Cristóbal Balenciaga

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Cristóbal Balenciaga (1895 Španělsko - 1972 Francie) je poslední představitel elitářské Haute couture, významný módní návrhář a umělec.

Cristóbal Balenciaga
Narození 21. ledna 1895
Španělsko, San Sebastian
Úmrtí 23. března 1972 (ve věku 77 let)
Francie, Paříž
Národnost Španělská
Povolání návrhář
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Logo Wikicitátů citáty na Wikicitátech
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Život[editovat | editovat zdroj]

Cristóbal Balenciaga se narodil ve Španělskou roku 1895. Pocházel z obyčejné rodiny. Jeho matka byla vynikající švadlena, která šila oblečení pro celé město, dokonce i pro vysoce postavené osoby španělské aristokracie, která trávila v nedalekém městečku prázdniny. Otec byl kapitánem na výletní lodi. Malý Cristóbal byl velmi nadaný, co se umění šít týče. Již ve svých šesti letech šil oděvy (jeho první dílo bylo pro jeho kočku - ušil jí kabátek a obojek).

Podle plánu se měl Cristóbal po otci stát námořníkem, on se ale rozhodl kráčet ve šlápejích matky a šít oděvy. Jeho talentu si všimla zámožná markýza, která ho velmi podporovala. Roku 1918 Balenciaga otevírá vlastní salón v San Sebestiánu. Návrhář velmi inklinoval ke světu vysoké aristoracie, tudíž bylo pochopitelné, že se jeho zákazníky stali ti nejvyšší možní aristokraté v čele se španělskou královnou. O rok později otevírá salóny v Barceloně a Madridu. Vzhledem k jeho klientele je nanejvýše pochopitelné, že jeho oděvy byly vyráběny z těch nejkvalitenějších látek, měly nejperfektnější výšivky. Jeho modely byly jako ty nejzářivější klenoty ve světě Haute couture. Bohužel doba Balenciagovi úplně nepřála a při vpádu fašistů do země se stěhuje do Francie a zařizuje si tam módní salón. Jeho pomyslným konkurentem se stal Christian Dior. Oba dva návrháři sídlili v Paříži. Své modely vzájemně respektovali, ovšem přáteli se nikdy nestali. Do té doby, než se objevil Balenciaga byl Christian Dior špička. Ovšem později se začalo Paříží šířit, že žena od Diora může postoupit jedině k Balenciagovi. Nikam výš. Balenciaga byl tedy v Paříži jasnou jedničkou. Jeho salón byl vyhlášený, byl perfektně zařízen a mohli do něj vstupovat jen ti nejvyšší z nejvyšších. Panovala tam až klášterní atmosféra. Všude bylo ticho, aby lidé mohli vnímat dokonalost módy.

Velký boom nastal v 60. letech, kdy musel Balenciaga začít slevovat (jeho modely byly velmi drahé - už tehdy vyšel kabátek na 170 000), protože nastala éra, kdy lidé už nechtěli kupovat oblečení, které se bude dědit z generace na generaci, ale oblečení funkční, které budou moci s měnícími se trendy obměňovat. Balenciaga je zhnusen tehdejším vnímáním módy a odchází do ústraní. Po jeho smrti roku 1972 zůstává značka bez jakékoliv nové tvorby.

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Sám Balenciago byl mistrem svého řemesla, byl vynikající v práci s jehlou, většinu svých modelů i sám stříhal, ovšem co se týče přenesení nápadu na papír, zde mírně pokulhával a většinou bylo potřeba najmout kreslíře, kteří mu s návhrhem pomohli.

Tvorba Balenciagy byla velmi ovlivněna jeho španělským původem. Mezi jeho typické poznávací znamení patřila černá krajka, a černá barva celkově. Oděvy byly precizně propracované, vše muselo být perfektní. Pro Balencigu pracovali jen ti nejlepší střihači, kresliči a ševci. Měl rád, když šaty držely tvar, bylo tedy více než časté, že sukně jeho šatů byly tvořeny z velkého množství spodniček, aby byly pařtčičně nadýchané, pro udržení správného tvaru dokonce používal i koňské žíně, které sloužily jako výztuž. Časo užívaným materiálem byl taft a hedvábí ten nejvyšší kvality.

Balenciaga měl velký smysl pro detail a věděl, jak jsou pro ženy důležité doplňky, proto byly jeho šaty často tvořeny s 3/4 rukávy, aby byly vidět náramky. Do světa módy přinesl mnoho inovátorských siluet a modelů. Jako příkladem můžeme uvést košilové šaty, kimonové kabátky, kokonovou sukni, empírové šaty se zvýšeným pasem.

Mezi jeho významnou klientelu patřila například Jacqueline Kennedyová Onassisová, Pauline de Rotschild nebo Marella Agnelli. Klientelu samozřejmě tvořila i veškerá aristokracie, v čele se španělskou královnou, pro kterou Balenciaga primárně šil.

Značka Balenciaga[editovat | editovat zdroj]

V roce 1986 odkoupila módní dům společnost Jacques Bogart S.A. Od roku 1997 řídí chod domu návrhář Nicolas Ghesquière. Jeho tvorba dokonale kombinuje prvky dědictví samotného Balenciagy s futuristickým retro stylem šedesátých let. Pod vedením Nicolase Ghesquiéra se značka Balenciaga dostává zpět na výsluní a přitahuje pozornost americké šéfredaktorky kultovního časopisu Vogue Anny Wintour.

Pod značkou Balenciaga se zrodily takové hvězdy jako Oscar de la Renta a Hubert de Givenchy.

Zdroje[editovat | editovat zdroj]