Richard Rogers

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Richard Rogers
Richard Rogers, Alžběta II. a Sue Essex
Richard Rogers, Alžběta II. a Sue Essex
Narození 23. července 1933 (83 let)
Florencie
Alma mater Architectural Association School of Architecture
Yale School of Architecture
Povolání architekt a politik
Ocenění Royal Gold Medal (1985)
Pritzkerova cena (2007)
Praemium Imperiale
Politická strana Labouristická strana
Manžel(ka) Ruth Rogersová (od 1973)
Děti Roo Rogers
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Richard Rogers, celým jménem Richard George Rogers, Baron Rogers of Riverside (* 23. července 1933) je britský architekt známý především svými modernistickými a funkcionalistickými budovami.

Jeho nejznámější stavby jsou Pompidouovo centrum v Paříži a budova Lloyds a Millennium Dome v Londýně. Získal Stirlingovu cenu a Pritzkerovu cenu.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Pohled shora na Millennium Dome

Rogers se narodil ve Florencii v roce 1933, chodil na Architectural Association School of Architecture v Londýně a nakonec v roce 1962 vystudoval Yaleovu univerzitu s magisterským diplomem z architektury.[1] Na Yaleu potkal svého budoucího kolegu a známého architekta Normana Fostera. Když se vrátil do Anglie, založil s Fosterem společnost Team 4, která si brzy získala jméno díky architektuře, kterou později média pojmenovala hi-tech.[2]

V roce 1967 se dvojice Foster/Rogers rozpadla. Nedlouho poté se Rogers spojil s italským architektem Renzem Pianem, s kterým v červenci 1971 vyhrál architektonickou soutěž na stavbu Centre Georges Pompidou. Tato budova je dnes významným objektem Paříže, i když při svém otevření roku 1977 nebyla zrovna populární.

Po skončení spolupráce s Pianem založil v roce 1977 spolu s Marcem Goldschmiedem, Mikem Daviesem a Johnem Youngem společnost Richard Rogers Partnership,[3] z které se v roce 2007 stala Rogers Stirk Harbour + Partners. Firma má kancelář v Londýně, Barceloně, Madridu a Tokiu. V roce 1978 obdržel od Mezinárodní unie architektů (UIA) prestižní Cenu Augusta Perreta.[4]

Velkou část své pozdější kariéry věnoval širším problémům točících se okolo architektury, např. urbanismu a způsobu, jakým fungují města. V roce 1998 byl požádán vládou Spojeného království, aby našel příčiny poklesu urbanismu a ustanovil novou vizi pro britská města. Tato práce vyústila v bílou knihu Towards an Urban Renaissance s více než stovkou rad pro budoucí návrháře měst. Od roku 2001 do roku 2008 pracoval jako vrchní poradce ohledně architektury pro londýnského starostu Kena Livingstona; poté byl požádán o to samé jeho nástupcem Borisem Johnsonem, ale v říjnu 2009 z této funkce odstoupil.

V květnu 2006 byl zvolen architektem mrakodrapu 175 Greenwich Tower, který bude součástí nové výstavby Světového obchodního centra, jež bylo zničeno teroristickými útoky 11. září 2001.

Vybrané projekty[editovat | editovat zdroj]

Piano + Rogers[editovat | editovat zdroj]

The Richard Rogers Partnership[editovat | editovat zdroj]

Rogers Stirk Harbour + Partners[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Richard Rogers [online]. Richard Rogers Partnerships, [cit. 2006-07-31]. (Press Release CV.) Dostupné online.  
  2. High-tech architecture [online]. Quazen website, [cit. 2009-10-30]. Dostupné online.  
  3. Competitively speaking: a born organiser, Marco Goldschmied of Richard Rogers Partnership is being tipped as a possible future RIBA president [online]. Advameg Inc., [cit. 2010-07-11]. Dostupné online.  
  4. Auguste Perret Prize [online]. Brno: Archiweb, [cit. 2016-02-08]. Dostupné online.  

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Richard Rogers na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]