Fumihiko Maki

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Fumihiko Maki
Fumihiko Maki 2010 alt.jpg
Narození 6. září 1928 (91 let)
Tokio
Alma mater Tokijská univerzita
Cranbrook Academy of Art
Keio Futsubu School
Harvardova univerzita
Harvard Graduate School of Design
Položka na Wikidatech neobsahuje český štítek; můžete ho doplnitQ11495151
Zaměstnavatelé Tokijská univerzita
Harvardova univerzita
Washington University
Ocenění Cena Augusta Perreta (1963)
Wolf Prize in Architecture (1988)
Pritzkerova cena (1993)
Praemium Imperiale (1999)
Bunka Koroša (2013)
… více na Wikidatech
Příbuzní Tomoo Maki (strýc)
Maki Yūkō (strýc)
Shigeharu Matsumoto (tchán)
Ren'ichi Takenaka (strýc)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Fumihiko Maki, japonsky 槇 文彦 (* 6. září 1928, Tokio) je japonský architekt. Jeho stavby stojí především v Japonsku a USA. Roku 1993 získal nejprestižnější architektonické ocenění: Pritzkerovu cenu. Roku 1988 též obdržel Wolfovu cenu za umění, roku 2011 Zlatou medaili AIA a roku 1999 Praemium Imperiale.

Architekturu vystudoval na Tokijské univerzitě, Cranbrook Academy of Art a Graduate School of Design na Harvardově univerzitě. V letech 1956-65 byl profesorem na University of Washington a Harvard University a 1979-89 na Tokijské univerzitě. Roku 1965 si založil vlastní projekční firmu Maki and Associates.

Proslul užitím nových materiálů a kombinací západních a východních tradic, přičemž ze západní architektury převzal klasické modernistické tvary a materiály, z tradiční japonské důraz na malé "soukromé" prostory (například zahrádky) uvnitř velkých staveb a harmonický vztah detailu a celku. V 60. letech se stal součástí architektonického hnutí tzv. metabolistů, kteří chtěli, aby moderní město architektonicky rostlo dle zákonitostí biologických systémů a zároveň se inspirovali estetikou těchto systémů (shluky buněk, sítě neuronů apod.). Zdůrazňovali též dočasnost architektonického řešení jako hodnotu.

K větším pracím se však Maki dostal až v 80. letech. K jeho nejoceňovanějším stavbám patří Japonské kulturní centrum Makuhari Messe ve městě Čiba či sportovní hala Tókjó Taiikukan (jap. 東京体育館, "metropolitní gymnázium"). Je též autorem Tower 4 v novém World Trade Center v New Yorku.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]