Imperial War Museum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Imperial War Museum
Imperial War Museum
Imperial War Museum
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Město Londýn
Adresa Lambeth Road, Lambeth
Založeno 1917
Návštěvníci 730 000
Vstupné vstup je volný s výjimkou specializovaných akcí
Souřadnice
Oficiální webové stránky

Imperial War Museum je muzeum v londýnském obvodu Lambeth zaměřené na vojenskou historii. Jeho sbírky obsahují vojenská vozidla, zbraně, knihovnu, fotografický archív a umělecká díla vztahující se k válečným konfliktům 20. století, speciálně těch, kterých se účastnila Velká Británie. Budova na Lambeth Road je centrálou několika poboček. Muzeum je částečně subvencováno vládou ale je závislé i na soukromých příspěvcích.

Sbírky muzea[editovat | editovat zdroj]

Obsahem sbírek muzea nejsou výhradně jen britské exponáty, ale obsahují i předměty z Francie, USA, Německa, Itálie a Ruska. Jeho rozsáhlé sbírky zahrnují více než 15 000 obrazů, kreseb a soch a více než 30 000 plakátů. Podle informací muzea jsou v jeho sbírkách „předměty od letadel, obrněných bojových vozidel a plavidel až po uniformy, nášivky označující příslušnost k druhu zbraně, osobní výstroj, medaile, dokumenty, knihovna s více než 155 000 svazky; 40 miliónů metrů filmu a více než 6 500 hodin videa; více než 6 miliónů fotografií a negativů“. Před vchodem do muzea jsou umístěna dvě děla z křižníků Royal Navy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Imperial War Museum původně sídlilo v Crystal Palace na Sydenham Hill. Bylo založeno roku 1917 pro připomínku padlých v první světové válce (která ještě v době založení muzea probíhala). Poté, co byla 30. listopadu 1936 budova muzea zničena požárem, bylo pro něj nalezeno nové místo. Budova v němž v současnosti sídlí centrála muzea bylo původně psychiatrickou nemocnicí – Bethlem Royal Hospital. Od roku 1939 muzeum shromažďovalo i předměty vztahující se k druhé světové válce, a od roku 1953 byly do sbírek zařazovány exponáty ze všech válečných konfliktů, v nichž se Velká Británie angažovala.

Pobočky[editovat | editovat zdroj]

Muzeum má ve Velké Británii několik poboček:

  • Churchillovo muzeum a Cabinet War Rooms – bunkr v němž jednala britská vláda v době druhé světové války
  • HMS Belfast – bitevní křižník zakotvený na Temži nedaleko od Tower Bridge
  • Imperial War Museum Duxford – letecké muzeum
  • Imperial War Museum North – nová pobočka založená roku 2002 pro lepší přístup k exponátům pro obyvatele severní části země