Anjou

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Anjou
 Karolínská říše 9. století1790 Maine-et-Loire 
Mayenne (departement) 
Vienne (departement) 
Sarthe 
Vlajka státu
vlajka
Státní znak
znak
Geografie
Mapa
Anjou na mapě Francouzského království (1789)
Rozloha
cca 8 000 km²
Obyvatelstvo
Národnostní složení
Státní útvar
Vznik
Státní útvary a území
Předcházející
Karolínská říše Karolínská říše
Následující
Maine-et-Loire Maine-et-Loire
Mayenne (departement) Mayenne (departement)
Vienne (departement) Vienne (departement)
Sarthe Sarthe

Anjou (výslovnost [anžu], fr. [ɑ̃ʒu]) je historické území s centrem ve městě Angers v západní Francii na dolním toku Loiry. V letech 8611360 anjouovské hrabství, poté anjouovské vévodství, ze kterých pocházely různé panovnické rody nazývané Anjouovci. Rozloha byla přibližně 8 000 km2. Velká část území se dnes nachází v departementu Maine-et-Loire a v části departementů Indre-et-Loire, Mayenne, Sarthe a Deux-Sèvres.

Anjou je známé jako vinařská oblast údolí Loiry nebo svými stavbami ze světlého vápence krytými tmavou břidlicí, například část zámků na Loiře.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Anjou v 18. století
Podrobnější informace naleznete v článcích Anjouovské hrabství a Anjouovské vévodství.

V dobách římské Galie sídlil na okraji Armoriky keltský kmen Andekávů (Andegávů, Andů) a po nich bylo město Juliomagus později pojmenované civitas Andecavorum. Z těchto jmen se v průběhu staletí vyvinuly tři odlišné názvy: Angers pro město, Anjou pro území a angevin jako přídavné jméno k území, synonymum pro d'Anjou.

V období západofranské říše v polovině 9. století začalo být území Anjou ohrožováno nově založeným bretaňským královstvím ze západu a od severu nájezdy germánských Vikingů. Karel Holý zde proto zřídil ochranou marku a jejím obráncům pak byl udílen titul vikomt z Angers a hrabě z Anjou. Na severu se ještě nacházelo nárazníkové hrabství Maine s centrem v Le Mans.

Hraběcí titul z Anjou získali nejdříve členové budoucí královské dynastie Robertovců, v letech 9301060 zde vládla dynastie Ingelgerů. Zakladatel další dynastie byl Geoffroy z Gâtinais, syn Ermengardy z Anjou. Ve 12. století z této dynastie vzešli panovníci rozsáhlé anjouovské říše a králové Anglie z dynastie Plantagenetů. Od 13. století bylo Anjou těsně připoutáno k francouzskému království a Anjouovci z královské dynastie Kapetovců se stali panovníky sicilského království.

Vévodství zaniklo v důsledku reorganizace během velké francouzské revoluce, titulárně si jej však stále nárokují potomci ze španělské královské dynastie Bourbon-Anjou.

Znak Anjou[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Anjou na francouzské Wikipedii.

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]