Cimbuří

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Cimbuří na hradbách

Cimbuří je ozubené zakončení vrcholu hradby. Jeho účelem je umožnit obráncům hradeb relativně bezpečný boj (zuby jim umožňují lépe se krýt před palbou obléhatelů). Tento typ hradeb znali již starověcí Řekové a Římané, používán byl tisíce let. Zhruba na konci 14. století se cimbuří začíná modifikovat směrem k zužování proluk a rozšiřování zubů, kterýžto vývoj byl završen přeměnou proluk ve střílny a zánikem cimbuří jakožto používaného obranného prvku, i nadále se však objevovalo (či přetrvávalo) jako estetický prvek.

Původ slova[editovat | editovat zdroj]

Jak píše vídeňský lingvista, slavista Stefan Michael Newerkla, je první český doklad tohoto slova staročeské cibořie (později cimbořie, cimbuřie) v původním významu ‘epistyl, architráv, baldachýn’. Vzhledem k tomu, že dané výpůjčce odpovídá hlásková podoba a význam středohornoněmeckého zibōrje ‘zdobená stříška na čtyřech podpěrách, baldachýn; schránka na hostie’ z latinského cibōrium ‘baldachýn nad oltářem; schránka na hostie’ ze starořeckého κιβώριον ‘oplodí egyptského bobu’, můžeme vyloučit převzetí ze středohornoněmeckého burczinne ‘zubovité zakončení hradních věží ap.’.[1] Také další vývoj českého lexému ukazuje, že není třeba vycházet ani z hláskového ani ze sémantického pozdějšího smíšení s středohornoněmeckým burczinne popř. německým Burgzinne.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Helena Karlíková: Německé výpůjčky v češtině a slovenštině. Naše řeč. 4/2005, s. 207–213. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • NEWERKLA, Stefan Michael. Sprachkontakte Deutsch – Tschechisch – Slowakisch. Wörterbuch der deutschen Lehnwörter im Tschechischen und Slowakischen: historische Entwicklung, Beleglage, bisherige und neue Deutungen. Zweite, durchgehend überarbeitete und aktualisierte Auflage. Frankfurt am Main: Peter Lang, 2011. (Schriften über Sprachen und Texte 7). ISBN 978-3-631-61026-8. S. 159. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]