Loira

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
O územní jednotce pojednává článek Loire (departement).
Loira
řeka v Orleans
Základní informace
Délka toku 1013 km
Plocha povodí 117 000 km²
Průměrný průtok 931[1] m³/s
Světadíl Evropa
Pramen
Ústí
Protéká
FrancieFrancie Francie (Auvergne, Burgundsko, Centre-Val de Loire, Pays de la Loire, Rhône Alpes)
Úmoří, povodí
Atlantský oceán, Biskajský záliv
řeka na mapě Francie
řeka na mapě Francie
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Loira (česká výslovnost: [loaːra], francouzsky Loire výslovnost [lwaːʁ], okcitánsky Léger) je nejdelší řeka ve Francii (Auvergne, Burgundsko, Centre-Val de Loire, Pays de la Loire, Rhône Alpes), kterou protéká po celé své délce 1013 km. Plocha povodí měří 117 000 km², tj. více než pětinu rozlohy Francie.

Průběh toku[editovat | editovat zdroj]

Loira pramení v Cevennách ve Francouzském středohoří na jižním úpatí hory Mont Gerbier de Jonc v nadmořské výšce 1408 m. Až k ústí řeky Allier má horský charakter, dále pak pokračuje Loirskou nížinou. Koryto na středním a dolním toku je v šířce 300 až 500 m obehnáno protipovodňovými hrázemi. Vlévá se do Biskajského zálivu Atlantického oceánu v departementu Loire-Atlantique, přičemž vytváří estuár.

Přítoky[editovat | editovat zdroj]

Vodní režim[editovat | editovat zdroj]

Nejvyšších úrovní dosahuje hladina v únoru a v březnu, naopak nejnižších v srpnu a v září. Průměrný průtok vody v Saint-Nazaire činí přibližně 931 m³/s, maximální 6000 až 8000 m³/s. Pod Nantes se projevuje příliv a odliv.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava[editovat | editovat zdroj]

Vodní doprava je možná do Roanne, přičemž nad Orléans především díky paralelním vodním kanálům. V délce 53 km od ústí do Nantes je dostupná pro námořní lodě. Je spojena vodními kanály se Seinou, Saônou a Rýnem.

Významná města na řece[editovat | editovat zdroj]

řeka v Blois

Angers, Blois, Bouchemaine, Briare, Cosne-Cours-sur-Loire, Decize, Digoin, Gien, La Charité-sur-Loire, Le Puy-en-Velay, Nantes, Nevers, Orléans, Roanne, Saint-Étienne, Saint-Nazaire, Saumur, Tours

Zámky na řece[editovat | editovat zdroj]

Podrobnější informace naleznete v článku Zámky na Loiře.

V oblasti mezi Orléans a Angers se rozkládá 120 turisticky atraktivních pozdně gotických a renesančních zámků z 15. a 16. století, které se vyznačují složitou neracionální kompozicí, strohou členěnou dekorací fasád, filigránem a výběrem rozličných architektonických forem. Patří k nim např. Amboise, Chambord, Chenonceau, Villandry, Blois, Azay le Rideau.

Most přes řeku Loiru u Saint-Nazaire

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. v Saint-Nazaire

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]