Fleet Street

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Fleet Street
Fleet Street
Umístění City a Westminster, Londýn
Stavby Inner Temple, Middle Temple, vydavatelství britského tisku (†)
Železnice Blackfairs
zeměpisné souřadnice:
Metro Chancery Lane, Temple, Blackfairs
  † - instituce přemístěny jinam

Fleet Street je známá londýnská ulice pojmenovaná po řece Fleet. Do 80. let 20. století byla tato ulice centrem britského tisku. Ačkoli se roku 2005 z této ulice odstěhovala poslední zpravodajská společnost Reuters, je pojem Fleet Street stále používáno jako synonymum pro britský tisk. V současnosti je spíše spojována se soudy a jejich kancelářemi.

Fleet Street v minulosti spojovala City s Westminsterem. Délka ulice označuje expanzi City ve 14. století. Východní konec ulice je místem kde ve středověku protékala řeka Fleet kolem londýnských hradeb a na západním konci ulice se nachází Temple Bar, který označuje současné hranice City.

Na jižní straně ulice se nachází komplex budov Temple, původně patřící řádu Templářů, kde se nachází dvě právnické koleje – Inner Temple a Middle Temple, a v okolí se tak nachází mnoho právnických kanceláří.

Vydávání novin začalo na Fleet Street kolem roku 1500, kdy žák Williama Caxtona Wynkyn de Worde založil tiskárnu poblíž Shoe Lane. Přibližně v té samé době Richard Pynson založil vydavatelství a tiskárnu poblíž kostela St Dunstan's. Postupně následovali i další vydavatelé zaměřeni na právnickou tematiku. Prvním deníkem na světě se stal Daily Courant vydávaný od března 1702 vydavatelstvím na Fleet Street.

Traduje se,že v ulici vraždil známý holič,Sweeney Todd známý podle téměř stejnojmenného filmu Sweeney Todd: Ďábelský holič z Fleet Street.