Ludvík Savojský

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ludvík Savojský
Portrét
Narození 21. února 1413
Ženeva
Úmrtí 29. ledna 1465 (ve věku 51 let)
Lyon
Potomci Amadeus IX. Savojský, Louis of Cyprus, Markéta Savojská, Šarlota Savojská, Filip II. Savojský, Marie of Savoy, Countess of Saint-Pol, Bona Savojská, Janus of Savoy, Agnès de Savoie, Pierre de Savoie, Jean-Louis de Savoie, Jacques of Savoy, Count of Romont, François de Savoie, Luigi Conte di Savoia, Giovanni di Savoia, Maria di Savoia, Pietro di Savoia, Giano di Savoia, Comte de Faucigny et Geneve, Aimone di Savoia, Giacomo di Savoia, Agnes di Savoia, Giovanni Ludovico di Savoia, Anna di Savoia a Francesco di Savoia
Otec Amadeus VIII. Savojský
Matka Marie Burgundská
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ludvík I. (italsky: Ludovico I. nebo Lodovico I., 24. únor 1413-29. leden 1465) byl vévoda Savojska od roku 1440 do své smrti v roce 1465.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Ženevě jako syn Amadea VIII. Savojského a Marie Burgundské, byl prvním držitelem titulu princ z Piedmontu. 1. listopadu 1433 (nebo 12. února 1434) se v Chambéry oženil s princeznou Annou Kyperskou, dědičkou Kyperského království a zaniklého Jeruzalémského království. Rodina žila na hradě Allaman ve Vaud, ve Švýcarsku a jako hrabě de Vaud se pokusil dobýt Milánské vévodství, ale neuspěl.

V roce 1453 obdržel od Markéty de Charny Turínské plátno. To pak měli Savojští v držení až do roku 1946, do zániku Italského království. Turínské plátno bylo v roce 1983 odkázáno Svatému stolci. Ludvík zemřel v roce 1465 v Lyonu při návratu z Francie.

Potomci[editovat | editovat zdroj]

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Louis, Duke of Savoy na anglické Wikipedii.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]