ, KG BrestLorientVannesNantesAngersToursOrléansMontargisAuxerreBeauneDoleBesançonBelfortMylhúzyBasilejCurychWinterthurSt. GallenSt. MargrethenBregenzLauterachFeldkirchLandeckTelfsInnsbruckImstInnsbruckWörglRosenheimBad ReichenhallSalcburkSattledtLinecSankt PöltenVídeňNickelsdorfMosonmagyaróvárBudapešťSzolnokPüspökladányOradeaKlužTurdaTârgu MureșBrašovPloješťBukurešťUrziceniSloboziaHârsovaConstanțaPotiSamtrediaChašuriTbilisiGancaEvlakBakuTurkmenbašiGyzylarbatAšchabadTedjenMaryČardžuAlatBučaraKaršiGuzaiŠerobodTermisDušanbeJirgatalSary TašIrkeštam
Tabliczka E70.svg 4 550 km ES, FR, IT, SI, HR, RS, RO, BG, TR, GE A CoruñaBilbaoSan SebastiánBordeauxClermont-FerrandLyonChambérySusaTurínAlessandriaTortonaBresciaVeronaMestrePalmanovaTerstPostojnaLublaňZáhřebSlavonski BrodBělehradVršacTemešvárDrobeta-Turnu SeverinCraiovaAlexandriaBukurešťGiurgiuRuseRazgradŠumenVarnaSamsunOrduGiresunTrabzonBatumiPoti
Tabliczka E80.svg 5 600 km PT, ES, FR, IT, HR, ME, RS, BG, TR LisabonSan SebastiánToulouseNiceJanovŘímPescaraDubrovníkPrištinaSofieIstanbulIzmirGeredeAmasyaErzurumGürbulakÍrán
Tabliczka E90.svg 4 770 km PT, ES, IT, GR, TR LisabonMéridaMadridZaragozaBarcelonaMazara del ValloPalermoBuonfornello MessinaReggio di CalabriaMetapontoTarantoBrindisiIgoumenitsaIoánninaSoluňAlexandroupolisGeliboluLapsekiBursaAnkaraAdanaNusaybinHaburIrák

Mezilehlé silnice ve směru východ-západ[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
Tabliczka E8.svg 1 410 km NO, FI TromsøNordkjosbotnSkibotnKilpisjärviKolariTornioKemiOuluKokkolaVaasaPoriTurku
European route E12.svg 910 km NO, SE, FI Mo i RanaUmeåVaasaTampereHämeenlinnaHelsinki
Tabliczka E14.svg 460 km NO, SE TrondheimÖstersundSundsvall
Tabliczka E16.svg 710 km GB, NO LondonderryBelfastGlasgowEdinburghBergenArnaVossLærdalTyinFagernesHønefossSandvikaOslo
Tabliczka E18.svg 1 890 km GB, NO, SE, FI, RU CraigavonBelfastLarneStranraerGretnaCarlisleNewcastleKristiansandArendalPorsgrunnLarvikSandefjordHortenDrammenOsloAskimKarlstadÖrebroVästeråsStockholm/KapellskärMariehamnTurku/NaantaliHelsinkyKotkaVaalimaaVyborgPetrohrad
Tabliczka E22.svg 5 320 km GB, NL, DE, SE, LV, RU HolyheadChesterWarringtonManchesterLeedsDoncasterImminghamAmsterdamGroningenBrémyHamburkLübeckRostockMalmöKalmarNorrköpingVentspilsRigaRezekneVělikije LukiMoskvaVladimirNižnij Novgorod
Tabliczka E24.svg 230 km GB BirminghamCambridgeIpswich
Tabliczka E26.svg 280 km DE HamburkBerlín
Tabliczka E28.svg 1 230 km DE, PL, RU, LT, BY BerlínŠtětínGoleniówKoszalinGdaňskKaliningradTolpakiNesterovMarijampoléVilniusMinsk
Tabliczka E32.svg 30 km GB ColchesterHarwich
Tabliczka E34.svg 470 km BE, NL, DE ZeebruggeAntverpyEindhovenVenloOberhausenDortmundBad Oeynhausen
Tabliczka E36.svg 220 km DE, PL BerlínLübbenauChotěbuzLehnice
Tabliczka E38.svg 3 400 km UA, RU, KZ HluchivKurskVoroněžSaratovOralAktobeKarabulakAralNovokazalinskKyzylordaŠymkent
