David Chipperfield

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
David Chipperfield
Narození 18. prosince 1953 (62 let)
Londýn
Alma mater Architectural Association School of Architecture
Povolání architekt a vysokoškolský pedagog
Ocenění Stirlingova cena (2007)
Wolfova cena za umění (2010)
Royal Gold Medal (2011)
Zlatá medaile AIA
European Union Prize for Cultural Heritage / Europa Nostra Awards
… více na Wikidatech
Některá data mohou pocházet z datové položky.

David Chipperfield (* 18. prosince 1953, Londýn) je anglický architekt. Má ateliéry v Londýně, Berlíně a Miláně a reprezentativní ateliér v Šanghaji. Je neústupným modernistou, jeho práce je poháněna shodným filozofickým zaměřením spíše než domovským stylem.

Studium[editovat | editovat zdroj]

Po získání diplomu z architektonického sdružení v Londýně pracoval v ateliéru Douglase Stephena, Richarda Rogera a Normana Fostera a v roce 1984 vytvořil vlastní ateliér David Chipperfield Architects v Londýně a v roce 1987 v Tokiu. Jeho ateliér má dnes více než 120 zaměstnanců z 15 zemí světa, kteří pracují na mnoha projektech v Evropě, Spojených státech i v Číně. Byl hostujícím profesorem na Harvardově univerzitě, University of Naples, Royal College of Art v Londýně a mnoha dalších.

Chipperfield získal objednávku pro navrhování Tate Modern. Obdržel cenu za návrh veslařského muzea na Temži, kde použil materiály jako sklo, beton a zelený dub. Mnoho z jeho budov jsou postaveny v cizině, zejména v Japonsku a Německu. Značně pracoval v USA, kde v roce 2005 dokončil Figge Art Museum v Davenportu v Iowě a také centrální veřejnou knihovnu v Des Moines v Iowě (2001). Zatím poslední projekt v USA je Anchorage Museum Expansion v Anchorage na Aljašce.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku David Chipperfield na slovenské Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]