Robertovci

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání

Robertovci byli franskými předchůdci rodiny, z které se stali Kapetovci. Rodina zahrnovala velké množství forem Robertů včetně Roberta z Wormsu, Roberta z Hesbaye, Roberta Silného a Roberta I. Francouzského. Význačně figurovali mezi karolínskou šlechtou a oženili se do této královské rodiny. Nakonec se ze samotných Robertovců stávali franští králové, jakými byli např. Odo, Robert a Hugo Kapet. Tito Robertovci vládli v Království západních Franků. Hugo Kapet je znám jako „poslední franský král“ a první král Francie. Je zakladatelem Kapetovců, rodiny, která vládla Francii až do Francouzské revoluce.

Původ[editovat | editovat zdroj]

Nejstarší známí Robertovci pocházeli pravděpodobně z hrabství Hesbaye, okolo město Tongeren v dnešní Belgii. Prvním jistým předkem je Robert Silný, pařížský hrabě, pravděpodobně syn Roberta z Wormsu, vnuk Roberta z Hesbaye a synovec Ermengarde z Hesbaye, dcery Ingrama, ženy Ludvíka I. Pobožného. Další příbuzní zahrnují Cancora, zakladatele opatství v Lorschi, jeho sestru Landradu a jejího syna sv. Chrodoganga, arcibiskupa z Mét.

Od Roberta Silného[editovat | editovat zdroj]

Syny Roberta Silného byli Odo a Robert, oba dva byli králi Západní Francie a vládli během karolínské éry. Dcera Roberta Silného, Richildis, se vdala za hraběte z Troyes. Pod Odem se rodina stala hrabaty z Paříže a pod Robertem „vévody Franků“. Vlastnili velké části starověké Neustrie. Ačkoliv mezi Robertovými syny Hugem Velikým a Ludvíkem IV. pokračovaly hádky, byli usmířeni po vzestupu Lothara. Lothar jmenoval Huga vévodou burgundským a akvitánským, čímž rozšířil robertovská dominia.

Karolínská dynastie přestala Francii vládnout po smrti Ludvíka V. Syn Huga Velikého, Hugo Kapet, byl vybrán za krále Franků. Stal se známým jako první francouzský král. Byl korunován 3. července 987 v Noyonu s plnou podporou císaře Svaté říše římské Oty III. S Hugovou korunovací začala ve Francii nová éra a jeho potomci se po něm nazývají Kapetovci. Vládli Francii do Francouzské revoluce jako Kapetovci, Valois a Bourboni. Vrátili se po roce 1815 a vládli do roku 1848, než byl svržen Ludvík Filip.

Nicméně pokračují ve vládě nad Španělskem přes dynastii Bourbon-Anjou.

Rodinné větve[editovat | editovat zdroj]