Tabliczka E42.svg 620 km FR, BE, DE DunkerqueLilleMonsCharleroiNamurLutychSankt VithWittlichBingenWiesbadenFrankfurt nad MohanemAschaffenburg
Tabliczka E44.svg 780 km FR, LU, DE Le HavreAmiensCharleville-MezièresLucemburkTrevírKoblenzGießen
Tabliczka E46.svg 720 km FR, BE Cherbourg-OctevilleCaenRouenRemešCharleville-MezièresLutych
Tabliczka E48.svg 350 km DE, CZ SchweinfurtBayreuthMarktredwitzChebKarlovy VaryPraha
Tabliczka E52.svg 520 km FR, DE, AT ŠtrasburkAppenweierKarlsruheStuttgartUlmMnichovSalcburk
Tabliczka E54.svg 860 km FR, DE, CH PařížChaumontMylhúzyBasilejWaldshutLindauMnichov
Tabliczka E56.svg 310 km DE, AT NorimberkŘeznoPasovWelsSattledt
Tabliczka E58.svg 2 200 km AT, SK, UA, RO, MD, RU VídeňBratislavaZvolenKošiceUžhorodMukačevoHalmeuBaia MareDejBistrițaVatra DorneiSuceavaBotoșaniTârgu FrumosJasyLeucheniKišiněvOděsaMykolajivChersonMelitopolTaganrogRostov na Donu
Tabliczka E62.svg 1 290 km FR, CH, IT NantesPoitiersMâconŽenevaLausanneMartignySionSimplonGravellona ToceMilánTortonaJanov
Tabliczka E64.svg 240 km IT TurínMilánBrescia
Tabliczka E66.svg 650 km IT FortezzaInnichenSpittal an der DrauVillachKlagenfurt am WörtherseeŠtýrský HradecVeszprémSzékesfehérvár
Tabliczka E68.svg 510 km HU, RO SegedínAradDevaSibiuBrašov
Tabliczka E72.svg 250 km FR BordeauxToulouse
Tabliczka E74.svg 240 km FR, IT NiceCuneoAstiAlessandria
Tabliczka E76.svg 80 km IT MigliarinoFlorencie
Tabliczka E78.svg 270 km IT GrossetoArezzoSansepolcroFano
Tabliczka E82.svg 380 km PT, ES PortoVila RealBragançaZamoraTordesillas
Tabliczka E84.svg 150 km TR KeşanTekirdagSilivri
Tabliczka E86.svg 200 km AL, GR KristalopigiFlórinaVéviGéfira
Tabliczka E88.svg 640 km TR AnkaraYozgatSivasRefahiye
Tabliczka E92.svg 320 km GR IgoumenítsaIoánninaTrikalaVólos
Tabliczka E94.svg 110 km GR KorintMegaraEleusisAthény
Tabliczka E96.svg 440 km TR IzmirUşakAfyonSivrihişar
Tabliczka E98.svg 60 km TR TopboğaziKirichanReyhanliCilvegözüSýrie

Páteřní silnice ve směru sever–jih[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
Tabliczka E05.svg 2 960 km GB, FR, ES GreenockGlasgowPrestonBirminghamSouthamptonLe HavrePařížOrléansPoitiersBordeauxSan SebastiánBurgosMadridCórdobaSevillaAlgeciras
Tabliczka E15.svg 3 950 km GB, FR, ES InvernessPerthEdinburghNewcastleLondýnFolkestoneDoverCalaisPařížLyonOrangeNarbonneGironaBarcelonaTarragonaCastellón de la PlanaValenciaAlicanteMurciaAlmeríaMálagaAlgeciras
Tabliczka E25.svg 1 830 km NL, BE, LU, FR, CH, IT Hoek van HollandRotterdamEindhovenMaastrichtLutychBastogneArlonLucemburkMetySaint-AvoldŠtrasburkMylhúzyBasilejOltenBernLausanneŽenevaMont BlancAostaIvreaVercelliAlessandriaJanovBastiaPorto-VecchioBonifacioPorto TorresSassariCagliariPalermo
