Frank Gehry

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Frank Gehry
Rodné jméno Frank Owen Goldberg
Narození 28. února 1929 (86 let)
Toronto
Alma mater Univerzita Jižní Kalifornie
Harvardova univerzita
Povolání architekt a sochař
Ocenění Pritzkerova cena (1989)
Praemium Imperiale (1992)
Wolfova cena (1992)
Dorothy and Lillian Gish Prize (1994)
National Medal of Arts (1998)
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Frank O. Gehry, Frank Owen Gehry (* 28. února 1929 Toronto, jako Ephraim Owen Goldberg) je americko - kanadský architekt, v Česku známý jako jeden z autorů Tančícího domu.

Narodil se v roce 1929 v kanadském Torontu v chudé rodině druhé generace polských židů (jeho dědeček odešel z Lodže v roce 1908). Už jako malé dítě si stavěl města ze zbytků dřeva. V roce 1947 se i s rodinou přestěhoval do Los Angeles, začal pracovat jako řidič rozvážkového vozu a studovat vysokou školu. Roku 1952 se oženil s Anitou Snyder, která mu později poradila, aby si změnil jméno na Franka Gehryho.

V roce 1951 absolvoval architekturu na University of Southern California, poté absolvoval stáž u architekta Victora Gruena v Los Angeles. V letech 195657 studoval urbanismus na Graduate School of Design Harvardovy univerzity. Poté dva roky pracoval s architekty Pereirou a Luckmanem v Los Angeles), v roce 1961 pak s architektem André Remondetem v Paříži.

V roce 1962 založil vlastní firmu Frank O. Gehry Associates v Los Angeles. Zpočátku pracoval na projektech obchodních center a podobných komerčních zakázkách. Během 70. let se často stýkal se soudobými losangeleskými umělci a jejich tvorba ho začala ovlivňovat. První stavbou v experimentálním stylu byla přestavba a přístavba jeho vlastního rodinného domu v Santa Monice v letech 1978-1979 pro novou rodinu, v roce 1975 se totiž Gehry znovu oženil (s předchozí manželkou se rozvedl v roce 1966) s Bertou Isabel Aguilerou, se kterou žije dodnes.

Projekty a realizace[editovat | editovat zdroj]

Weisman Art Museum v Minneapolis
Tančící dům v Praze

(výběr)

Ceny[editovat | editovat zdroj]

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]