Bilbao

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Bilbao
Bilbo
Bilbao-collage.jpg
Bilbao – znak
znak
Bilbao – vlajka
vlajka
Poloha
Souřadnice 43°15′46″ s. š., 2°56′6″ z. d.
Nadmořská výška 19 m n. m.
Stát Španělsko Španělsko
Autonomní společenství Flag of the Basque Country.svg Baskicko
Provincie Bandera de Vizcaya 2007.svg Bizkaia
Bilbao
Red pog.svg
Bilbao
Rozloha a obyvatelstvo
Rozloha 41,3 km²
Počet obyvatel 346 574[1] (2014)
Hustota zalidnění 8827 obyv./km²
Správa
Starosta Juan María Aburto
Oficiální web www.bilbao.net
PSČ 480XX
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bilbao (baskicky Bilbo) je největší město v Baskicku, autonomním společenství v severním Španělsku. Leží v Biskajském zálivu na řece Nervión. Má 380 000 obyvatel, s předměstími 950 000. Město je administrativním centrem provincie Bizkaia.

Bilbao je rovněž průmyslové centrum – vyrábí se zde stroje, především lodě a jejich součásti, dále je zde zastoupen chemický a stavebnický průmysl.

Světoznámou stavbou, která proslavila celé město, je postmoderní Guggenheimovo muzeum od Franka Gehryho z roku 1997. V Bilbau se také nachází gotická katedrála ze 14. století a řada dalších sakrálních staveb a památek.

Historie[editovat | editovat zdroj]

V okolních vršcích byly nalezeny stopy po osídlení z 3. a 2. st. před K. Město však bylo založeno až o mnoho stovek let později, zakládací listinou z 15. června 1300, potvrzenou králem Ferdinandem IV. Kastilským na počátku roku 1301 v Burgosu. Poté se začalo na pravém břehu řeky Nerviónu s výstavbou města.

Město, památky a významné stavby[editovat | editovat zdroj]

Pohled na Bilbao

Místem původního historického osídlení je na pravém břehu řeky Nervión čtvrť Casco Viejo (Staré Město, baskicky Zazpikaleak). V centru čtvrti stojí katedrála sv. Jakuba (Santiago de Bilbao, baskicky Donejakue katedrala), stavba ze 14. až 15. st. na místě původního poustevního kostelíka. Portál je ze 16. st., hlavní brána a oltář až z 19. st. Od katedrály vedou úzké uličky s ukázkovými měšťanskými domy, dnes plné barů a restaurací. Severně od katedrály leží náměstí Plaza Nueva. Čtvercové náměstí s domy s podloubím bylo vystavěné okolo roku 1830. Pár desítek metrů opět severně je již nábřeží s parkem pojmenovaném podle zde stojícího chrámu San Nicolás de Bari. Zde se pravidelně konají různé společenské akce, vystoupení apod. Jednou z nejstarších staveb na Starém Městě je kostel San Antón z počátku 15. st. (na nábřeží u mostu San Antón). Nedaleko na Plaza de la Encarnación stojí další z historických sakrálních staveb kostel a klášter Santo Domingo z 16. st. (již ve čtvrti Atxuri). Vrátíme-li se zpět do parku San Nicolás a půjdeme po nábřeží po proudu řeky, za příštím mostem po pravé straně je budova radnice Bilbaa. Směrem po proudu řeky, na levém nábřeží (v rozlehlé čtvrti Abando) je několik výškových moderních budov. Přejdeme-li příští most Puente Zubizuri (pouze pro pěší) dostaneme se k další z významných staveb Bilbaa Guggenheimově muzeu od Franka Gehryho. O kousek dále na stejném břehu řeky stojí nejvyšší budova Bilbaa Iberdrola (Torre Iberdrola, baskicky Iberdrola dorrea). Stavba z let 2007–11 od architekta C. Pelliho (autor Petronas Twin Towers v Malajsii) má 165 m.

Doprava[editovat | editovat zdroj]

V Bilbau jsou v provozu 2 linky metra (vedoucí podél řeky směrem k moři) a tramvajová linka EuskoTram vybudovaná v roce 2002. Velký význam má také námořní přístav v Biskajském zálivu. Přistání na letišti v Bilbau, jehož nový hlavní terminál projektoval Santiago Calatrava, není pro silné větry vždy jednoduché – video:Přistávací dráha v Bilbao – Video na Stream.cz

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Z Bilbaa pochází mj. spisovatel a filosof Miguel de Unamuno či 28. jezuitský generál Pedro Arrupe.

Partnerská města[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Španělsko a Andorra. Olympia Praha 1996.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Tabla158 [online]. Ine.es, [cit. 2014-06-26]. [1]. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]