Tabliczka E35.svg 1 660 km NL, DE, CH, IT AmsterdamUtrechtArnhemEmmerich am RheinOberhausenKolín nad RýnemFrankfurt nad MohanemHeidelbergKarlsruheOffenburgBasilejOltenLucernAltdorfGotthardský silniční tunelBellinzonaLuganoChiassoComoMilánPiacenzaParmaModenaFlorencieŘím
Tabliczka E45.svg 4 998 km NO, FI, SE, DK, DE, AT, IT KaresuandoGällivareStorumanÖstersundMoraGrumsTrollhättanGöteborgFredrikshavnAalborgAarhusVejleKoldingFrøslevFlensburgHamburkHannoverGöttingenKasselFuldaWürzburgNorimberkMnichovRosenheimWörglInnsbruckBrennerFortezzaBolzanoTrentoVeronaModenaBolognaCesenaPerugiaFianoNeapolSalernoSicignanoCosenzaVilla San GiovanniMessinaCataniaSyrakusyGela
Tabliczka E55.svg 2 920 km SE, DK, DE, CZ, AT, IT, GR HelsingborgHelsingørKodaňKøgeVordingborgFarøNykøbing FalsterGedserRostockBerlínLübbenauDrážďanyTrmicePrahaTáborČeské BudějoviceKapliceDolní DvořištěLinecSalcburkVillachTarvisioUdinePalmanovaMestreRavennaCesenaRiminiFanoAnconaPescaraCanosaBariBrindisiIgumenicaPrevezaRhionPatraPyrgosKalamáta (Viz také Tabliczka E4.svg níže.)
Tabliczka E65.svg 3 800 km SE, PL, CZ, SK, HU ,HR, BA, ME, RS, MK, GR MalmöYstadSvinoústíWolinGoleniówŠtětínGorzów WielkopolskiŚwiebodzinZelená HoraLehniceJelení HoraHarrachovŽelezný BrodTurnovMladá BoleslavPrahaJihlavaBrnoBratislavaRajkaCsornaSzombathelyZalaegerszegNagykanizsaLetenyeZáhřebKarlovacRijekaSplitDubrovníkPetrovacPodgoricaBijelo PoljeSkopjeKicevoOchridBitolaNikiVeviKozaniLarisaDomokosLamiaBrallosIteaAntirrionRhionEgionKorintTripolisKalamataKissamosChaniá
Tabliczka E75.svg 4 340 km NO, FI, PL, CZ, SK, HU, RS, MK, GR VardøVadsøVarangerbotnUtsjokiInariIvaloSodankyläRovaniemiKemiOuluJyväskyläHeinolaLahtiHelsinkyGdaňskŚwiecieLodžPiotrków TrybunalskiKatoviceBílsko-BěláTěšínŽilinaBratislavaGyőrBudapešťSzegedBělehradNišKumanovoSkopjeSoluňLarisaLamiaAthényChaniáHeráklionÁgios NikólaosSitía
Tabliczka E85.svg 2 300 km LT, BY, UA, RO, BG, GR KlaipedaKaunasVilniusLidaSlonimKobrinSiretSuceavaRomanUrziceniBukurešťGiurgiuRuseBjalaVeliko TarnovoStara ZagoraChaskovoSvilengradOrmenioKastaniesDidymoteichoAlexandroupolis
Tabliczka E95.svg 1 790 km RU, BY, UA, TR PetrohradPskovVitebskHomelKyjevUmaňOděsaSamsunMerzifon

Mezilehlé silnice ve směru sever-jih[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
Tabliczka E1.svg 1 460 km GB, IE, ES, PT LarneBelfastDublinRosslareA CoruñaPontevedraValença do MinhoVila Real de Santo AntónioHuelvaSevilla
Tabliczka E3.svg 470 km FR Cherbourg-OctevilleLa Rochelle
Tabliczka E4.svg 1 590 km SE, FI HelsingborgJönköpingLinköpingNorrköpingSödertäljeStockholmSundsvallÖrnsköldsvikUmeåLuleåHaparandaTornio (E4 je ve skutečnosti součástí silnice první třídy Tabliczka E55.svg (viz výše), stále označená svým číslem, které platilo do 80. let 20. století. Tato výjimka byla Švédsku udělena, aby se ušetřily ohromné výdaje, které by si výměna značek na těchto mimořádně dlouhých úsecích vyžádala.)
