Luigi Russolo

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luigi Russolo
Luigi Russolo ca. 1916.gif
Rodné jméno Luigi Carlo Filippo Russolo
Narození 30. duben 1885
Portogruaro, Itálie
Úmrtí 4. únor 1947
Laveno-Mombello, Provincie Varese, Itálie
Alma mater Accademia di Belle Arti di Brera
Povolání hudební skladatel, malíř, umělec, výrobce hudebních nástrojů, hudebník a hudební teoretik
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Luigi Russolo (30. dubna 1885, Portogruaro, Itálie4. února 1947, Laveno-Mombello, Provincie Varese, Itálie) byl italský malíř a kritik umění, experimentální hudby, který vytvořil i mnoho experimentálních hudebních nástrojů, představitel a hlavní teoretik futurismu.

Život[editovat | editovat zdroj]

Luigi Russolo, Intonarumori, 1913

Předchůdce vzniku sound artu můžeme hledat u italských futuristů. Příkladem je Luigi Russolo, který v roce 1913 vydal manifest „Umění hluku“, kde bourá hranice mezi hudebním zvukem a hlukem.

Skupina italských futuristů kolem F. T. Marinettiho reagovala na jeho Manifest futurismu, uveřejněný v pařížském Figaru 20. února 1909, poprvé v roce 1911. Tato reakce (manifest F. B. Pratelly publikovaný r. 1913 v klavírním výtahu skladby Musica futuristica per orchestra, op. 30) byla však pouze podnětem k zásadnější formulaci futuristické hudební estetiky. Tou byl Russolův otevřený dopis Umění hluku. Luigi Russolo, jinak malíř, začal svou vizi ihned realizovat. Spolu s Uggem Piatim vyrobili 19 nových hlukových nástrojů a nazvali je intonarumori.

Pro tyto nástroje vymyslel Russolo první skladby. První koncert se konal 2. června 1913 v Teatro Storchi v Modeně. 21. dubna 1914 uspořádali Marinetti a Russolo koncert futuristické hudby v Teatro dal Verme v Miláně, kde bylo poprvé využito všech 19 intonarumori. Koncert měl 4 části: Procitnutí města, Setkání automobilů a letadel, Jídlo na hotelové terase, Šarvátka v oáze. V červnu 1921 v Théâtre des Champs-Élysées v Paříži proběhly důležité 3 koncerty, které měly významný vliv na vývoj pařížské Šestky. Uměleckou úroveň Russolových skladeb nelze z dnešního pohledu posoudit, neboť se nezachovaly. Po roce 1921 se jejich autor stáhl do ústraní, vrátil se k malování. K myšlence futuristického orchestru se již nikdo důsledně nevrátil. Russolovo Umění hluku však bylo bezprostřední inspirací pro vznik musique concrète.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Schéma intonarumori

Související články[editovat | editovat zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • (anglicky) The Art of Noises - Luigi Russolo, Pendragon Pr (November 1, 2005), 96 p., ISBN 978-1576471142

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]