Paco Rabanne

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Paco Rabanne
Rodné jméno Francisco Rabaneda Cuervo
Narození 18. února 1934 (86 let)
Autonomní společenství Baskicko
Ocenění zlatá medaile Za zásluhy o krásná umění (2000)
National Fashion Design Award (2010)
důstojník Řádu čestné legie (2010)
Web www.pacorabanne.com
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Paco Rabanne, vlastním jménem Francisco Rabaneda Cuervo (* 18. února 1934 Pasaia, provincie Guipuscoa, Španělsko), je španělsko-francouzský módní návrhář, od 60.let 20. století jeden z představitelů světové haute couture.

Život[editovat | editovat zdroj]

Otec byl baskický důstojník španělské armády, přidal se k republikánům, a proto rodina ze Španělska musela za občanské války uprchnout do Francie. Matka pracovala do roku 1936 jako krejčová v San Sebastianu v pobočce španělského módního závodu Cristóbala Balenciagy. Prožitek módního odívání tedy malý Francisco vnímal doma od matky.

V letech 1953-1961 Francisco vystudoval v Paříži architekturu na École superieure nationale des Beaux arts. Na studia si přivydělával grafickými návrhy oděvů a začal spolupracovat s oděvními firmami. Brzy na sebe upoutal pozornost excentrickými modely šatů. V šedesátých létech se stal již známým v oblasti francouzské módy. Roku 1966 založil svůj vlastní módní salón, přijal pseudonym Paco Rabanne a navrhoval oděvy z neobvyklých materiálů, jako je kov a papír, z textilií s třpytivou povrchovou úpravou. Například jeho šaty kosmického stylu byly pošity plíšky - třpytkami, volným spojením motivů s podkladem sledoval kinmetický efekt - pohyblivost plíšků.

Šaty pro baronku Helenu Bachofenovou von Echt, představené na plese v New Yorku (1967)

Roku 1969 se Rabannovo portfólio rozšířilo o nabídku parfémů. Jeho dámský parfém Calandre byl velmi úspěšný. Následovaly parfémy pro muže Paco Rabanne pour Homme, Métal, La Nuit, Sport a XS nebo také One Million.

Jeho oděvy a parfémy se zařadily ke světové haute couture, staly se velmi oblíbenými po celém světě. Roku 1992 Paco Rabanne představil své modely španělskému králi Carlosovi a královně Španělska na světové výstavě v Seville. Jeho talent a úspěchy v oblasti světové módní, a také přispívání k mnoha humanitárním projektům byly oceněny udělením nejvyššího španělského vyznamenání. Francouzi jeho dílo ocenili titulem rytíře Řádu čestné legie a zlatou medailí ministerstva školství, kultury a sportu.

V 90. letech Paco Rabanne představil kolekci kompletní mödní nabídky pro ženy prêt-à-porter féminin. Zahrnuje kromě oděvů a parfémů také šperky, kabelky, obuv a návrhy účesů.

Kromě návrhů oděvů Paco Rabane také maluje obrazy a rád svou image popularizuje v médiích s fantastickými či skandálními výroky o svém životě (například že žije třetí život, že dříve byl prostitutkou na dvoře Ludvíka XIV., že se osobně setkal s Ježíšem nebo že byl svědkem vraždy faraóna Totanchamóna).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Paco Rabanne ve Wikimedia Commons