Tabliczka E6.svg 3 120 km SE, NO TrelleborgMalmöHelsingborgHalmstadGöteborgOsloHamarLillehammerDombåsTrondheimStjørdalSteinkjerMosjøenMo i RanaRognanFauskeBallangenNarvikSetermoenAltaOlderfjordLakselvKarasjokNessebyKirkenes (Úsek silnice E6 Helsingborg—Olderfjord je ve skutečnosti a součástí silnice 1. třídy Tabliczka E47.svg (viz níže) )
Tabliczka E7.svg 250 km FR, ES PauJacaZaragoza
Tabliczka E9.svg 967 km FR, ES OrléansLimogesToulouseBarcelona
Tabliczka E11.svg 540 km FR VierzonMontluçonClermont-FerrandMontpellier
Tabliczka E13.svg 230 km GB DoncasterSheffieldNottinghamLeicesterNorthamptonLondýn
Tabliczka E17.svg 670 km BE, FR AntverpyBeaune
Tabliczka E19.svg 520 km NL, BE, FR AmsterdamBruselPaříž
Tabliczka E21.svg 540 km FR, CH MetyŽeneva
Tabliczka E23.svg 390 km FR, CH MetyLausanne
Tabliczka E27.svg 350 km FR, CH, IT BelfortBernMartignyAosta
Tabliczka E29.svg 290 km DE, LU Kolín nad RýnemSarreguemines – E25 (směr Štrasburk)
Tabliczka E31.svg 520 km NL, DE RotterdamLudwigshafen
Tabliczka E33.svg 100 km IT ParmaLa Spezia
Tabliczka E37.svg 290 km DE BrémyKolín nad Rýnem
Tabliczka E39.svg 1 330 km NO, DK TrondheimOrkangerVinjeøraHalsaStraumsnesKrifastBatnfjordsøraMoldeVestnesSkodjeÅlesundVoldaNordfjordeidSandaneFørdeLavikInstefjordKnarvikBergenOsStordSveioAksdalBoknRennesøyRandabergStavangerSandnesHellelandFlekkefjordLyngdalMandalKristiansandHirtshalsHjørringNørresundbyAalborg
Tabliczka E41.svg 760 km DE, CH DortmundGießenAschaffenburgWürzburgStuttgartSchaffhausenWinterthurCurychAltdorf
Tabliczka E43.svg 510 km DE, AT, CH WürzburgUlmLindauBregenzSt. MargrethenBuchsChurSan BernardinoBellinzona
Tabliczka E47.svg 290 km SE, DK, DE HelsingborgHelsingørKodaňKøgeVordingborgFarøRødbyPuttgardenOldenburgLübeck (Viz také Tabliczka E6.svg výše.)
Tabliczka E49.svg 740 km DE, CZ, AT MagdeburgHallePlavnoSchönbergVojtanovKarlovy VaryPlzeňČeské BudějoviceHalámkyVídeň
Tabliczka E51.svg 410 km DE BerlínLipskoGeraHirschbergHofBayreuthNorimberk
Tabliczka E53.svg 270 km CZ, DE PlzeňKlatovyBayerisch EisensteinDeggendorfMnichov
Tabliczka E57.svg 380 km AT, SI SattledtLiezenSt. MichaelŠtýrský HradecMariborLublaň
Tabliczka E59.svg 644 km CZ, AT, SI, HR JihlavaVídeňŠtýrský HradecSpielfeldMariborZáhřeb
Tabliczka E61.svg 240 km AT, SI, IT, HR VillachKaravankentunnelNakloLublaňTerstRijeka
Tabliczka E63.svg 1 110 km FI SodankyläKemijärviPosioKuusamoKajaaniIisalmiKuopioJyväskyläTampereTurku
Tabliczka E67.svg 1 630 km FI, EE, LV, LT, PL, CZ HelsinkiTallinnRigaKaunasAugustovVaršavaPiotrków TrybunalskiVratislavKladskoKudowa-ZdrójNáchodHradec KrálovéPraha – poznámka: také známá jako Via Baltica
Tabliczka E69.svg 130 km NO Severní mysOlderfjord
Tabliczka E71.svg 970 km SK, HU, HR, BA KošiceMiskolcBudapešťBalatonaligaNagykanizsaZáhřebKarlovacKninSplit
Tabliczka E73.svg 710 km HU, HR, BA BudapešťSzekszárdMoháčOsijekĐakovoŠamacZenicaMostarMetković
