Lambethský palác

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Lambethský palác
Lambeth Palace London 240404.jpg
Místo
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
Londýn
Souřadnice
Základní informace
Církevanglikánská církev
Architektonický popis
Stavební slohgotika
Typ stavbypalác
Výstavbacca od 1200,
současná podoba 1440-cca 1600
Další informace
Oficiální webhttp://www.archbishopofcanterbury.org/
Kód památky1000818 a 1116399
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Lambethský palác – pohled přes řeku Temži.

Lambethský palác (Lambeth Palace) je oficiální londýnské sídlo arcibiskupa z Canterbury. Nachází se v městském obvodu Lambeth, na jižním nábřeží Temže, nedaleko od Westminsterského paláce. Byl zakoupen pro arcibiskupa okolo roku 1200.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Jižní břeh Temže se rozvíjel pomaleji než historické centrum Londýna, protože půda zde byla bažinatá. Jméno "Lambeth" ztělesňuje "hithe", přistání na řece: arcibiskupové přicházeli a odcházeli po moři, stejně jako John Wycliff, který zde byl souzen pro kacířství. Při anglickém rolnickém povstání v roce 1381 byl palác napaden.

Nejstarší dochovaná část paláce je staroanglická kaple. Takzvaná Lollardova věž, která byla v 17. století používána jako vězení, pochází z roku 1440. Dochovala se i tudorovská cihlová vstupní brána, postavená kardinálem Johnem Mortonem roku 1495. Rakev kardinála Pole zde byla vystavena 40 dní po jeho smrti roku 1558.

Lambethský palác – pohled od jihu, cca z roku 1685.

Velká hala byla vypleněna Cromwellovými tlupami v době Anglické občanské války. Po skončení války byla arcibiskupem Williamem Juxonem roku 1663 rekonstruována ve stylu zdůrazňujícím kontinuitu episkopálního směru v Anglikánské církvi s Katolickou církví (králův bratr byl katolík).

Část Lambethského paláce obývaná současným arcibiskupem byla postavena v neogotickém slohu Edwardem Blorem, který se podílel na přestavbě Buckinghamského paláce, roku 1834. V paláci se nachází mnoho portrétů arcibiskupů od významných malířů například od Hanse Holbeina, Anthonyho van Dycka, Williama Hogartha a sira Joshuy Reynoldse.

Vstupní brána Lambethského paláce.

Knihovna Lambethského paláce[editovat | editovat zdroj]

Oficiální arcibiskupská knihovna obsahuje velký počet významných děl z historie Anglikánské církve. Byla založena jako veřejná knihovna arcibiskupem Richardem Bancroftem roku 1610. Obsahuje velkou sbírku materiálu o církevních dějin, včetně arcibiskupských a biskupských archivů a dokumentů vztahujících se k různým anglikánských misijním a charitativním společnostem. Cenná sbírka originálních rukopisů obsahuje důležité materiály, některé lze datovat zpětně až do 9. století. Mimo historického významu je tato kolekce charakteristická šíři témat od historie umění a architektury až po historii koloniálního panství Britského impéria a různých aspektů anglické sociální, politické a ekonomické historie. Je také zdrojem pro studium místní historie a genealogie. Knihovna obsahuje více než 120.000 knih, stejně jako archivy arcibiskupa z Canterbury a jiných církevních orgánů sahají až do 12. století. V knihovně se nachází také Lambethská a Gutenberská bible.

Kostel St Mary-at-Lambeth[editovat | editovat zdroj]

Sousední farní kostel St Mary-at-Lambeth byl rekonstruován okolo roku 1850, ačkoli zachované starodávné památníky dávají tomuto chrámu nádech starobylosti. Mezi jinými jsou to hrobky některých arcibiskupů a zahradník. Kostel byl odsvěcen roku 1972 a v současnosti se zde nachází Muzeum zahradnické historie.

Mortonova věž[editovat | editovat zdroj]

Mortonova věž je červeně cihlová Tudorovská vrátnice se dvěma věžemi s cimbuřím, která tvoří vstup do moderních budov a areálů paláce. Byla postavena kardinálem John Mortonem kolem roku 1490. Morton sám žil krátkodobě ve věži a používal velké místnosti v centru věže nad větší z obou bran jako audienční síni.

"Lambethská podpora", denní nabídka chleba, vývaru a peněz byla zavedena na popud arcibiskupa Winchelsea ve třináctém století. Toto dárcovství bylo nabízeno z věže až do roku 1842. V přízemí jižní věže je malá cela, která byla krátce používaná jako vězení v 16. století. Dva železné kroužky lze stále nalézt připevněné na stěnu. Když se Thomas More přidal k personálu Lambethského Paláce ve věku dvanácti let, aby získal vzdělání ve fungování významné domácnosti, předpokládá se, že bydlel ve věži v průběhu svého pobytu.

Hlavní vchod do Lambethského paláce, Mortonova věž, je denně hlídán týmem vrátných. Umístění vrátnice zůstává nezměněné od doby, kdy byla věž postavena.

Dopravní spojení – metro – Lambeth North

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]