Strand (Londýn)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Strand
Strand
Strand
Umístění City a Westminster, Londýn
Stavby Bush House, nádraží Charing Cross, King's College, Královský soudní dvůr, Somerset House, St Mary-le-Strand
Železnice Charing Cross
zeměpisné souřadnice:
Metro Charing Cross

Strand je ulice vedoucí mezi londýnskými obvody City a Westminster. Ve středověku byla hlavní dopravní tepnou mezi dvěma oddělenými sídly City a Westminsterem, i když lodní doprava po Temži byla v 16. a 17. století velkou konkurencí. V současné době začíná u Trafalgar Square a vede na východ k hranici City, kde přechází do Fleet Street.

Pojmenování Strand pochází ze staroanglického slova pro nábřeží. Před výstavbou nábřeží vedla ulice Strand v blízkosti Temže.

Oblast v okolí Strand a Aldwych byla osídlena již v době anglosaské, kdy vznikla osada v oblasti těsně za původními římskými hradbami. Ve středověku byla tato oblast centrem výstavby a rozvoje mezi komerčním centrem v City a politickým centrem ve Westminsteru.

Dva z kostelů v okolí Strand se nacházejí v oddělených ostrůvcích mimo hlavní dopravní ruch. St Clement Danes, vybudovaný asi v 9. století i když většina současné stavby pochází ze 17. století a autorem rekonstrukce byl Christopher Wren. St Mary-le-Strand dokončený roku 1717; autorem návrhu byl James Gibbs.

V dosahu ulice se nachází stanice metra a železnice Charing Cross a již uzavřená stanice metra Aldwych.

Významné stavby: