Imperial War Museum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Imperial War Museum
Imperial War Museum
Imperial War Museum
Údaje o muzeu
Stát Spojené královstvíSpojené království Spojené království
Město Londýn
Adresa Lambeth Road, Lambeth
Založeno 1917
Počet návštěvníků 730 000 (neznámý rok)
Vstupné vstup je volný s výjimkou specializovaných akcí
Zeměpisné souřadnice
Imperial War Museum
Red pog.svg
Imperial War Museum
Poloha na mapě Londýna
Webové stránky

Imperial War Museum (česky Imperiální válečné muzeum) se nachází v londýnském obvodu Lambeth zaměřené na vojenskou historii. Jeho sbírky obsahují vojenská vozidla, zbraně, knihovnu, fotografický archív a umělecká díla vztahující se k válečným konfliktům 20. století, speciálně těch, kterých se účastnila Velká Británie. Budova na Lambeth Road je centrálou několika poboček. Muzeum je částečně subvencováno vládou ale je závislé i na soukromých příspěvcích.

Sbírky muzea[editovat | editovat zdroj]

Obsahem sbírek muzea nejsou výhradně jen britské exponáty, ale obsahují i předměty z Francie, USA, Německa, Itálie a Ruska. Jeho rozsáhlé sbírky zahrnují více než 15 000 obrazů, kreseb a soch a více než 30 000 plakátů. Podle informací muzea jsou v jeho sbírkách „předměty od letadel, obrněných bojových vozidel a plavidel až po uniformy, nášivky označující příslušnost k druhu zbraně, osobní výstroj, medaile, dokumenty, knihovna s více než 155 000 svazky; 40 milionů metrů filmu a více než 6 500 hodin videa; více než 6 milionů fotografií a negativů“. Před vchodem do muzea jsou umístěna dvě děla z křižníků Royal Navy.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Imperial War Museum původně sídlilo v Crystal Palace na Sydenham Hill. Bylo založeno roku 1917 pro připomínku padlých v první světové válce (která ještě v době založení muzea probíhala). Poté co byla 30. listopadu 1936 budova muzea zničena požárem, bylo pro ně nalezeno nové místo. Budova, v níž v současnosti sídlí centrála muzea, byla původně psychiatrickou nemocnicíBethlem Royal Hospital. Od roku 1939 muzeum shromažďovalo i předměty vztahující se k druhé světové válce a od roku 1953 byly do sbírek zařazovány exponáty ze všech válečných konfliktů, v nichž se Velká Británie angažovala.

Pobočky[editovat | editovat zdroj]

Muzeum má ve Velké Británii několik poboček:

  • Churchillovo muzeum a Cabinet War Rooms – bunkr v němž jednala britská vláda v době druhé světové války
  • HMS Belfast – bitevní křižník zakotvený na Temži nedaleko od Tower Bridge
  • Imperial War Museum Duxford – letecké muzeum
  • Imperial War Museum North – nová pobočka založená roku 2002 pro lepší přístup k exponátům pro obyvatele severní části země

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]