Baia Mare

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Baia Mare
Traianbd.jpg
Baia Mare – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 228 m n. m.
Stát Rumunsko Rumunsko
župa Maramureș
Baia Mare na mapě
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 233,3 km²
Počet obyvatel 140 937 (2007)
Hustota zalidnění 641 obyv./km²
Správa
Starosta Cristian Anghel
Oficiální web www.baiamarecity.ro
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Baia Mare (česky přeložitelné jako Velký důl, v maďarštině Nagybánya, v němčině Frauenbach či Neustadt) je hlavní město župy Maramureș a významné centrum celé okolní oblasti. Nachází se na severu země a žije zde 137 000 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Historie města začíná v 12. století; první zmínky o souvislém a trvalém osídlení dnešního Baia Mare pochází z roku 1142, kdy se zde usídlili sedmihradští Sasové. Ve středověku se zde rozvíjelo hornictví; od roku 1469 bylo již město opevněno hradbami. Hlavní důvod opevnění města bylo osmanské nebezpečí z jihu; Turci podnikali mnohdy úspěšné výboje na sever od svých hranic. Město patřilo Uhersku, a to až do přelomu let 1919 a 1920, kdy bylo rozhodnutím Trianonské smlouvy připojeno k Rumunsku. Tehdy však tři čtvrtiny obyvatel Baii Mare tvořili právě Maďaři, okolí města však bylo naopak silně rumunské. Maďaři svůj vliv nad městem uplatnili ještě mezi lety 19401944, po této době již Baia Mare definitivně patří Rumunsku. Od roku 1968 je pak i centrem župy Maramureș.

Ekologická havárie v lednu 1999[editovat | editovat zdroj]

V lednu 1999 došlo ke katastrofálnímu zamoření řek Tisy a Dunaje kyanidy a těžkými kovy ze zlatého dolu v Baia Mare, kde australská firma užívala značně rizikový proces chemické těžby za pomoci kyanidových roztoků.[1] Roku 2009 použila německá hudební skupina Rammstein tuto tragédii jako hlavní myšlenku do svého singlu Donaukinder.


Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Gallery[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Joint UNEP/OCHA Environment Unit: UN assessment mission - Cyanide Spill at Baia Mare, March 2000

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]