Budova pojišťovny Lloyds

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Budova pojišťovny Lloyds
Lloyds building taken 2011.jpg
Základní informace
Sloh high-tech architektura
Architekti Richard Rogers, Graham Stirk, Ivan Harbour, Christopher Wilkinson a John McAslan
Výstavba 18. listopadu 1986
Stavitel Lendlease Group
Další majitelé DekaBank Deutsche Girozentrale (do 2004)
Commerz Real (2005–2013)
Současný majitel Ping An Insurance (od 2013)
Pojmenováno po Lloyd's of London
Poloha
Adresa City, Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Ulice Lime Street
Souřadnice
Další informace
Kód památky 1405493
Web Oficiální web
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Budova Lloyds je sídlem významného pojišťovacího a zajišťovacího trhu Lloyd's of London v ulici Lime Street v Londýnském obvodu City.

Autorem návrhu je architekt Richard Rogers a byla postavena v období let 19781986. Podobně jako Pompidou Centre je i tato budova navržena tak, že obslužní zařízení jako schodiště, výtahy, elektrická kabeláž a instalace je umístěna na vnějšku budovy. 12 skleněných výtahů bylo první svého druhu ve Velké Británii.

Stavba se skládá ze tří hlavních a tří obslužných věží obklopujících centrální obdélníkovou budovu. Hlavní zvláštností je ohromná pojišťovací místnost v přízemí, ve které se nachází známý zvon z lodi Lutine. Pojišťovací místnost je obklopena vyhlídkovými balkóny, které vytvářejí 60 metrů vysoké atrium, do kterého proniká venkovní světlo obrovským proskleným stropem. Balkóny v prvních čtyřech poschodích jsou dosažitelné pohyblivými schodišti ve vnitřku budovy. Balkóny na vyšších patrech jsou prosklené a jsou přístupné výtahy umístěnými na vnější straně budovy.

V 11. patře je umístěna jednací místnost a jídelna z 18. století, navržená roku 1763 Robertem Adamem pro hraběte z Shelbourne. Tato jídelna se původně nacházela ve starším sídle pojišťovny a byla rozebrána na kusy a přemístěna do této nové budovy.

První sídlo Lloyds z roku 1928 bylo zbouráno, aby bylo možno postavit současnou budovu. Hlavní vchod v ulici Leadenhall Street 12 byl zachován a tvoří disharmonický dodatek ke stavbě z roku 1986.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]