Maramureš (župa)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Maramureš
Județul Maramureș
Cimitirul Vesel de la Sapanta6.jpg
Geografie
Maramures.png
Hlavní město Baia Mare
Souřadnice
Rozloha 6 304 km²
Časové pásmo +2
Geodata (OSM) OSM, WMF
Obyvatelstvo
Počet obyvatel 510 110
Hustota zalidnění 80,9 obyv./km²
Jazyk rumunština, maďarština, ukrajinština
Národnostní složení Rumuni, Maďaři, Ukrajinci, Romové
Náboženství Pravoslavné křesťanství, Římskokatolické křesťanství
Správa regionu
Nadřazený celek Rumunsko
Druh celku župa
Podřízené celky 2 okresy, 6 měst a 62 komun
Vznik 1925
prefekt Böndi Gyöngyike
Mezinárodní identifikace
ISO 3166-2 MM (RO-MM)
Telefonní předvolba (+40) x62
Oficiální web www.prefecturamaramures.ro
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Maramureš, rumunsky Maramureș, je župa (județ) na severu Rumunska. Žije zde přes půl milionu obyvatel a hlavní město je Baia Mare.

Historicky zahrnuje dnešní župa jižní část někdejší stejnojmenné uherské župy (zbytek patří Ukrajině), východní část původní Szatmárské župy a severní okraj území župy Szolnok-Doboka.

Charakter župy[editovat | editovat zdroj]

Župa hraničí na severu s Ukrajinou (do roku 1939 s Československem), na jihu s župami Bistrița-Năsăud, Kluž a Sălaj, na východě s župou Suceava a na západě pak ještě s župou Satu Mare.

Hřebenem vnitřního oblouku Karpat je území župy rozpůleno na dva samostatné krajinné celky. Na jihozápadě se nachází níže položená pahorkatina, přecházející až v rovinu, na povodí řeky Someș a zejména jejího přítoku Lăpuș. Zde se nachází i župní město Baia Mare a prochází tudy celostátně významné dopravní tahy. Severovýchod župy leží na údolí horní Tisy (povodí řek Iza a Vișeu) a jeho střediskem je Sighetu Marmației. Obklopují jej hory dosahující na východě nadmořské výšky až 2 000 m. Dopravně je propojen se zbytkem župy pouze jednou hlavní a jednou vedlejší silnicí, zatímco železnice je sem přivedena jen z území sousedních žup.

Maramureš je zemědělská oblast, kde se nenachází téměř žádný průmysl vyjma upadajícího těžebního v Baia Mare. V poslední době se zde ale rozvíjí turistika; navštěvovány jsou hlavně hory a místa s lidovou architekturou (např. 8 zdejších dřevěných chrámů je zapsáno na seznam světového kulturního dědictví UNESCO).

Města[editovat | editovat zdroj]