Norman Foster

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Norman Foster
Narození 1. června 1935 (81 let)
Stockport
Alma mater Manchesterská universita (19561961)
Yale School of Architecture (19611962)
Burnage High School
Povolání architekt, politik a designér
Ocenění Royal Gold Medal (1983)
European Union Prize for Contemporary Architecture (1990)
Zlatá medaile AIA (1994)
Pritzkerova cena (1999)
Prince Philip Designers Prize (2004)
… více na Wikidatech
Manžel(ka) Wendy Cheesmanová (19641989)
Elena Ochoa Fosterová (od 1996)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Norman Robert Foster (Lord Foster of Thames Bank) (* 1. června 1935, Manchester, Spojené království) je britský architekt a designér.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Británii ve městě Reddish v dělnické rodině. Už jako dítě projevoval velké výtvarné nadání a už na škole se zajímal o architekturu, zvláště pak o práce Franka Lloyda Wrighta nebo Ludwiga Miese Van Der Roha. Poté, co v šestnácti letech opustil školu, pracoval v Manchesteru v záložně, a poté se připojil k vojenské službě v Royal Air Force. Po skončení služby, v roce 1956, vystudoval na Manchesterské univerzitě architekturu a územní plánování a později studoval na Univerzitě v Yale ve Spojených státech. Po škole jezdil rok po Spojených Státech a čerpal inspiraci. Když se vrátil zpět do Británie v roce 1963, založil architektonickou firmu jménem Team 4 a později Foster and Partners. Od svého tvůrčího debutu s Willisovou budovou, navrhl mnoho významných staveb v Británii a po celém světě. Získal více než 190 ocenění za svou práci a získal více než 50 národních a mezinárodních cen v soutěžích. Do šlechtického stavu byl povýšen roku 1990. V roce 2002 obdržel od Mezinárodní unie architektů (UIA) prestižní Cenu Augusta Perreta.[1]

Dodnes[editovat | editovat zdroj]

Dnes, Foster + Partners spolupracuje se svými spolupracovníky inženýrství integrovat komplexní počítačové systémy s nejzákladnější fyzikální zákony, jako je proudění. Tento přístup vytváří inteligentní, efektivní struktury jako Swiss Re ústředí v Londýně na 30 St Mary Axe, přezdívanou "Okurka", která je šetrná k životnímu prostředí. Ušetří až 40% energie za rok. Foster se odráží od dřívější sofistikované konstrukce, stroj-ovlivňoval high-tech vizi. Jeho styl se od té doby se vyvinul úžasně ostrými hranami-modernosti. Foster v současné době sedí ve správní radě pro architektonickou charitu článku 25, kteří navrhují postavit a řídit inovativní, bezpečné, udržitelné budovy v některých z nejvíce nehostinných a nestabilních oblastí světa. Byl rovněž ve správní radě Nadace architektury.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Britské muzeum

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  1. Auguste Perret Prize [online]. Brno: Archiweb, [cit. 2016-02-08]. Dostupné online.