Markéta Burgundská (1382)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Markéta Burgundská
hraběnka z Flander, Rethelu, Nevers, Artois a Burgundska
Manžel Ludvík I. Flanderský
Narození 1310?
Úmrtí 9. května 1382
Pochována Bazilika Saint-Denis
Předchůdce Filip I. Burgundský
Následník Ludvík II. Flanderský
Potomci Ludvík II. Flanderský
Dynastie Kapetovci
Otec Filip V. Francouzský
Matka Johana II. Burgundská

Markéta Burgundská (francouzsky Marguerite de France, Marguerite de Bourgogne, nizozemsky Margaretha van Frankrijk , 1310?9. května 1382) byla hraběnkou z Flander, Rethelu, Nevers, Artois a Burgundska z dynastie Kapetovců.

Život[editovat | editovat zdroj]

Byla druhou dcerou francouzského krále Filipa a Johany, dcery Oty Burgundského. V létě roku 1320 byla jejím sňatkem s Ludvíkem, vnukem flanderského hraběte zpečetěna mírová smlouva s Flandrami a přerušeno tradiční flanderské spojenectví s anglickou korunou. Ludvík po matce zdědil rethelské hrabství a roku 1322 se stal nástupcem svého děda. Příbuzenský vztah s francouzskými králi mu nejednou pomohl při snaze o potření opakovaných vzpour bohatých flanderských měst.

...jistý muž z města Gentu, který se jmenoval Jakub van Artevelde, využiv těchto rozporů, dosáhl ve Flandrech takové moci a takového vlivu, že všechno se dělo po jeho... to kvůli němu nezbylo hraběti flanderskému, než aby i s chotí a synem Louisem opustil svou zemi a uchýlil se do Francie...
— Jean Froissart[1]

Na francouzské straně stál v létě 1346 v bitvě u Kresčaku, kde našel svou smrt. Ovdovělá Markéta se již znovu neprovdala. Roku 1361 zdědila po smrti Filipa Burgundského hraběcí titul. Zemřela v květnu 1382 během opakujících se flanderských nepokojů a byla pohřbena v tradičním kapetovském pohřebišti v Saint-Denis. Syn Ludvík ji přežil o pouhé dva roky.

Vývod z předků[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FROISSART, Jean. Kronika stoleté války. Praha: Mladá fronta, 1977. 229 s. S. 13. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]