Bistrița (město)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bistrița
Beszterce
Bistrița
Bistrița
Bistrița – znak
znak
poloha
zeměpisné souřadnice:
nadmořská výška: 356 m n. m.
stát: Rumunsko Rumunsko
župa: Bistrița-Năsăud
Bistrița na mapě
rozloha a obyvatelstvo
počet obyvatel: 81 467 (2000)
etnické složení: Rumuni (90,2 %), Maďaři (6 %), Romové (3 %)
správa
starosta: Moldovan Vasile
oficiální web: http://www.primariabistrita.ro/

Bistrița (německy Bistritz (dříve Nösen), maďarsky Beszterce) je město v rumunském Sedmihradsku, hlavní město župy Bistrița-Năsăud. Leží na řece Bistrița a má kolem 80 000 obyvatel. Jeho název pochází ze slovanského výrazu pro řeku, bystřinu.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První známky o osídlení v oblasti dnešního města pocházejí z dob neolitu. V roce 1206 se sem přistěhovali Němci a celou oblast nazvali Nösnerland. Roku 1241 sem vtrhli Mongolové a město zničili. Bistrița se obnovila teprve až jako významné tržiště na významných obchodních cestách tehdejšího Rumunska.

Roku 1330 se Bistrița stala svobodným královským městem. O dalších 23 let později obdrželo právo konat trhy, také získalo svoji pečeť. V roce 1465 již bylo opevněné, hradby města měly 18 věží. Součástí města byl tehdy i opevněný kostel.

Za druhé světové války, během níž město patřilo fašistickému Maďarsku, se z města vystěhovali Němci, převážně do Německa a Rakouska, těsně před jeho obsazením Rudou armádou. Po roce 1989 se někteří sice vrátili, dnes však netvoří ani jedno procento obyvatelstva.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]