Piccadilly

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Další významy jsou uvedeny na stránce Piccadilly (rozcestník).
Piccadilly
Umístění
StátSpojené královstvíSpojené království Spojené království
MěstoLondýn
ObvodWestminster
Poloha
Napojené ulicePiccadilly Circus, Hyde Park Corner, Old Bond Street, St James's Street, Princes Arcade, Piccadilly Arcade, Burlington Arcade, Grosvenor Place, Albemarle Street, Dover Street, Hyde Park Corner underpass, Clarges Street, Knightsbridge, Down Street, Duke Street, Air Street, Stratton Street, Berkeley Street, Old Park Lane, Swallow Street, Arlington Street, Eagle Place, White Horse Street, Brick Street a Piccadilly Place
Historie
Pojmenováno popiccadill
Map
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Piccadilly je ulice v londýnském obvodu Westminster vedoucí ze západu od Hyde Parku k Piccadilly Circus. Je součástí dopravní tepny západní části Londýna A4. Na jih od její východní části se rozkládá čtvrť St. James's, zatímco na západní straně hraničí s Green Parkem. Na sever od ní se nachází čtvrť Mayfair.

V ulici se nachází obchod společnosti Fortnum & Mason, Royal Academy of Arts, hotel Ritz, knihkupectví Hatchards, velvyslanectví Japonska a velvyslanectví Malty. Jeden z významných prodejců módního oblečení minulosti, společnost Simpsons, zde provozovala svůj obchod od 30. let 20. století až do roku 1999. V současnosti se v tomto obchodním domě nachází knihkupectví společnosti Waterstone's.

Linka metra Piccadilly Line je pojmenovaná po této ulici a část této trasy vede pod ní. Z ulice, nebo z její bezprostřední blízkosti, je přístup ke stanicím Piccadilly Circus, Green Park a Hyde Park Corner.

Ulice byla pojmenována po domu patřícímu Robertu Bakerovi, krejčímu známému prodejem piccadil, což bylo označení pro různé druhy límců. Tento krejčí koupil rozsáhlé pozemky v západním Londýně a okolo roku 1612 postavil rozsáhlý dům, který byl brzy znám jako Piccadilly Hall.

Po obnově monarchie roku 1660 se v oblasti Piccadilly a na sever od ní rozvíjela stavební aktivita a z obvodu se stala módní čtvrť. V 17. století zde bylo postaveno mnoho výstavných panských sídel, například Clarendon House, Burlington House, Albany, Apsley House, Bath House a Cambridge House. Své domy si zde nechalo postavit i několik členů Rotschildovy rodiny. Ve 20. letech 20. století však byla většina těchto domů zbořena nebo je využívaly různé instituce.

V současnosti se v ulici nachází několik známých luxusních hotelů, omezený počet kanceláří a několik luxusních bytů. Ačkoli má na Piccadilly své obchody několik společností, nepatří mezi významné londýnské nákupní oblasti. Piccadilly je jednou z nejširších a nejpřímějších ulic západního Londýna, a tak je významná hlavně jako dopravní tepna.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]