Strand (Londýn)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Strand
Strand
Strand
Umístění City a Westminster, Londýn
StavbyBush House, nádraží Charing Cross, King's College, Královský soudní dvůr, Somerset House, St Mary-le-Strand
ŽelezniceCharing Cross
zeměpisné souřadnice:
Metro Charing Cross
Christopher R. W. Nevinson: The Strand by Night, 1937

Strand je ulice vedoucí mezi londýnskými obvody City a Westminster. Ve středověku byla hlavní dopravní tepnou mezi dvěma oddělenými sídly City a Westminsterem, i když lodní doprava po Temži byla v 16. a 17. století velkou konkurencí. V současné době začíná u Trafalgar Square a vede na východ k hranici City, kde přechází do Fleet Street.

Pojmenování Strand pochází ze staroanglického slova pro nábřeží. Před výstavbou nábřeží vedla ulice Strand v blízkosti Temže.

Oblast v okolí ulic Strand a Aldwych byla osídlena již v době anglosaské, kdy vznikla osada v oblasti těsně za původními římskými hradbami. Ve středověku byla tato oblast centrem výstavby a rozvoje mezi komerčním centrem v City a politickým centrem ve Westminsteru.

Dva z kostelů v okolí ulice Strand se nacházejí v oddělených ostrůvcích mimo hlavní dopravní ruch. Jsou to St Clement Danes, vybudovaný asi v 9. století; většina současné stavby však pochází ze 17. století a autorem rekonstrukce byl Christopher Wren; dále kostel St Mary-le-Strand, dokončený roku 1717 (autorem návrhu byl James Gibbs).

V dosahu ulice se nachází stanice metra a železnice Charing Cross a již uzavřená stanice metra Aldwych.

Významné stavby: