Bistrița (město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bistrița
Beszterce
Bistrița
Bistrița
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 356 m n. m.
Stát RumunskoRumunsko Rumunsko
župa Bistrița-Năsăud
Bistrița na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Počet obyvatel 81 467 (2000)
Etnické složení Rumuni (90,2 %), Maďaři (6 %), Romové (3 %)
Správa
Starosta Moldovan Vasile
Vznik 1264
Oficiální web www.primariabistrita.ro
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bistrița (německy Bistritz (dříve Nösen), maďarsky Beszterce, česky zastarale Bystrica[1] nebo i Bystřice) je město v rumunském Sedmihradsku, hlavní město župy Bistrița-Năsăud. Leží na řece Bistrița a má kolem 80 000 obyvatel. Jeho název pochází ze slovanského výrazu pro řeku, bystřinu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První známky o osídlení v oblasti dnešního města pocházejí z dob neolitu. V roce 1206 se sem přistěhovali Němci a celou oblast nazvali Nösnerland. Roku 1241 sem vtrhli Mongolové a město zničili. Bistrița se obnovila teprve až jako významné tržiště na významných obchodních cestách tehdejšího Rumunska.

Roku 1330 se Bistrița stala svobodným královským městem. O dalších 23 let později obdrželo právo konat trhy, také získalo svoji pečeť. V roce 1465 již bylo opevněné, hradby města měly 18 věží. Součástí města byl tehdy i opevněný kostel.

Za druhé světové války, během níž město patřilo fašistickému Maďarsku, se z města vystěhovali Němci, převážně do Německa a Rakouska, těsně před jeho obsazením Rudou armádou. Po roce 1989 se někteří sice vrátili, dnes však netvoří ani jedno procento obyvatelstva.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]