Tabliczka E77.svg 1 690 km RU, LV, LT, PL, SK, HU PskovRigaŠiauliaiTolpakiKaliningradGdaňskElblągVaršavaRadomKrakovTrstenáRužomberokZvolenBudapešť
Tabliczka E79.svg 1 160 km RO, BG, GR MiskolcDebrecínPüspökladányOradeaBeiuşDevaPetroşaniTârgu JiuCraiovaCalafatVidinVracaBotevgradSofieBlagoevgradSeraiSoluň
Tabliczka E81.svg 990 km UA, RO MukačevoHalmeuSatu MareZalăuKlužTurdaSebeşSibiuPiteștiBukurešť
Tabliczka E83.svg 250 km BG BjalaPlevenJablanicaBotevgradSofie
Tabliczka E87.svg 2 030 km TR OděsaIzmajilReniGalațiTulceaConstanțaVarnaBurgasTărnovoDereköyKırklareliBabaeskiHavsaKeşanGeliboluAyvalıkİzmirSelçukAydınDenizliAcıpayamKorkuteliAntalya
Tabliczka E89.svg 130 km TR GeredeKızılcahamamAnkara
Tabliczka E91.svg 170 km TU, UA ToprakkaleİskenderunAntakyaYayladağSýrie
Tabliczka E97.svg 1 150 km RO, RU, GE, TR ChersonDžankojKerčNovorossijskSočiSuchumiPoti – poznámka: dříve Rostov na DonuAşkale?
Tabliczka E99.svg 750 km TR, AZ Sədərək - Aralık - IğdırDoğubeyazıtBitlisDiyarbakırŞanlıurfa

Páteřní silnice východně od E99[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
Tabliczka E101.svg 850 km RU, UA MoskvaKalugaBrjanskHluchivKyjev
Tabliczka E105.svg 3 770 km NO, RU, UA KirkenesMurmanskPetrozavodskPetrohradMoskvaOrelCharkovZáporožíSimferopolAluštaJalta
Tabliczka E115.svg 1 730 km RU JaroslavlMoskvaVoroněžRostov na DonuNovorossijsk
Tabliczka E117.svg 1 050 km RU, GE, AM Mineralnyje VodyNalčikVladikavkazTbilisiJerevanGorisMegri
Tabliczka E119.svg 2 630 km RU, AZ MoskvaTambovPovorinoVolgogradAstrachaňMachačkalaKubaBakuAljatAstara
Tabliczka E121.svg 2 700 km RU, KZ, TM SamaraOralAtyrauBeineuŠetpeŽetybaiFetisovoBekdašTurkmenbašiGyzylarbat – hranice Íránu
Tabliczka E123.svg 2 840 km RU, KZ, UZ, TJ ČeljabinskKostanaiEsilDěržavinskArkalykŽezkazganKyzylordaŠymkentTaškentAyniDušanbeNižnij Panj
Tabliczka E125.svg 2 600 km RU, KZ, KG PetropavlAstanaKaragandaBalchašBurubajtalAlmatyBiškekNarynTorugart
Tabliczka E127.svg 1 330 km RU, KZ OmskPavlodarSemejGeorgijevkaMaikapšagai

Silnice 2. třídy[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
Tabliczka E134.svg 460 km NO HaugesundEtneRøldalHaukeliVinjeSeljordHjartdalNotoddenKongsbergØvre EikerDrammen
Tabliczka E136.svg 176 km NO ÅlesundSkodjeØrskogTresfjordÅndalsnesLesjaDombås
Tabliczka E201.svg 170 km IE CorkPortlaoise
Tabliczka E231.svg 40 km NL AmsterdamAmersfoort
Tabliczka E232.svg 172 km NL AmersfoortHoogeveenGroningen
Tabliczka E233.svg 132 km NL, DE HoogeveenHaselünneCloppenburgBrémy
Tabliczka E234.svg 162 km DE CuxhavenBremerhavenBrémyWalsrode
Tabliczka E251.svg 281 km DE SassnitzStralsundNeubrandenburgBerlín
Tabliczka E261.svg 350 km PL ŚwieciePoznaňVratislav
Tabliczka E262.svg 417 km LT, LV, RU KaunasUkmergeDaugavpilsRezekneOstrov
Tabliczka E263.svg 282 km EE TallinnTartuLuhamaa
Tabliczka E264.svg 340 km EE, LV JõhviTartuValgaValkaValmieraInčukalns
Tabliczka E265.svg 348 km EE, SE TallinnPaldiskiKapellskär
