Future Systems

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Future Systems
Základní údaje
Datum založení1979
Datum zániku2009
Adresa sídlaLondýn, Spojené království
Charakteristika firmy
OceněníStirlingova cena
Identifikátory
Oficiální webwww.future-systems.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Tiskové a mediální centrum Lord's Media Centre centrum na kriketovém stadionu Lord's Cricket Ground v Londýně

Future Systems byla britská architektonická kancelář se sídlem v Londýně, kterou v roce 1979 založil architekt českého původu Jan KaplickýDavidem Nixonem. Po jeho odchodu do USA v roce 1989 se Kaplického partnerkou ve firmě stala Britka Amanda Levete.

Architektonická tvorba[editovat | editovat zdroj]

Kancelář byla známa svým inovativním přístupem, aplikací nových technologií a netradičním designem. Firma hledala inspiraci v přírodě a pro řadu jejich staveb jsou typické zaoblené organické tvary, kancelář zastupovala architektonický styl blobitecture/blobism.

Design tvoří méně medializovanou a stejně podstatnou součást práce studia. V 80. letech kancelář spolupracovala pro NASA a dnes lze realizace Future Systems najít na několika kontinentech. Návrhy designu zahrnují od kancelářského nábytku, přes lampy či skleničky až po elektromobil.

K nejvýznamnějším realizovaným projektům patří mediální centrum na kriketovém hřišti Lords v Londýně (Lord's cricket), pontonový most v londýnských docích, obchodní centrum Bull Ring (Birmingham, Anglie) nebo obchodní dům Selfridges. Za projekt tiskového centra postaveného v letech 1994–9 získala kancelář v roce 1999 Stirlingovu cenu za architekturu.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Obchodní dům Selfridges nacházející se v Birminghamu
Most pro pěší Docklands Floating Bridge v Londýně

Česko[editovat | editovat zdroj]

Ateliér doposud v České republice nerealizoval žádný projekt. Kancelář zvítězila v mezinárodní architektonické soutěži pro novou budovu Národní knihovny v Praze, ale realizace vítězného návrhu se nakonec neuskutečnila.[1] V srpnu 2008 bylo zveřejněno, že Future Systems navrhl Koncertní a kongresové centrum Antonína Dvořáka pro České Budějovice. Architektonická studie v podobě zvlněného černého trojúhelníku je přirovnávána k rejnokovi, ležící ženě, kytaře či předhůří Šumavy.[2] V roce 2016 projevila zájem pražská radnice o realizaci stavby „rejnoka" v Praze.[3] Autobusová zastávka inspirována blobem který měl stát na Letné byla postavena v roce 2011 na brněnské zastávce hromadné dopravy a čtvrti Lesná, má půdorys 7x7 metrů a je vysoká 4 m, na jejím návrhu se nepodílel Jan Kaplický ani Future Systems, navrhl ji fanoušek Jana Kaplického Martin Felgr.[4]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Hauer-King HouseLondýně

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kaplický neuspěl, blob nebude. Lidovky.cz [online]. 2008-07-23 [cit. 2017-01-06]. Dostupné online. 
  2. Kaplický postaví rejnoka
  3. a b Rejnoka architekta Kaplického v Budějovicích nechtěli. Možná bude stát na pražské Štvanici. Aktuálně.cz [online]. Economia [cit. 2017-01-06]. Dostupné online. 
  4. Kaplického blob stojí v Brně, je z něj autobusová zastávka. iDNES.cz [online]. 2011-09-20 [cit. 2017-01-06]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]