Luisa Savojská

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Luisa Savojská
vévodkyně z Nemours
Luisa Savojská
Doba vlády 1524-1528
Manžel Karel z Angoulême
Narození 11. září 1476
Pont-d'Ain
Úmrtí 22. září 1531
Grez-sur-Loing
Následník Filip Savojský
Potomci Markéta Navarrská
František I. Francouzský
Dynastie Savojští
Otec Filip II. Savojský
Matka Markéta Bourbonská
Luisa Savojská

Luisa Savojská (11. září 1476, Point d'Ain22. září 1531, Gretz-sur-Loign), vévodkyně z Anjou, Angoulême, Nemours a Auvergne, matka francouzského krále Františka I.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Narodila se jako dcera savojského vévody Filipa II. Savojského a Markéty, dcery bourbonského vévody Karla I. Bourbonského.

16. února roku 1488 se v Paříži jako dvanáctiletá provdala za Karla z Angoulême (14591. ledna 1496). Z manželství vzešli dva potomci, dcera a syn:

Luisa se zabývala politikou a diplomacií. Vychována v renesanční Itálii, podporovala literaturu a umění a za pomoci svého zpovědníka Cristofora Numai vychovala i své děti v duchu italské renesance. Usilovala pro ně o zajištění co nejlepší budoucnosti. Když v roce 1496 zemřel její manžel, přesídlila ke dvoru francouzského krále Ludvíka XII. Malý František se rychle stal oblíbencem krále, který ho v roce 1514 oženil se svou dcerou Klaudií. Ludvík zemřel v roce 1515 bez mužských potomků a František se stal jeho nástupcem na francouzském trůně.

4. února roku 1515 Luisa získala titul vévodkyně z Angoulême, 15. dubna roku 1524 titul vévodkyně z Anjou, v tomtéž roce dále titul vévodkyně z Nemours, který v roce 1528 postoupila svému nevlastnímu bratru Filipovi Savojskému.

Protože její matka byla jednou ze sester posledního vévody z hlavní linie domu Bourbonů, po smrti vévodkyně z Bourbonu – Zuzany Luisa ohlásila své nároky na vévodství Auvergne a další majetky Bourbonů. Musela o ně soupeřit s vdovcem po Zuzaně, Karlem z Bourbon-Montpensier. Podporována svým synem nabídla Luisa Karlovi sňatek. Bourbon však tento návrh odmítl, což zapříčinilo, že Luisa proti němu začala u dvora intrikovat; v jejichž důsledku byl Karel vypovězen a jeho majetek zkonfiskován. Útočiště nalezl na dvoře nepřítele Francie, císaře Karla V. Byl velitelem císařských jednotek během války s Francií a zahynul v roce 1527. O rok později dostala Luisa titul vévodkyně z Auvergne.

Vévodkyně Luisa hrála aktivní roli v utváření politiky svého syna, zvláště v prvních letech jeho panování. V době jeho nepřítomnosti vystupovala jako regent Francie. V roce 1529 se podílela na francouzsko-španělských rokováních, která vyvrcholila 3. srpna Mírem z Cambrai, zvaného také Dámský mír, neboť smlouvu podepsaly Luisa a teta císaře Karla Markéta Habsburská.

Luisa zemřela v roce 1531 ve věku 55 let. Byla pohřbena v Bazilice Saint-Denis v Paříži. Všechny její tituly byly po její smrti připojeny k francouzské koruně.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

vévodkyně z Nemours
Předchůdce:
Vznik
15241528
Luisa Savojská
Nástupce:
Filip Savojský