Tabliczka E271.svg 280 km BY MinskHomel poznámka: dříve KlaipėdaKaunasVilnius
Tabliczka E272.svg 380 km LT KlaipėdaPalangaŠiauliaiPanevėžysUkmergeVilnius
Tabliczka E311.svg 67 km NL BredaGorinchemUtrecht
Tabliczka E312.svg 160 km NL VlissingenBredaEindhoven
Tabliczka E313.svg 112 km BE AntverpyLutych
Tabliczka E314.svg 125 km BE, NL, DE LovaňHasseltHeerlenCáchy
Tabliczka E331.svg 150 km DE DortmundKassel
Tabliczka E371.svg 358 km PL, SK RadomŘešovBarwinekVyšný KomárnikSvidníkPrešov
Tabliczka E372.svg 367 km PL, UA VaršavaLublinZamośćLvov
Tabliczka E373.svg 373 km PL, UA LublinKovelRovnoŽytomyrKyjev
Tabliczka E391.svg 160 km UA, RU TrosnaHluchiv
Tabliczka E401.svg 200 km FR Saint-BrieucCaen
Tabliczka E402.svg 425 km FR CalaisRouenLe Mans
Tabliczka E403.svg 96 km BE ZeebruggeBruggyRoeselareKortrijkTournai
Tabliczka E404.svg 30 km BE JabbekeZeebrugge
Tabliczka E411.svg 270 km BE, FR BruselMety
Tabliczka E420.svg 187 km BE, FR NivellesCharleroiRemeš
Tabliczka E421.svg 153 km DE, BE, LU CáchySankt VithLucemburk
Tabliczka E422.svg 82 km DE TrevírSaarbrücken
Tabliczka E429.svg 65 km BE TournaiHalle
Tabliczka E441.svg 110 km DE ChemnitzPlavnoHof
Tabliczka E442.svg 568 km CZ, SK Karlovy VaryTepliceLiberecTurnovHradec KrálovéOlomoucŽilina
Tabliczka E451.svg 125 km DE GießenFrankfurt nad MohanemMannheim
Tabliczka E461.svg 190 km CZ, AT SvitavyBrnoVídeň
Tabliczka E462.svg 310 km CZ, PL BrnoOlomoucČeský TěšínBílsko-BěláTychyKrakov
Tabliczka E471.svg 210 km UA MukačevoLvov
Tabliczka E501.svg 90 km FR Le MansAngers
Tabliczka E502.svg 90 km FR Le MansTours
Tabliczka E511.svg 100 km FR CourtenayTroyes
Tabliczka E512.svg 80 km FR RemiremontMylhúzy
Tabliczka E531.svg 95 km DE OffenburgDonaueschingen
Tabliczka E532.svg 70 km DE, AT MemmingenFüssen
Tabliczka E533.svg 125 km DE, AT MnichovGarmisch-PartenkirchenMittenwaldSeefeld in TirolInnsbruck
Tabliczka E551.svg 110 km CZ České BudějoviceHumpolec
Tabliczka E552.svg 230 km DE, AT MnichovBraunau am InnWelsLinec
Tabliczka E571.svg 403 km SK BratislavaZvolenKošice
Tabliczka E572.svg 101 km SK TrenčínŽiar nad Hronom
Tabliczka E573.svg 193 km UA, HU PüspökladányNyíregyházaČopUžhorod
Tabliczka E574.svg 416 km RO BacăuBrašovPiteștiCraiova
Tabliczka E575.svg 95 km SK, HU BratislavaDunajská StredaMedveďovVámosszabadiGyőr
Tabliczka E576.svg 58 km RO KlužDej poznámka: dříve pokračovala směrem BistrițaSuceava
Tabliczka E577.svg 75 km RO PloješťBuzău poznámka: dříve SloboziaBrăilaGalațiComratKišiněvKropyvnyckyjKremenčukPoltava
Tabliczka E578.svg 228 km RO SaratelReghinToplitaGheorgheniMiercurea CiucSfântu GheorgheChichis
Tabliczka E579.svg 100 km HU GörbeházaNyíregyházaVásárosnaményBeregdaróc
Tabliczka E581.svg 441 km RO, MD, UA MărăşeştiTecuciAlbiţaLeuşeniKišiněvOděsa
Tabliczka E583.svg 628 km RO, MD, UA RomanJasyBălțiMohelerpodolscVinnycjaŽytomyr
Tabliczka E584.svg 938 km RO, MD, UA PoltavaKremenčukKropyvnyckyjKišiněvGiurgiuleştiGalațiSlobozia
