William Hogarth

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Autoportrét se psem (1745)

William Hogarth [viljem hogárt] (10. listopadu 1697 Londýn26. října 1764 tamt.) byl anglický malíř a grafik, považovaný za předchůdce karikatury.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v rodině zchudlého učitele latiny a vstoupil do učení jako rytec. Tato práce ho však netěšila, zapsal se do malířské školy a navštěvoval i dvorního malíře J. Thornhilla. Roku 1729 se zamiloval do jeho dcery, unesl ji a tajně se s ní oženil. Teprve když dosáhl úspěchu, mohl se se svým tchánem smířit.

Už v mládí musel živit rodinu, protože jeho otec byl ve vězení pro dlužníky ve Fleet Street. Samostatně začal tvořit satirické kresby a rytiny, které karikovaly život lepší společnosti, svět londýnských divadel a plesů i veřejné dobové skandály. Pověst si získal ilustracemi románu Hudibras S. Butlera v roce 1726. Od konce 20. let maloval skupinové portréty zámožných rodin, ale proslavil se svými „Modern moral subjects“, sériemi sarkastických obrazů o životě například prostitutky, zhýralce nebo o nešťastném manželství. Vydával je také jako mědirytiny a měly nesmírný úspěch. Prodávaly se po celé Evropě a německý spisovatel Georg Christoph Lichtenberg napsal celou knihu kousavých komentářů k Hogartovým rytinám. Protože byly tak úspěšné, objevila se řada padělků a Hogarth si roku 1735 vymohl zákon na ochranu autorských práv. Roku 1757 byl jmenován dvorním malířem, stal se však také terčem difamací a polemik, které jeho životní pesimismus a skepsi jen prohloubily.

Obrazy a zejména rytinami pranýřoval různé zlořády soudobé anglické společnosti, jako snobismus, korupci, pouliční hluk nebo týrání zvířat, kdežto jeho náboženské a historické obrazy neměly velký úspěch. Snažil se proto založit samostatnou britskou tradici satirického malířství, která se stala předchůdcem karikatury i komiksu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku William Hogarth na německé Wikipedii.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Ottův slovník naučný, heslo Hogarth, William. Sv. 11, str. 464.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]