Hradba

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Rekonstruované opevnění města Písek v lokalitě Na Parkánech.
Svätý Jur - městské hradby

Hradba, obranná zeď, představuje základní prvek pasivní obrany, užívaný ve fortifikační architektuře především ve starověku a středověku. Sloužila především k ochraně měst, pevností, tvrzí a hradů apod.

Historickými předchůdci hradby jsou val a palisáda, přestože obě zmíněné lze považovat též za formu hradby. V raném středověku byly začasté hradby tvořeny pomocí dřevěné konstrukce, která byla kameny pouze vyplněna.

Hradba je zpravidla opatřena ochozem, který umožňuje aktivní obranu ostřelováním předpolí. Existují ovšem i případy hradeb, které ochozem opatřeny nebyly a váha aktivní obrany spočívala pouze na hustě umístěných hradebních věžích. Hradba zpravidla byla vybavena tzv. cimbuřím, které umožňovalo obráncům efektivnější krytí za jednotlivými stínkami (zuby) hradby. S rozvojem střelných zbraní v pozdním středověku bývaly hradby opatřovány krytým podsebitím, které jednak umožňovalo efektivnější obranu paty hradby a navíc chránilo střelné zbraně před zvlhnutím prachu atp. V pozdním středověku se také mění podoba a proporce hradby. Dochází k jejímu mohutnění, objevují se v ní kasematy a nakonec se mění do podoby nízkých obezděných zemních bastionů.

Specifickým typem hradeb středověkých měst a hradů je hradba parkánová, někdy má hradba specifickou podobu, například: štítová hradba, plášťová hradba atp.

Hradba bývala kombinována s dalšími fortifikačními prvky, baštami, věžemi, příkopem atp. Zděna bývala zpravidla z lomového kamene, v některých částech Evropy však také z tesaných kvádrů. V místech s nedostatkem kamene byly hojně používány též cihly. Především v případě skalních hradů byly používány jako hradby také přitesané skály.

Hradby evropských měst začaly být jako nepotřebné hromadně demolovány v průběhu 19. století, což umožnilo nový rozvoj a růst měst. V místech demolovaných hradeb často vznikly sady či okružní ulice, například Ringstrasse ve Vídni.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]