Anna Wintourová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Anna Wintour (2009)

Anna Wintourová, nepřechýleně Anna Wintour (* 3. listopadu 1949 Londýn), je britská a americká novinářka. Již od roku 1988 vede americkou redakci modního magazínu Vogue. Její kariéra začala roku 1970 v Harper's Bazaar.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Chodila do školy v severním Londýně na Collegiate School, kterou opustila ve věku 16 let. Její kariéra jako módní novinářka, začala v roce 1970 pro Harper’s Bazaar.

V roce 1986 se Wintourová stala redaktorkou britského Vogue a časopisu Dům a zahrada v následujícím roce. Pod jejím vedením se americký Vogue znovu zaměřil výhradně na módu. Wintour je také zodpovědná za zavedení tří sesterských časopisů: Teen Vogue, Vogue Living a Men's Vogue.

Anna Wintourová je často popisována jako nejvlivnější žena v módním průmyslu. Má významnou roli v úspěchu návrhářů, jako jsou John Galliano(Christian Dior), nebo Michael Kors. Je také kurátorkou Metropolitan Museum of Art v New Yorku. Založila také CFDA / Vogue fond na podporu neznámých návrhářů. Má dvě děti.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Jerry Oppenheimer: Front Row: Anna Wintour. The Cool Life and Hot Times of Vogue's Editor in Chief. St. Martin's Press, New York 2005, ISBN 0-312-32310-7

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]