Churchillovo muzeum a Cabinet War Rooms

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Churchill Museum and Cabinet War Rooms
Churchill Museum and Cabinet War Rooms
Churchill Museum and Cabinet War Rooms
Údaje o muzeu
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
MěstoLondýn
AdresaHorse Guards Road, Westminster
Založeno1984
Návštěvníci329 000 (neznámý rok)
Zeměpisné souřadnice
Map
Webové stránky
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Churchillovo muzeum a Cabinet War Rooms sdílí areál v Horse Guards Road naproti St. James's Parku v Londýnském obvodu Westminster, který se nachází základech budovy HM Treasury.

Místnosti využitelné pro jednání vlády byly vybudovány roku 1938 a v době druhé světové války je v hojné míře využíval Winston Churchill. Místnosti byly konstruovány jako bunkr a strop tvořila železobetonová deska. Přesto byla konstrukce bunkru zranitelná při přímém úderu a krátce po válce byly místnosti uzavřeny. Pro veřejnost bylo muzeum zpřístupněno roku 1984 a v současné době je ve správě Imperial War Museum.

Vstup do muzea pro veřejnost je úzký otvor na rohu v přízemí budovy. V době války byl přístup do místností z budovy nad nimi prostřednictvím podzemních tunelů.

Část War Rooms přístupná veřejnosti je ve skutečnosti jen malou částí rozlehlých prostorů. Původně zaujímaly plochu 12 000 m² a byly zařízeny pro 528 lidí, a byly vybaveny jídelnou, nemocnicí, střelnicí a ložnicemi. Centrem bunkru je Cabinet Room, ve které jednala v době války Churchillova vláda. Poblíž se nachází Map Room, v níž byly plánovány válečné operace. Je ve stavu připomínajícím válečnou dobu, včetně map na stěnách a s telefony na okrajích velkého stolu. Churchill spal v ložnici, která sousedí s touto místností a měl k dispozici přímé telefonické spojení s Bílým domem ve Washingtonu.

Cabinet War Rooms prošly v nedávné době rekonstrukcí tak aby byly zpřístupněny další prostory. Roku 2003 byly otevřeny pokoje používané Churchillem a jeho rodinou. Tyto pokoje jsou označovány jako Churchill Suite. Samostatné Churchillovo muzeum bylo otevřeno roku 2005. Chronologicky zobrazuje Churchillův veřejný a soukromý život.


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]