Přeskočit na obsah

Strand (Londýn)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Strand
Umístění
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
MěstoLondýn
ObvodCity, Westminster
Poloha
Napojené uliceTrafalgarské náměstí, Aldwych, Fleet Street, Essex Street, Duncannon Street, Devereux Court, Milford Lane, Arundel Street, Surrey Street, Lancaster Place, Bedford Street, Craven Street, Northumberland Street, Villiers Street, Bell Yard, Adam Street, Savoy Court, Savoy Street, Agar Street, Exeter Street, Wellington Street, Lumley Court, Savoy Buildings, Melbourne Place, Burleigh Street a Bull Inn Court
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Christopher R. W. Nevinson: Strand v noci, 1937

Strand je ulice vedoucí mezi londýnskými obvody City a Westminster. Ve středověku byla hlavní dopravní tepnou mezi dvěma oddělenými sídly City a Westminsterem, i když lodní doprava po Temži byla v 16. a 17. století velkou konkurencí. V současné době začíná u Trafalgar Square a vede na východ k hranici City, kde přechází do Fleet Street.

Pojmenování Strand znamená v angličtině nábřeží. Před výstavbou nábřeží vedla ulice Strand v blízkosti Temže.

Oblast v okolí ulic Strand a Aldwych byla osídlena již v době anglosaské, kdy vznikla osada v oblasti těsně za původními římskými hradbami. Ve středověku byla tato oblast centrem výstavby a rozvoje mezi komerčním centrem v City a politickým centrem ve Westminsteru.

Dva z kostelů v okolí ulice Strand se nacházejí v oddělených ostrůvcích mimo hlavní dopravní ruch. Jsou to St Clement Danes, vybudovaný asi v 9. století; většina současné stavby však pochází ze 17. století a autorem rekonstrukce byl Christopher Wren; dále kostel St Mary-le-Strand, dokončený roku 1717 (autorem návrhu byl James Gibbs).

V dosahu ulice se nachází stanice metra a železnice Charing Cross a již uzavřená stanice metra Aldwych.

Významné stavby:

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]