Bruneck

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bruneck
Stadtgemeinde Bruneck
Città di Brunico
Bruneck.jpg
Bruneck – znak
znak
Poloha
Souřadnice
Nadmořská výška 800 - 1500 m n. m.
Stát Itálie ITA
Oblast Tridentsko – Horní Adiže
Provincie Bolzano
Bruneck
Red pog.svg
Bruneck
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 45 km²
Počet obyvatel 15 210 (2009)
Hustota zalidnění 338 obyv./km²
Správa
Status město
Starosta Christian Tschurtschenthaler
PSČ 39031
Označení vozidel BZ
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bruneck (italsky Brunico, ladinsky Bornech) je město v Jižním Tyrolsku v Itálii, středisko regionu Pustertal. Leží na řece Rienz v nadmořské výšce okolo 850 m n. m. Založení města je datováno rokem 1256. Se svými 15 170 obyvateli (2009) je třetím největším městem Jižního Tyrolska (po Bolzanu a Brixenu). Zhruba 80 % obyvatel Brunecku hovoří německy, pětina italsky, 2 % ladinsky.

Dominantou Brunecku je zámek, prvně písemně zmíněný roku 1276. Roku 2011 bylo v prostorách zámku otevřeno muzeum extrémního horolezce Reinholda Messnera. V 15. století působila v Brunecku škola malíře Michaela Pachera, významného mistra pozdní gotiky. Obyvatelem Brunecku byl také avantgardní spisovatel N. C. Kaser, na nějž upomínají citáty vyryté do kovových tyčí před radnicí. Na okraji Brunecku se nachází malebný lesní hřbitov z 1. světové války, na němž společně odpočívají vojáci všech národů a vyznání, zejména ti, kteří zemřeli v místních lazaretech. Mezi zdejší rodáky patří i biatlonistka Dorothea Wiererová.

Od roku 1871 je Bruneck napojen na železnici; zdejší Pustertalbahn vede z Franzensfeste (It. Fortezza) přes Toblach do Innichenu. Trať plynule pokračuje přes hranice s Rakouskem do Sillianu, Lienzu a dále údolím řeky Drávy (něm. Drau) pod označením Drautalbahn.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]