Tabliczka E591.svg  km RU NovorossijskRostov na Donu
Tabliczka E592.svg 113 km RU KrasnodarDjoubga
Tabliczka E601.svg 61 km FR NiortLa Rochelle
Tabliczka E602.svg 195 km FR La RochelleSaintes
Tabliczka E603.svg 172 km FR SaintesAngoulêmeLimoges poznámka: dříve do Sculeni
Tabliczka E604.svg 128 km FR ToursVierzon
Tabliczka E606.svg 120 km FR AngoulêmeBordeaux
Tabliczka E607.svg 88 km FR DigoinChalon-sur-Saône
Tabliczka E611.svg 58 km FR LyonPont-d'Ain
Tabliczka E612.svg 54 km IT IvreaTurín
Tabliczka E641.svg 106 km AT, DE WörglSankt Johann in TirolLoferSalcburk
Tabliczka E651.svg 73 km AT Altenmarkt im PongauLiezen
Tabliczka E652.svg 52 km AT, SI Klagenfurt am WörtherseeLoibl PassNaklo
Tabliczka E653.svg 107 km SI, HU MariborNagykanizsa
Tabliczka E661.svg 447 km HU, HR, BA BalatonkeresztúrNagyatádBarcsViroviticaOkučaniBanja LukaJajceDonji VakufZenica
Tabliczka E662.svg 121 km HR, RS SuboticaSomborOsijek
Tabliczka E671.svg 322 km RO TemešvárAradOradeaSatu Mare
Tabliczka E673.svg 103 km RO LugojDeva
Tabliczka E675.svg 59 km RO ConstanțaAgigeaNegru Voda/Kardam
Tabliczka E691.svg 460 km AM, GE, TR ValeAšockGjumriAštarak
Tabliczka E692.svg 113 km GE BatumiSamtredia
Tabliczka E711.svg 111 km FR, CH LyonGrenoble
Tabliczka E712.svg 452 km CH, FR ŽenevaChambéryMarseille
Tabliczka E713.svg 92 km FR ValenceGrenoble
Tabliczka E714.svg 117 km FR OrangeMarseille
Tabliczka E717.svg 141 km IT TurínSavona
Tabliczka E751.svg 160 km SI, HR RijekaPulaKoper
Tabliczka E761.svg 742 km BA, RS BihaćJajceDonji VakufZenicaSarajevoUžiceČačakKraljevoKruševacPojateParaćinZaječar
Tabliczka E762.svg 328 km BA, ME, AL SarajevoPodgoricaAlbánie
Tabliczka E763.svg 348 km RS, ME BělehradČačakNova VarosBijelo Polje
Tabliczka E771.svg 225 km RO, RS Drobeta-Turnu SeverinNiš
Tabliczka E772.svg 258 km BG JablanicaVeliko TarnovoŠumen
Tabliczka E773.svg 273 km BG PopovicaStara ZagoraBurgas
Tabliczka E801.svg 262 km PT, ES CoimbraViseuVila RealChavesVerin
Tabliczka E802.svg 599 km PT BragançaGuardaCastelo BrancoPortalegreÉvoraBejaOurique
Tabliczka E803.svg 463 km ES SalamancaMéridaSevilla
Tabliczka E804.svg 292 km ES BilbaoLogroñoZaragoza
Tabliczka E805.svg 124 km PT FamalicãoChaves
Tabliczka E806.svg 209 km PT Torres NovasAbrantesCastelo BrancoGuarda
Tabliczka E821.svg 36 km IT ŘímSan Cesareo
Tabliczka E840.svg 105 km IT SassariOlbiaCivitavecchia – křižovatka s E80
Tabliczka E841.svg 38 km IT AvellinoSalerno
Tabliczka E842.svg 257 km IT NeapolAvellinoBeneventoCanosa di Puglia
Tabliczka E843.svg 96 km IT BariTaranto
Tabliczka E844.svg 24 km IT Spezzano AlbaneseSibari
Tabliczka E846.svg 112 km IT CosenzaCrotone
Tabliczka E847.svg 159 km IT Sicignano degli AlburniPotenzaMetaponto
Tabliczka E848.svg 38 km IT Sant'Eufemia LameziaCatanzaro
Tabliczka E851.svg 323 km ME, AL, RKS PetrovacUlcinjSkadarPriština
Tabliczka E852.svg 29 km AL, MK TiranaElbasanStrugaOchrid
