Obchodní dům Selfridges (Birmingham)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
(přesměrováno z Obchodní dům Selfridges)
Obchodní dům Selfridges
Základní informace
SlohBlobitecture
ArchitektiFuture SystemsJan Kaplický, Amanda Levete
Výstavba19992003
Materiályželezobeton, hliníkové disky
Poloha
AdresaBirmingham, AnglieAnglie Anglie
Souřadnice
Map
Další informace
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obchodní dům Selfridges, v angličtině nazývaný také jako Selfridges Building, je budova v Birminghamu v Anglii, největší stavba realizovaná ateliérem Future Systems, který vedl český architekt Jan Kaplický. Je součástí obchodního centra Bullring a nachází se zde také oddělení firmy Selfridges, podle které se budova jmenuje. Byla dokončena v září roku 2003,[1] celková cena byla 60 milionů liber. Po dokončení se budova stala symbolem a architektonickou památkou ekonomicky rostoucího Birminghamu.[2] Stavba je považována za nejvýznamnější realizovanou stavbu Jana Kaplického vůbec.[3]

Fotografie budovy byla využita jako pozadí plochy v architektonickém grafickém tématu operačního systému Windows 7.

Architektura[editovat | editovat zdroj]

Téměř amorfní kostra budovy se skládá z 15 000 eloxovaných hliníkových kotoučů přimontovaných na betonu nasprejovaném na modrou barvu. Majitel firmy Selfridges si přál, aby se budova stala symbolem značky. Budova se považuje za příklad stavby Blobitecture, což se styl architektury připomínající bloby a různé nové organismy, často spojován s Future Systems. K inspiraci k této stavbě sloužily šaty, které v 60. letech navrhl francouzský módní návrhář Paco Rabanne za použití řady propojených disků z leštěného plechu. Budova využívá změn úrovně, nuance světla a stínu padající na barvy na povrchu.

Ocenění[editovat | editovat zdroj]

Obchodní dům Selfridges v noci

Reakce veřejnosti[editovat | editovat zdroj]

Budova se umístila na prvním místě jako nejošklivější budova v Británii v anketě Electronic Arts, rok 2008, 1111 dotazovaných.[2] Ale například v anketě pořádané v roce 2015 se budova Selfridges v anketě nejošklivější budova Anglie neumístila ani na jedné příčce z celkových dvaceti vyhodnocených.[4]

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Interiér Selfridges

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kaplického obchodní dům Selfridges je jednou z nejvýznamnějších britských staveb 21. století [online]. Novinky.cz [cit. 2016-05-24]. Dostupné online. 
  2. a b Nejošklivější stavba Británie? Kaplického Selfridges [online]. TÝDEN.cz, 2008-10-19 [cit. 2016-05-24]. Dostupné online. 
  3. Podívejte se na nejvýznamnější stavby Jana Kaplického [online]. iDNES.cz, 2009-01-15 [cit. 2016-05-24]. Dostupné online. 
  4. MELVILLE-SMITH, Alicia. The UK's ugliest buildings have been revealed in national awards [online]. mirror, 2015-09-02 [cit. 2016-05-24]. Dostupné online. (anglicky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]