Estorick Collection of Modern Italian Art

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Estorick Collection of Modern Italian Art je galerie na Canonbury Square v Londýnském obvodu Islington. Je to jediná galerie ve Velké Británii specializovaná na moderní italské umění.

Galerie byla založena americkým sociologem a spisovatelem Erikem Estorickem (1913-1993), který se po svém přestěhování do Anglie po ukončení druhé světové války začal věnovat sběratelství umění. Estorick a jeho žena Salome (1920-1989) objevili knihu Umberta Boccioniho Futurist Painting and Sculpture (1914), když byli na dovolené. Před svým návratem navštívili v Miláně futuristu Maria Sironiho a koupili většinu předmětů z jeho ateliéru, včetně stovek obrazů.

Většinu své sbírky shromáždili v letech 19531958. Kolekce byla vystavována na specializovaných výstavních akcích, například roku 1956 i v Tate Gallery a nejvýznamnější díla sbírky byly v Tate na dlouhodobé zápůjčce v letech 19661975. Estorick odmítl nabídku na prodej své sbírky od italské vlády a muzeí v USA a Izraeli.

Půl roku před svou smrtí založil Estorick nadaci Eric and Salome Estorick Foundation, které věnoval svou sbírku italského umění. Estorick Collection byla přemístěna do místa kde se nachází v současnosti v Northumberland Lodge roku 1998. Projekt byl podporován výnosy z Loterijního fondu kulturního dědictví (Heritage Lottery Fund).

Základní část sbírky tvoří díla futuristů, ale obsahuje také figurativní díla a sochy z období let 18901950. Obsahuje díla hlavních autorů futuristického stylu - Giacomo Balla, Umberto Boccioni, Carlo Carrà, Gino Severini, Luigi Russolo, Ardengo Soffici, Giorgio de Chirico, Amedeo Modigliani, Giorgio Morandi, Mario Sironi a Marino Marini.

Cena jednotlivé vstupenky pro dospělého (2006) - 3,5 £

Dopravní spojení - metro a železnice - Highbury and Islington

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]