Tabliczka E853.svg 61 km AL, GR SarandaIoánnina
Tabliczka E871.svg 194 km MK, BG SofieKjustendilKumanovo
Tabliczka E881.svg 550 km TR Bursaİzmit
Tabliczka E901.svg 352 km ES MadridValencia
Tabliczka E902.svg 280 km ES JaénGranadaMálaga – poznámka: dříve NikósiePafos
Tabliczka E931.svg 187 km IT Mazara del ValloGela
Tabliczka E932.svg 161 km IT BuonfornelloEnnaCatania
Tabliczka E933.svg 50 km IT AlcamoTrapani
Tabliczka E951.svg 193 km GR IoánninaÁrtaAgrinioMesolóngi
Tabliczka E952.svg 247 km GR AktioVónitsaAmfilochiaKarpenisiLamia
Tabliczka E961.svg 101 km GR TripolisSpartaGithio
Tabliczka E962.svg 51 km GR ElefsinaThiva poznámka: dříve TripolisSpartaGytheion
Tabliczka E981.svg 403 km TR AfyonkarahisarKonya - Ereğli
Tabliczka E982.svg 66 km TR MersinTarsus

Silnice východně od E99[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
Tabliczka E001.svg 117 km GE, AM TbilisiBagratašeVanatzor
Tabliczka E002.svg 481 km AZ, AM MehgriAljat
Tabliczka E003.svg 1 120 km UT, TM UchkudukDasshausAshgabatGaudan
Tabliczka E004.svg 700 km KZ, UZ KzylordaUčkudukBučara
Tabliczka E005.svg 154 km UZ GuzaSamarkand
Tabliczka E006.svg 298 km TJ, UZ AjniKokand
Tabliczka E007.svg 590 km UZ, KG TaškentKokandAndijanIrkeštam
Tabliczka E008.svg 970 km TJ ChorogMurghab
Tabliczka E009.svg 666 km TJ JirgatalChorogIškašimLjanga – hranice s Čínou
Tabliczka E010.svg 650 km KG Biškek
Tabliczka E011.svg 179 km KZ, KG AlmatyKegenKokpekTjup
Tabliczka E012.svg 360 km KZ ChorgosČundžaKokpek
Tabliczka E013.svg 180 km KZ Sary-OzekChorgos
Tabliczka E014.svg 182 km KZ UšaralDružba
Tabliczka E015.svg 193 km KZ TaskeskenBachty
Tabliczka E016.svg 495 km KZ EsilAstana
Tabliczka E017.svg 320 km RU JelabugaNaberežnyje ČelnyUfa
Tabliczka E018.svg 1 071 km KZ JezkazganKaraganda - Pavlodar - Uspenovka
Tabliczka E019.svg 289 km KZ PetropavlToqsan bi

Bývalé evropské silnice[editovat | editovat zdroj]

označení délka státy trasa
Tabliczka E381.svg UA, RUS KyjevOrel
E580 RO, MD, UA MărășeștiTecuciKišiněvTiraspolOdessa
Tabliczka E903.svg 672 km ES Girne (Kyrenia) – NikósieLemesos

Mezinárodní silnice v Česku[editovat | editovat zdroj]

Síť evropských silnic v Česku. Silnice 1. třídy modře, silnice 2. třídy červeně

Českem procházejí tyto mezinárodní silnice (na konci uveden stav při starém číslování):

Nejvýznamnějším evropským dopravním tahem v Česku je z tohoto hlediska dálnice D1 mezi Prahou a Brnem, po níž je společně vedena páteřní silnice ve směru západ–východ (E50) i sever–jih (E65), na úseku Praha – Mirošovice dokonce i další páteřní silnice sever-jih (E55; bude výhledově odvedena na plánovanou dálnici D3).

Oproti starému číslování byl snížen význam moravské tranzitní trasy Vídeň – Brno – Olomouc – Český Těšín – Krakov, která byla z dřívější E7 přečíslována na evropské silnice II. třídy E461 a E462.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]