Somerset House

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Centrální nádvoří Somerset House. Fontána byla postavena v 90. letech 20. století

Somerset House je rozsáhlá budova nacházející se na jižní straně ulice Strand v Londýnském obvodu Westminster na nábřeží Temže poblíž Waterloo Bridge. Centrální, neoklasicistní část budovy pochází z období let 17761796 a jejím autorem byl sir William Chambers. Později byla na severu a jihu přistavěny viktoriánská křídla. Dům stejného jména stál na tomto místě již před dvěma sty lety.

Historie původního domu[editovat | editovat zdroj]

Název Somerset House pochází ze jména Edwarda Seymoura, vévody ze Somersetu, který roku 1547 koupil na nábřeží Temže velkou rezidenci, jeden ze šlechtických domů stojících podél ulice Strand. Dům byl postaven z kamene pocházejícího z oltáře a kláštera katedrály svatého Pavla, které byly zbořeny Somersetem a jinými vedoucími představiteli protestantů jako součást zrušení klášterů.

Poté co Somerset upadl roku 1551 v nemilost (a byl popraven), dům připadl panovníkovi a byl používán princeznou Alžbětou, předtím než byla roku 1558 korunována.

V době vlády Jakuba I. byl dům rezidencí jeho ženy Anny Dánské a byl přejmenován na Denmark House. Ta nechala provést rekonstrukci a rozšíření stavby Inigo Jonesem. Přístavba probíhala i za vlády Karla I., včetně kontroverzní dostavby katolické kaple (rovněž navržené Inigo Jonesem).

Po anglické občanské válce se Somerset House opět stal královskou rezidencí a roku 1685 byl upraven Christopherem Wrenem. V 18. století se vztah královského dvora k domu vytratil, a tak byl využit jako skladiště, pro ubytování méně významných návštěv a jako kasárna. Dům byl roku 1775 zbořen.

Současná budova[editovat | editovat zdroj]

Somerset House obraz od Thomase Hosmera Shepherda z roku 1817. V té době tekla Temže bezprostředně kolem domu.

Nový dům na tomto místě začal na sklonku svého života od roku 1775 stavět sir William Chambers. Ve stavbě budovy pokračoval jeho syn Thomas Hardwick a dům byl dokončen po smrti Chamberse Jamesem Wyattem.

Dům byl určen jako sídlo pro vzdělávací instituce, včetně Royal Academy of Arts, kterou Chambers zakládal. V budově sídlily i vládní úřady a pro jejich potřeby byla ve 30. letech 19. století přistavěna dvě křídla.

Spolu s Royal Academy of Arts později v Somerset House sídlily i Royal Society a Society of Antiquaries. Dvě posledně zmíněné společnosti a Geological Society se v 19. století přestěhovaly do Burlington House na Piccadilly.

Ve 20. století se do budova znovu stala významným centrem uměleckých institucí. První z nich byla Courtauld Institute of Art, zahrnující Courtauld Gallery, jejíž sbírky jsou zaměřeny na díla starých mistrů. Na konci 90. let 20. století bylo centrální nádvoří stalo parkovištěm a terasy s výhledem na řeku byly rekonstruovány a zpřístupněny pro veřejnost. Do Somerset House byla také přemístěna Gilbert Collection, sbírka dekorativního umění a Hermitage Rooms – specializovaná výstava obrazů zapůjčených z galerie Ermitáž. Východní křídlo využívá převážně King's College London.

V zimě je centrální nádvoří využíváno jako přírodní kluziště.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]