Henrietta Marie Bourbonská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Henrietta Marie Bourbonská
Henrietta Maria (Antoon van Dyck, 1632)
Henrietta Maria (Antoon van Dyck, 1632)
Manžel Karel I. Stuart
Tituly královna Anglie, Skotska a Irska
Narození 25. listopadu 1609,
Paříž, Francie
Úmrtí 10. září 1669
Colombes, Francie
Pohřbena Bazilika Saint-Denis
Předchůdce Anna Dánská
Následník Kateřina z Braganzy
Potomci Karel Jakub
Karel II.
Marie Henrietta
Jakub II.
Alžběta
Anna
Kateřina
Jindřich
Henrietta Anna
Rod Bourboni
Otec Jindřich IV. Francouzský
Matka Marie Medicejská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Henrietta Marie Bourbonská, francouzsky Henriette-Marie de France, anglicky Henrietta Maria of France (25. listopadu 1609, Paříž10. září 1669, Colombes) byla rodem francouzská princezna a sňatkem jako žena Karla I. Stuarta v letech 16251649 anglická královna.

Původ, dětství a mládí[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v pařížském Louvru jako nejmladší dcera francouzského krále Jindřicha IV. a jeho manželky Marie Medicejské. Jejími staršími bratry byli pozdější král Ludvík XIII. a Gaston Orleánský, staršími sestrami Izabela Bourbonská, pozdější španělská královna, a Kristina Marie Bourbonská, vévodkyně-regentka savojská. Její otec byl zavražděn, když měla Henrietta necelý rok a o sedm let později byla její matka vypovězena z Francie. Henrietta byla vychována jako horlivá katolička a posléze provdána za anglického krále Karla I.,

Manželství a potomci[editovat | editovat zdroj]

Sňatek Henrietty i Karla per procura se uskutečnil 11. května 1625, vzápětí po jeho nástupu na trůn, pár se však potkal teprve 13. června 1626, v kostele sv. Augustina v Canterbury v hrabství Kent, a svatební obřad byl potvrzen. Vzhledem ke svému katolickému vyznání nebyla Henrietta Marie spolu se svým mužem korunována.

Henrietta Marie si přivezla z Francie svůj vlastní dvůr, jehož všichni členové byli stejně jako ona katolického vyznání. Jejich vydržování stálo královskou pokladnu velké prostředky. Karel chtěl manželčin dvůr poslat pryč a ponechat jí pouze zpovědníka a dvě dvorní dámy jako společnice, ale nakonec svůj příkaz odvolal. Královský pár se hádal, kdykoli se potkal, a potom se nevídal celé týdny. Královna nesnášela vévodu Buckinghama, králova favorita. Když byl Buckingham v srpnu roku 1628 zavražděn náboženským fanatikem Johnem Feltonem, její vztahy s manželem se výrazně zlepšily.

Henrietta Marie a Karel I. se svými syny Karlem a Jakubem (Antoon van Dyck, 1633)

Z manželství Henrietty Marie a Karla vzešlo devět potomků, dva z nich však zemřeli v útlém věku a další dva v mládí:

Nepopulární královna[editovat | editovat zdroj]

Královna Anglie Henrietta Marie na portrétu Anthonyho van Dycka z roku 1640)

Její odmítnutí vzdát se katolicismu způsobilo, že se od ní mnoho lidí odvrátilo; např. William Laud, arcibiskup z Canterbury, či Thomas Wentworth, earl Strafford. Přesto, když se v Anglii schylovalo k občanské válce, hledala Henrietta Marie prostředky na podporu svého muže. Konflikt vypukl v srpnu roku 1642, když Henrietta nebyla v Anglii. Posílala royalistům peníze, ale do země se vrátila teprve v roce 1643, kdy se spolu s vojenskými jednotkami a zbraněmi vylodila v Bridlingtonu v Yorkshire a podpořila tak royalisty bojující v severní Anglii. O několik měsíců později se s králem naposledy setkala v Oxfordu. Když Karel I. utrpěl poslední porážku a odmítl podepsání ústavy, Henrietta v červnu roku 1644 spolu s dcerou Henriettou Annou a se syny uprchla do Francie; nejstarší syn Karel II. se usadil v Haagu v Holandsku. Karel I. byl 30. ledna roku 1649 sťat, anglická monarchie byla nahrazena republikou (Commonwealth of England) (1649–1653) a později protektorátem (1653–1659) pod osobní vládou Olivera Cromwella, jenž se prohlásil Lordem Protektorem.

Vyhnanství a vdovství[editovat | editovat zdroj]

Královna se usadila v Paříži, kde se kolem ní shromáždili vyhnanci-royalisté z Anglie. Vrátila se do Anglie teprve po restauraci monarchie v říjnu roku 1660 a usadila se v Somerset House v Londýně. V roce 1665 se opět vrátila do Francie. Zde založila klášter v Chaillot, kde se usadila. Zemřela 10. září roku 1669 v Château de Colombes a byla pohřbena v místě posledního odpočinku francouzských králů, v bazilice Saint-Denis u Paříže.

Jménem Henrietty Marie byly nazvány jeden ze států USAMaryland (latinsky terra Mariae – Mariina země) a výběžek pevniny Cape Henrietta Maria v Hudsonově zálivu ve státu Ontario.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Anglická královna
Předchůdce:
Anna Dánská
16251649
Henrietta Marie Bourbonská
Nástupce:
Kateřina z Braganzy
Irská královna
Předchůdce:
Anna Dánská
16251649
Henrietta Marie Bourbonská
Nástupce:
Kateřina z Braganzy
Skotská královna
Předchůdce:
Anna Dánská
16251649
Henrietta Marie Bourbonská
Nástupce:
Kateřina z Braganzy