Přeskočit na obsah

Balchaš (město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Balchaš
Балқаш
Centrum města s jezdeckou sochou Agybaje, hrdiny protiruského povstání z let 1837–1847
Centrum města s jezdeckou sochou Agybaje, hrdiny protiruského povstání z let 1837–1847
Balchaš – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška440 m n. m.
Časové pásmoUTC+6
StátKazachstánKazachstán Kazachstán
oblastKaragandská
Balchaš
Balchaš
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha230 km²
Počet obyvatel78 002 (2014)[1]
Hustota zalidnění339,1 obyv./km²
Náboženské složeníislám (sunnité)
Správa
Akym (әкім)Oraz Kajsajevič Taurbekov
Vznik1932
Oficiální webbalkhash.gov.kz
PSČ100300–100316
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Balchaš (kazašsky Балқаш, rusky Балхаш)[2] je město ve východní části Kazachstánu, které přiléhá k severním břehu stejnojmenného jezera, na jihu Kazašské pahorkatiny. Žije zde přibližně 78 tisíc[1] obyvatel. Město bylo založeno v roce 1937[2] jako průmyslové sídlo sloužící pracujícím v těžebním a v metalurgickém průmyslu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Související informace naleznete také v článku Balchašcvetmet.

Geologická expedice vedená Michailem Petrovičem Rusakovem nalezla v roce 1928 na severním břehu jezera Balchaš ložisko měděné rudy. Po objevu následoval bouřlivý rozvoj osídlení, v původně dělnické osadě byla 9. listopadu 1932 otevřena škola. V souvislosti s výstavbou hutě byla osada Pribalchaštroj (Прибалхашстрой) rozhodnutím Ústředního výkonného výboru SSSR povýšena 11. dubna na město.

V době Velké vlastenecké války většina mužů pracujících v závodě narukovala na frontu a na pracovištích je nahradily ženy. V dole, který byl součástí balchašského kombinátu, se hlubinným způsobem těžil molybden, který byl důležitým prvkem tankového pancíře, 90 % potřeby Sovětského svazu bylo vyprodukováno v Balchaši. Strategická surovina byla jedním z důvodů úspěchu tanku T-34. Na rozdíl od SSSR nemělo Německo k molybdenu přístup a pokusy získat jej z Afriky či z jiných zdrojů Spojenci překazili.

Po skončení druhé světové války se na výstavbě města podíleli japonští váleční zajatci. Především postavili Palác metalurgů a letištní budovy. Později se ukázalo, že do základů několika budov byly vloženy prázdné kovové sudy, které po čase zkorodovaly a při poklesu půdy vznikly ve stěnách domů trhliny.

Administrativní začlenění[editovat | editovat zdroj]

Město do roku 1973 náleželo do Karagandské oblasti, toho roku byla z její jižní části vyčleněna Džezkazganská (Žezkazganská) oblast. Při územněsprávní reformě v roce 1997 byla Žezkazganská oblast včleněna zpět do Karagandské oblasti.

Klima[editovat | editovat zdroj]

Podnebí je ryze kontinentální.

Národnostní složení[editovat | editovat zdroj]

Podle sčítání lidu se k počátku roku 2019 obyvatelé hlásí k těmto národnostem:[3]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Pohled na zpracovatelský závod, v popředí komíny tepelné elektrárny

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Dostupné online.
  2. a b Серёгин, Г. С. Velká ruská encyklopedie [online]. Ruská akademie věd [cit. 2020-05-29]. Heslo БАЛХА́Ш. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-08-02. (rusky) 
  3. Численность населения Республики Казахстан по полу в разрезе областей, городов, районов, районных центров и посёлков на начало 2019 года [online]. Комитет по статистике Министерства национальной экономики Республики Казахстан [cit. 2020-06-02]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-06-13. (rusky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]